21.11.2017,17:10
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Siz nasıl bir savaşçısınız?
612016-12464057_10153838785181624_2107243953_n-010533.jpg
SEZER KOYUN
Adil savaşmayanların çatışmadığı anda çaresizlikleri...

Sadece birbirleri ile yolları şu ya da bu sebepten kesişmiş kişiler değil aynı zamanda, çok yakın arkadaş, aile üyeleri, iş arkadaşları ya da sevgililer arasında dahi insanların fikirleri, değerleri, arzuları ve algıları ile ilgili fikir ayrılığı doğduğunda çatışmalar kaçınılmaz olmaktadır. Bunlar bazen çok küçük ve sindirilebilir olabilirken bazen de fikir ayrılığının ötesinde düşünsel olmaktan öte duygusal yüklülüğe sahip olan etkileyici sonuçlar doğurabilirler.

 

Duygusal yük doğuran ve kişileri derinden etkileyen çatışmaların geneli kişiyi hem incitmekte ve eş zamanlı olarak kızdırmaktadır. Kızgınlık hissiyatı yapıcı bir biçimde ele alındığında sanılanın aksine, zarar verici olmayabilir. Esasen kızgınlık, mutluluk ve üzüntü gibi gayet normal ve sağlıklı insani bir duygudur. 

 

Kızdığınızda ya da incindiğinizde siz nasıl davranırsınız?

·                    Çatışmadan her ne olursa olsun maliyetini göze alamadığınızda kaçanlardan mısınız?

·                    Herhangi bir eleştiriyi ya da sizinle aynı fikirde olunmamasını saldırı olarak kabul edenlerden misiniz?

·                    Kızgın olduğunuzda susup kabuğunuza mı çekilenlerden misiniz?

·                    Geçmişten kaynaklanan sıkıntıları içinizde tutanlardan mısınız?

·                    Çatışma arttığında kontrolünü kaybedenlerden misiniz?

·                    Belden aşağı vurup sonrasında ardından pişman olanlardan mısınız?

Zaman zaman çoğumuz farklı zamanlarda, belki de bir çoğunu aynı anda yapmışızdır. Bunun sebebi ilişkilerimizde çatışmalar, kaçınılmaz şekilde çıkıverirler karşımıza ve bu hepimiz için çok rahatsız edici olur. Çatışmalar, anlaşmazlıklar doğru yönetildiklerinde ilişkilerimizde birbirimizi daha iyi anlamamızı ve hatta ilişkilerimizin güçlenmesini sağlayan etkiler yaratabilirler.

 

Peki doğru olan nedir?

Çatışmaların olumsuz etkilerinden kurtulmak için adil savaşmak gerekir. Adil savaşmak çatışmaları ve yanında ortaya çıkan olumsuz duyguları yönetmek için en iyi yollardan biridir. Adil savaşabilmek için anlaşmazlıkları zarar verici olmaktan uzak tutabilecek oldukça basit bazı temel prensipleri takip etmek yeterli olacaktır. Karşınızdaki kişinin tavırları irrasyonel ve adaletsizken bunu başarmak elbette zordur ancak unutmamak gerekir ki karşınızdaki kişi de sizin tavırlarınızla ilgili aynı şeyi düşünüyorolabilir.

·                    Sakinliğinizi koruyun.

·                    Duygularınızı hareketlerle değil, kelimelerle ifade edin.

·                    Sizi rahatsız eden konuda spesifik olun.

·                    Tek bir seferde tek bis sorunla ilgilenin.

·                    Belden aşağı vurmayın.

·                    Suçlamalardan kaçının.

·                    Genelleme yapmamaya çalışın.

·                    İnanıyormuş gibi davranmaktan kaçının.

·                    İçinize atmayın.

·                    Susmaktan sakının.

·                    Ortak temel kurallar koyun. 

Bunların hiçbiri işe yaramıyor mu? Karşı taraf bunlara ehemmiyet vermiyor, adaletsiz ve haksız şekilde mi davranmakta ısrarcı?

O zaman karşınızda iyi niyetli olmaktan uzak, çatışmaktan öte başka gündeme sahip birileri var demektir ve hatta kimbilir belki de bununla beslenmekte, çatışmaları kullanarak kendileri gibiler ile bu taktikle yollarına devam etmektedirler.

 

Karşınızda adil savaşmayan birileri var ise, o vakit arkanızı dönüp onları yok saymanız en iyisidir, keza adil savaşmayanların kazançları ancak kısa süreli ve geçici olacaktır. Bu tavrınız onları kaybedenler arasında tutmaya devam edecektir ki bu onların en büyük çaresizliğidir.

 

Her yolu denediyseniz kısacası tek bir yol var: Sadece yok sayın ve arkanızı dönüp gidin samimiyetsiz gündemlere..

 

CRATonE Danışmanlık

 

sezerkoyun@cratone.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 1 | Onay Bekleyen Yorum 0

vahap

😌 arkamızı dönmekten önümüzde adam kalmadı.
15.10.2015 22:04:58


YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay