23.01.2018,01:03
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Ulusal mutluluk politikamızı çalışma zamanı
612016-12464057_10153838785181624_2107243953_n-010533.jpg
SEZER KOYUN
Türkiye’nin son dönemde iddia ve ciddiyet gerektiren bir konuda çalışmaya ihtiyacı var: Mutluluk...

Türk Halkı’nın son yıllarda yaşadığı travmalar tüm başarıları hızla unutturur durumda. Sosyal ve toplumsal psikoloji dibe gidiyor. Sürekli bir mücadele, sürekli farklı gündemler, suçlar, çeteler, terör.

 

Derinden etkileniyoruz. Günü birlik sıkıntılar, hayatın gerçekleri başka stresler, üzüntüler ekliyor her birimize.

 

Yıl 2006... Profesyonel yöneticilikte gelişme hedefleri olan pek çok yönetici, insan kaynakları konusunu derinlemesine inceliyor. Bol miktarda yabancı dilde yayın pek revaçta o senelerde.

 

Yabancı dilin var ise yaşadın. Biri kalkıyor ‘bir dakika’ diyor ama sadece kendi kendine.

 

Verimlilik, daha büyük hedefler için en büyük kaynağımız insan ise, bu kaynaktan en iyi şekilde nasıl faydalanılır? Verimlilik neler yapılarak artırılır? Biraz daha araştırma ve hatta eski ütopyaları karıştırmaya yöneliyor. ‘Platon 2. Devlet’inde çözmüş’ diyor.  

 

Konu üzerinde çalışıyor ve Türkiye’de ilk “Mutluluktan Sorumlu Başkan Yardımcısı” fikrini adalet ve verimliliği ilişkilendirerek profesyonel hayatta kullanılabilecek duruma getiriyor. İnsan ise konu mutlu insan verimlidir diyor.

 

Yıl 2017... Değişen bir şey yok. Yine konu insan. Yine konu verimlilik.

 

İnsanı ne mutlu eder? Genel olarak ekonomik güç, temiz bir çevre, ruhani ve kültürel  büyüme, mental ve fiziksel sağlık, şirketler ve genel politika mekanizmasının doğru çalışması. Maslow’un ihtiyaç hiyerarşisinin beşeri yansımaları bunları getiriyor masaya.

 

Bunca travma yaşamış Türk Halkı için gerekli olan ilk adımda bir ulusal mutluluk politikası oluşturmak olmalı. Her Türk vatandaşı temiz bir çevrede yaşamayı hak ediyor. Ekonomik olarak bağımsız ve güçlü olmayı da.. Mental ve fiziksel sağlık yanında ruhani ve kültürel büyüme konularında da gerek şirketler gerekse hükümete iş düşüyor.

 

Günümüzde kapital sahibi şirketlerin önüne kim geçebilir? Kural koyucu olması beklenen hükümettir. İnsan mutluluğuna kastı olan her kim veya hangi kuruluş olursa olsun bir ‘dur’ demek gerekir. Bu da ancak siyasi irade ve hukuk işbirliği içinde gerçekleşecektir.

 

Diğer ülkelere baktığımızda artık İngiltere’den Bhutan’a devletler, halkı, insanını mutlu etmek için ulusal mutluluk politikaları hazırlayıp ilerliyorlar.

 

Artık kazanan kaybeden olmasın. Kutuplaşmayalım, hep beraber mutlu olalım ve ulusal mutluluğumuz için elele çalışalım demek zamanıdır. Kültürümüzü, “komşusu açken tok yatamayan” güzellikte insanlar besledi ise ilk önce devlet ulusal mutluluk politikası çalışmaya başlamalıdır.

 

Bireylerin ekonomik güçlenmelerini sağlamak, sağlık ve özel sektör çalışma koşullarını insani düzeyde tutmak ilk el atılması gereken alanlar olmalıdır. Ülkemiz ve halkımızın başına gelenleri hızlıca telafi etmek için en önemli kaynağımız insanı mutlu ederek, verimliliği artırmak olmazsa olmazımızdır.  

 

sezerkoyun@cratone.com

CRATonE Danışmanlık

Traficon, TR Partne

 

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 1 | Onay Bekleyen Yorum 0

MEHMET KARABUL

SEZER KARDEŞİM,BUGÜN ÜLKEMİZİN EN İHTİYAÇ DUYDUĞU VE GERKLİ OLAN BİR KONUYA DEĞİNMİŞSİNİZ.BU KONU ÇÖZÜLSE BİRÇOK OLUMSUZLUKLARIN KENDİLİĞİNDEN ÇÖZÜLECEĞİNE İNANIYORUM.TEŞEKKÜR EDER,BAŞARILARINIZ DEVAMINI DİLERİM.SAĞLIKLI VE MUTLU KALIN.
9.6.2017 02:01:37


YazıYorum
Bugün küresel anlamda ortalıktaki kaos, dünyayı sarsıyor. Esasen bunların temelinde iki neden aramak lazım.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?