22.03.2018,12:37
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Biliyor muydunuz?- 18
252016-mazlum-coruh-213948.jpg
MAZLUMUN FİKRİ
Artvin neden hedefte? (1)

Buraya kadar anlattıklarım olayın tümünü anlatıyor mu? Bana göre hayır. Olaya biraz uzaklaşarak bakalım:

 

Yıllardır PKK belasıyla devlet yıpratılmaktadır. Peki, bu terör örgütünün arkasında emperyalistler var mı? Yoksa kendi kendine mi üredi? PKK 30 yıldan fazladır Amanoslar’da faaliyet gösteriyor mu? Gösteriyor. Peki, PYD PKK’nın nesi oluyor? PYD’yi kara gücü olarak gören emperyalist dost(!) ülke kim? PYD’nin Cerablustan batıya doğru kendine alan yaratmak için ABD destekliyor mu? Kırmızı çizgimiz dediğimiz Fırat’ın batısına geçip Menbiç’e yerleşti mi?  Ülkemizin bitişiğinde PYD Afrin Kantonunu açıkladı mı? Bu kanton da dışarıdan getirilen silahlı teröristler etnik temizlik yapıyor mu? Bu kanton doğuya doğru, Menbiç’e ulaşmayı hedefleyen alan hâkimiyeti için eylemlerde bulunuyor mu? Bu sorulara ‘hayır’ diyorsanız yazının devamını ne den okuyorsunuz ki?

 

Şimdi Cerablustan Türkiye’mize girelim. Sınırdaki yerleşim yerimiz Karkamış. Burada bir barajımız var görev yapmayan, Karkamış Barajı. Onun gölü bitmeden bir başka barajımız var: Birecik Barajı. O da görev yapmıyor. Her ikisi 150 km coğrafya yırtıyor mu? Yırtıyoooorr! Birecik barajının gölü bittiğinde ülkemize atılan en büyük kazık Atatürk Barajı karşımıza çıkıyor. O da görev yapmıyor… Ama bu planı yapanların verdiği görevi layıkıyla(!) yapıyor… En az 150 km coğrafya yırtıyor. O bitmeden bir başkası, Karakaya Barajı. O da görev yapmıyor ama 200 km’yeyakın coğrafya yırtıyor. Keban Barajı, hemen onun bitiği yerde. O da görev yapmıyor o da en az 150 kilometre coğrafya yırtıyor. Peki, bu barajdan sonra coğrafya yırtığı devam ediyor mu? Elbette ediyor. Munzur dağlarının zirveleri o görevi üstleniyorlar. Fazla uzatmayayım. Munzurların doğusunda Fırat’ın Karasu koluna kavuştuğunuz da peş peşe 4 baraj daha var. Biri yapılmış: Bağıştaş-2 barajı. Diğerleri: Bağıştaş-1, Kemah ve Eriç…

 

Bu barajların gölleri bizi nereye götürüyor biliyor musunuz?Çoruh Enerji Planının en yukarıdaki barajının gölünün kuyruğuna: Laleli Barajına.Çoruh vadisine indiniz artık. Bu baraj, o planın en büyük yırtıcı barajıdır. Bu da görev yapmamaktadır. Gürcistan hududuna kadar Çoruh ekseninde uzun bir yırtık olduğunu foto haritalara gördünüz. Bu yırtığa bir kol verilmiş Kuzey’e doğru; Yusufeli barajının Barhal Çayı kolu. O yırtığın hemen devamında bir baraj daha kondurulmuştur evlere şenlik: Altıparmak Barajı. Bu baraj sözde Free Kürdistan’a(!), nasıl Free oluyorsa, ayrılan coğrafyamızın Karadeniz’e ulaşan parçasının batı hattını çiziyor. Yani görevi önemli; planı yapanlar yaptıranlar için.

 

Buraya kadar yazdıklarımı haritanızda keçeli kalemle işaretleyiniz… Ne görüyorsunuz? Onu şimdiye kadar hep söyledik: BOP haritasının ülkemize düşen payını. Güneyden kuşatılmış mıyız? Az kalmış. Anadolu’da yırtığın ne kadarı tamamlanmış? Hemen hemen yüzde 90’ı.

 

Diyeceksiniz ki sadede gel: Artvin’e gel, Artvin’e. Artvin ile bu anlattıklarınızın ilişkisi ne? Tamam yoruldunuz. Şöyle arkanıza yaslanınız. Barajlarla çizilen coğrafyamızdan Free Kürdistan’a ayrılan bölümün Karadeniz’e çıkan, morartılan bölümüne bakınız.  Artvin’i o morartılan bölge içinde bir kalın daire içine alınız. Şimdi haritaya bir daha bakınız ne görüyorsunuz?

 

Artvin orada bir direniş kalesidir. BOP’a karşı direnen noktadır. Hatırlatayım; bir coğrafyanın en keskin savunucuları oranın yerleşikleridir. Artvinliler Artvin’i, kendi geleceklerini değil ülkemizin geleceğini savunuyor. Artvin orada yaşamak için direniyor. Orası düşerse BOP tamamlanır mı tamamlanmaz mı? Başka türlü açıklamak isteyenler bu yazının ikinci bölümünü de okumalıdırlar ki açıklamaları sakat doğmasın.

 

Siz, şimdi, Cerattepe direnişini sadece içme suyu direnişi olarak mı görüyorsunuz? Çok yorgunsunuz çookk!...

 

Yine kısa keselim. Siz de yoruldunuz.

 

(Devam edeceğim elbette.  Paylaşınız paylaşınız ki destekçileriniz veya destekçilerimiz çoğalsın)

 

Yurttaş Mazlum Çoruh-İnş. Müh. Naci Özen

mazlumcoruh@gmail.com

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye ekonomisinin durumuna ilişkin farklı tartışmalar yapılırken, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun altını çizdiği bir konu kritik yere oturdu.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
20 Mart akşamı ulusal kanallardan birinde yeni bir tarihi dizi başladı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?