23.11.2017,15:39
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Yöneticiler fesih sürecinde hünerli olmalı
612016-12464057_10153838785181624_2107243953_n-010533.jpg
SEZER KOYUN
İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı Meclis'te

İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı ile iş mahkemelerinin kuruluşunun yeniden düzenlenmesi söz konusu.  İş mahkemeleri, Adalet Bakanlığınca lüzum görülen yerlerde, Hakimler ve Savcılar Kurulunun olumlu görüşü ile Asliye mahkemesi derecesinde ve Tek hakimli olacak. Tasarı ile iş durumunun gerekli kıldığı yerlerde iş mahkemelerinin birden fazla dairesinin oluşturulmasına imkan tanınırken, iş mahkemesi kurulmayan yerlerde dava ve işlere, o yerdeki asliye hukuk mahkemesince bakılacağı hükmü olacak.

 

Şirketlerde işçi ve işveren arasındaki anlaşmazlıkların çözümünde en etkili kişi yönetici ve patronlar.

 

Üst yönetimin, anlaşmazlıklar söz konusu olduğunda avukatların hukuki uzmanlığına başvurmadan evvel süreci düzgün yönetmeleri hem enerji, hem vakit hem de parasal bir kaybın önüne geçecek yegane çözümü.

 

Yeni tasarı TBMM’ye sevkedilirken, uyuşmazlıklarda mahkemeye gitmeden arabulucuya başvurulması zorunlu hale gelecek. Arabulucu 3 hafta içinde başarılı olamazsa dava görülecek.

 

Şirketlerin maliyeti açık:

1.     İşçi ile oluşan uyuşmazlık virüs gibi bulaşıcı olabilir. Yayılması yeni uyuşmazlıklara ve huzursuzluğa sebep olur. Bu da verimliliğin altına konulan bir dinamittir.

2.     Üst Yönetim süreci bilerek yönetmez ise, uyuşmazlığın dava ile sonuçlanması söz konusu olur. Bu durumda ikinci dinamit, şirketin itibarı ve kaynakları altına konulan ikinci dinamittir.

3.     Arabulucunun devreye girmesi dönemi ücretsiz olmayacaktır. Bu ücret yine şirketin maddi varlığının, zamanının ve enerjisinin altına konulan üçüncü dinamittir.

4.     Dava sürecine gelinmesi durumunda şirketin itibarı dahil, markası, maddi ve manevi varlığının altına dördüncü ve etkisi yüksek olacak bir dinamit balyasının varlığı söz konusudur.

 

Bu dinamitler şirket için bir risk zinciri yaratırken sorumluluğu kim almalı?

Riski yönetmek üst yönetimin işidir. Şirket içi uyumsuzluklar ve anlaşmazlıkların hat safhada yaşanmaması için hak ve adalet kavramı ile birlikte yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesi, eşitlikçi bir anlayışla kaynakların en önemlisi insan kaynağının yönetilmesi şirketlerin sürdürülebilirliği için en büyük sorumluluk olmalıdır.

 

Hazır mahkemelerin kuruluşları yeniden tasarlanır ve kanunlaştırılırken tüm yöneticilerin bu süreçlere hakim olmasında fayda olacaktır.

 

Tüm dünyada sadece avukatlar arabulucu değilken Türkiye’de bu şekilde bir düzenlemenin yapılması düşündürücüdür.

 

Türkiye gerçeğinde uzlaşmanın, avukatlar ve mahkemeler olmadan gerçekleştirilmesi yolunda üst yönetimin sorumluluk üstlenme zamanı geldi de geçiyor bile.

 

sezerkoyun@cratone.com

CRATonE Danışmanlık

Traficon, TR Partne

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonomi zirvesinde öyle bir tablo ortaya koydu ki inanılmaz. Hatta bir ara içimden ‘Beni Şimşek’in ülkesine götürün’ demek geldi.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay