21.11.2017,17:10
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Erk sahibi olmakla erkek olunmaz...
612016-12464057_10153838785181624_2107243953_n-010533.jpg
SEZER KOYUN
Erk sahibi olmakla erkek olunmaz; Erkek olana da erk kullanmak lazım olmaz... Kadını kadın olmaktan bezdirdiler bu ülkede.

Bakıyoruz da ilk toplumlarda tanrılar değil Tanrıçalar vardı; anaerkil bir yapıda kadın kadındı.

Tek Tanrılı dinler geldi sonra;

 

Tevrat’ta,Tesniye XXII, 21,22’de yer alan ilginç bir ifade yer buldu önce:

 “Fakat bu şey, genç kadında kızlık nişanları bulunmadığı (bekaret) hakikatsa; o zaman genç kadını babasının evinin kapısına çıkaracaklar, ve şehrinin adamları onu taşla taşlayacaklar, ve ölecek, çünkü babasının evinde zina etmiş olmakla İsrail’de alçaklık etmiştir; ve aranızdan kötülüğü kaldıracaksın”deniyordu;Tesniye XXII, 21,22.

 

İncil’de .” I Korintoslulara Mektup 11; 3-12’de de farklı bir yaklaşım oldu kadına:

“Şunu bilmenizi istiyorum. Her erkeğin başı Mesihtir. Kadının başı erkektir. Mesih’in başı Tanrı’dır. Başı örtülü olarak dua ya da peygamperlik eden her erkek, başının saygınlığını hiçe indirir. Öte yandan, başı örtülmemiş dua ya da pergamberlik eden her kadın başının saygınlığını hiçe indirir. Böyle davrananla başını tıraş eden arasında hiçbir ayrım yoktur. Kadın başını örtmeyecekse, saçlarını da kessin! Madem kadının saçlarını kesmesi ya da traş etmesi saygınlığını hiçe indirgiyor, başını örtmesi zorunludur. Ama erkek başını örtmemeli. Çünkü o Tanrı’nın benzeri ve yüceliğiyidi. Oysa kadın erkeğin yüceliğidir. Çünkü erkek kadında oluşmadı, ama kadın erkekten oluştu. Üstelik erkek kadın için yaratılmadı, ama kadın erkek için yaratıldı. İşte bu nedenle, kadının başı üzerinde bir yetki bulunduğu belgeleyen bir simegeye gerekçe vardır. Melekler yüzündedir bu. Kaldı ki Rab bağlılığında kadın erkekten, erkek de kadından ayrı sırada düşünülemez. Çünkü kadın erkekten oluştuğu gibi erkek de kadından doğar. Ama herşey Tanrı’dan oluşur.”

 

Kuran-ı Kerim’de ise , Nisa Süresi 34’te; “Allah’ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve erkekler mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur. Onun için Salihe kadınlar ittatkardır. Allah’ın kendilerini korumasına karşılık gizlinin (kimse görmese de namuslarını) koruyucusudurlar. Başkaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; Çünkü Allah yücedir, büyüktür” denmekte.

 

Ancak Hz. Muhammed’in bazı hadisi şeriflerde kadına verdiği kıymeti vermek de mümkün elbette: “Kadınlar hakkında size hayrı vasiyet ediyorum.” ““Hediyede çocuklara eşit davranın. Eğer ben birisini hediyede üstün tutacak olsaydım kızları tutardım.”

 

Aristoteles, kadının eksik yaratıldığını, ruhunun olmadığını söyledi. Fichte kadınların duygusuzluğunu anlatırken; Kant, kadın aklının erkek aklı kadar olmadığını iddia etti. Ömrü boyunca aşık olduğu kadınlarca reddedilen Nietzsche kadının aşkı bilmediğini söylerken,“..kırbacını almadan gitme onun yanına!” dedi kadın için.


Dönüyoruz dolaşıyoruz yine zihniyetle beslenen algı dünyamıza geliyoruz. Din ve felsefe odaklı tarihe baktığımızda yukarıda yazılanları bir şekilde okuyup, cehaletle hayatlarına yansıtanların yanı başındaki kadın ne yapabilir ki? Peygamberlerin salıkları bile iflağ etmiyor bu kör zihniyetlere…

 

Eski Mısır Tanrıça isimleri ile terör örgütleri kuruluyor. Tecavüze uğrayan, fiziksel ve psikolojik şiddet görenler, haksızlığa uğrayanlar susturuluyor. Baskı hiç bitmiyor.

 

Coğrafyamızda, eğitimin yanında mesleki eğitim alanında olduğu gibi ücretlendirme, istihdam, terfi ve sosyal hakların kullanımında dahi eşitsizlikle karşı karşıya kadın. Ev işleri, çocuk bakım sorumluluğu yanında elbette İş-Aile çatışmalarını da yaratıyor. Tüm bunlara ek olarak iş yerinde cinsiyetçi yaklaşımlar, tacizler almış başını yürüyor.

 

Kadın sanayi devrimi süreci ile başlayan inanılmaz bir mücadele sonunda iş hayatında şimdi pek çok zorlukla yine de gerçekleştiriyor kendini; yine de devam ediyor.

 

Kadınlar kadın için birşeyler yapmalı, çalışmalı diyorlar.

 

Kadınları bırakın erkekler için birşeyler yapılmalı bu toplumda çünkü asıl sorun erkek zihniyetinde, algısında.

 

Erkek anasını, bacısını, karısını, kızını unutmamalı başka bir kadına bakarken. Erkek erkek olmalı.

 

Ama kadınlar, anneler bezdi artık bu ülkede; kimilerinin de çoktan pusulası şaştı.

 

Kimi para ve güç uğruna Amerika’da da oluyor dedi acılı insanlara, kimi sapkın ifadelerle haddini aştı, yer buldu gazete küpürlerinde.

 

Kimileri de vardı ki kız çocuklarını güçlendirmek ömrünü verdi ve kapısında laptoplarla uyandı kanser tedavisi sürecinde giderken ölüme...

 

Çözüm erkte, erkekte.. Bir silkelenip gelseler kendilerine.. Bir anlasalar;

Erk sahibi olmakla erkek olunmaz; Erkek olana da erk kullanmak lazım olmaz...

 

CRATonE Danışmanlık

sezerkoyun@cratone.com

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay