22.02.2018,17:36
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Madalyonun iki yüzü; insanın ikiyüzlülüğü
612016-12464057_10153838785181624_2107243953_n-010533.jpg
SEZER KOYUN
İnsan kaynakları ve personel yönetimi anlayışı...

İnsan Kaynakları Yönetimi, çalışma ortamında kişinin işe alınmasından uyum eğitimine, ücret ayarlamasına, işyeri ile olan hukuki bağına, verimliliğine, performans değerlemesine, maddi ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasına ve nihayet işten ayrılmasına kadar tüm süreçleri içeriyor.


1920’li yıllarda İnsan Kaynakları, temel olarak işyerinde Sağlık Hizmetleri ve İş Güvenliği bazlı idi. Buna ek olarak çalışanların bazı bürokratik işlemlerinin yapılmasını da içermekteydi. İdari işler ve ücretlendirme sistemleri de bu tarihlere bağlanabilir ama üretim sürecinin her safhasında yer alan ve sonucunu gören, sonucundan etkilenen, geliri yaptığı işin sonucuna bağlı, ferdi emeği ile kendisine ait bir ürün üreten zanaatkârdan, sanayi devrimi ile üretim sürecinde uzmanlaşmış olması beklenmeyen sıradan emeğin üretim süreçlerinde kullanılabilir olması ile bugünkü işçi kelimesi anlamını buluyordu aynı zamanda.

 

İşçi üretim sürecinde emeğini satarken, bu emeğin kullanılması işveren (patron) egemenliğinde olması nedeniyle büyük zararlar gördü. Yokluk, yoksulluk pençesindeki işçi yığınları zamanla hak kavramını sorgulamaya başladı ve örgütlü taleplerle tarihte devletleri sarsan nitelikte değişimleri zorladı.

 

Üretim için işçi emeğini hammadde olarak gören işverenler, vazgeçemeyecekleri bu hammaddenin yaratabileceği yıkımlarla karşılaşınca, işçi taleplerini kontrol etme ve iş barışını sağlama konusunda işçi örgütleri ile birlikte davranmaya başladılar. Bu da Sanayi Devrimi’nde personel birimlerinin doğmasına neden oldu.

 

Bu oluşum temelde patronun işçinin haklarına ilişkin kanuni sorumluluklarını yerine getirip getirmediğini denetlemek amacı güdülerek yaşam buldu. Bir süre sonra yetersiz görülen bu oluşum yerini İnsan Kaynakları kavramına bıraktı. Bu kurguda farkedilen şey insanın fabrikalardaki makinalardan biri olmadığı gerçeği idi.

 

Şirketler ve kurumlar, ihtiyaçların gerektirdiği bu disiplini insan kurgusu ile yaratırken günümüzdeki iş ahlâkı ve etik anlayışının yine insanların elinde yerlere çalındığını ibretle izlemekteyiz.

 

Sahte diplomalar dolanıyor ortalıkta. Hadi bunlar oluyor da İnsan Kaynakları Departmanlarında, Personel Müdürlüğü Birimlerinde çalışanlar özlük hakları ile evrakı alırken, kontrol mekanizmasına hakimler mi? Bu başlıklarda özellikle süreç yönetimini mercek altına almak elzemdir.

 

Maliyet hesabını ise, yetkinlikleri olmayan kişilerin bulundukları makamda attıkları imzaların sonuçlarını da değerlendirerek yapmak gerekli değil midir ?

 

İmza yetki kullanımına haketmediği makam ve kadro ile sahip olan kişilerin yıllarca attıkları imzalarının arkasında kamuya malolacak yanlışlıkların hesabı nasıl sorulacak?

 

Karşımıza yine insan, yine etik, yine hukuk elele çıkıyor. İnsan Kaynakları ve Personel Yönetimi süreçlerinin ne denli bir titizlik istediği oldukça net…

 

Memleketimizde vicdani muhasebe yanında kurumsal yaptırımların net ve şeffaf olmasını sağlamak ilk adım olmalıdır; aksi halde iş işten geçtikten sonra cezalandırmak tek başına bir çözüm yaratamayacaktır. Sadece şirket ve kurumlar değil İnsan Kaynakları Departmanları ve Personel Müdürlüğü Birimlerinde çalışan insanların da sorumluluklarını gözden geçirme zamanıdır.

 

İnsan Kaynakları ve Personel Yönetimi anlayışlarında madalyonun iki yüzünü göremezsek tek bacağımızla ancak ve belki ağır aksak yürümeye devam edebiliriz ki bu şekilde yol böylesi uzunken maalesef hedeflememiz gereken noktaya varmamız mümkün olmayacaktır.

 

Madalyonun bir yüzü işveren şirket ve kurumlar, diğer yüzü çalışan insanlar… Madalyonun iki yüzü; insanın ikiyüzlülüğü… Vay halimize…

 

CRATonE Danışmanlık

sezerkoyun@cratone.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?