22.03.2018,12:48
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Biliyor muydunuz? – 16
252016-mazlum-coruh-213948.jpg
MAZLUMUN FİKRİ
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?

Hiçbir melun, niyetini açıklamaz. Açıklayacağı ise yalandır sizi şaşırtmak içindir. Biz aklımızı kullanarak esas amacı öğreneceğiz. Şu hususu bir kere açıklığa kavuşturmalıyım: İşlenen mühendislik ve ekonomik sefaletlerin(alçaklıkların) oylumu yani hacmi yukarıda sıraladığım melanet hedefleriyle doldurulamaz. Çünkü o melanetleri daha küçük boyutlu mühendislik ve ekonomik sefaletlerle işlemek mümkündü. O zaman bu sefaletler hangi amaca yönelikti? Bunu yapanlar söylemeyeceğine göre biz sonuçlara bakarak bulacağız.

 

Ülke altından kalkamayacağı kadar borca batırılıyor, ülkenin bir bölümü insandan boşaltılıyor. En değerli yaşam sahaları sular altında bırakılıyor ve üretilebilir enerjinin üretilmesi engelleniyor. Ve bu nasıl oluyor? Bunu varılan hedeflere baktığımızda çıkarmaktan başka çaremiz yoktur; faillerin ve plancıların açık ifadeleri olmadıkça. O zaman sonuçlara bakarak çıkaracağız.

 

Önce en derin en sefil mühendislik ürününe bakalım: İçi boş, ihtiyacın on misli yapılan ve hala yapılmakta ve yapılacağı büyük seslerle açıklanan barajlar. Bu barajlar ne yapıyorlar? Ekonomik olarak diz çöktürüyorlar, göç yaratıyorlar, çevre felaketi yaşatıyorlar,  en değerli tarım alanlarımızı yok ediyorlar ve coğrafyamızı parçalıyorlar. Ama görev yapamıyorlar? İşin özünü burada aramak gerekir. Demek ki bu barajlar sadece ve sadece bu melanetleri işlemek için planlanmışlar, projelendirilmişler.

 

Peki, bu barajlar ülkemizde nerelerde? Her yerde olabiliyorlar. Ancaaak!.. İki nehir, Fırat ve Çoruh ana kolları üzerindekilerin dizilişleri çok dikkat çekicidir. Bunlarda görev yapmıyorlar, çok ihtiyaç(!) varmış gibi peş peşe ve iç içeler. Aralarında boşluk bırakılmamış. Fırat ana kolu üzerindeki beş baraj 600 km coğrafya yırtığı oluşturuyor; sonra Erzincan ovasının güneyinde ara veriyorlar ama Pülümür yakınlarına yaklaşınca yeniden üzerine 4 baraj daha kondurulmuş. Peki, onlar görev yapıyor mu? O da meçhul. Peki, onlar coğrafya yırtıyorlar mı? Elbette… 

 

Peki, Çoruh üzerindekiler nasıl? Ana kol üzerinde 10 baraj dizilmiş, bunlardan sadece biri görev yapabiliyor. Aralarında iki yerde boşluk var onlar da maden sahası. O zaman insan soruyor? Bu görev yapmayan barajlar iki nehir ana kolları üzerinde neden peş peşe ve iç içe dizilmişler? İki nehir ekseninde ülke coğrafyası yırtılmış. Bu durumda doğan sonucu yorumlamak anlamak gerekiyor. Bu barajlar görev yapmadığına, elektrik üretimine de fayda yerine zarar verdikleri, önemli ölçüde azalttıklarına göre elektrik üretmek için olamaz. Ne için olabilir? İnsanın ilk aklına gelen bu yırtığın ne yaptığı, neye benzediğidir.

 

Bu iki nehir ana kolları üzerine baraj göllerini çizip, insandan boşalttıkları alanları da işaretleyince yırtık bütün haşmetiyle ortada!... Neye mi benziyor? Artık herkesin ezberlediği BOP planının ülkemize düşen bölümüne…

 

İnsan önce olamaz!.. Olamaz, diyor ama sonra kendine soruyor. Bu görev yapmayan barajlar coğrafya yırtmaktan başka neye yarıyorlar ki? Bu kadar mühendislik ve ekonomik sefaletlerin amacını bundan daha iyi açıklayabilecek olan var mı? Yıllarca sordum. Yok… Herkes suskun…

 

SONUÇ: Bu kadar sefalet, ancak ve ancak, uzun soluklu bir planın, projenin ürünü olabilir. Buradaki mühendislik alçaklığının seviyesi, ancak, böyle bir melun amaç için işlenebilir. İtirazı olanlar, gelsinler, akla uygun bir şekilde açıklasınlar. Akıl ve vicdan sahiplerini buraya kadar anlattığım mühendislik ve ekonomik sefaletlerin, alçaklıkların açıklamasını yapmaya çağırıyorum.

 

İçinizde inanmayanları biraz sabırlı olmaya çağırıyorum. Devamında Çoruh Enerji Planı’nda işlenen akıl dışılıkları açıklayacağım. Yine inanmıyorsanız bu barajlara görev yaptırınız ve ülkemize yararlı olduklarını açıklayınız…

 

(Devam edecek. Paylaşınız. Paylaşınız ki yanlışımı bulayım)

 

mazlumcoruh@gmail.com

Yurttaş Mazlum Çoruh- İnş. Müh. Naci Özen

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye ekonomisinin durumuna ilişkin farklı tartışmalar yapılırken, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun altını çizdiği bir konu kritik yere oturdu.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
20 Mart akşamı ulusal kanallardan birinde yeni bir tarihi dizi başladı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?