18.03.2018,10:48
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Biliyor muydunuz? - 14
252016-mazlum-coruh-213948.jpg
MAZLUMUN FİKRİ
Bir numaralı yazıda mühendislik sefaletini şöyle ifade etmiştim:

“Barajlardan önce alınması gereken akarsu rejimi düzenleme önlemleri alınmamış çözüm doğrudan barajlarla aranmıştır. Böylelikle büyük maliyetli ve zararlı yapılar yapılmış, büyük kazanç dışlanmıştır.”

 

Mühendislik sadece bir yapıyı yapmak değildir. O yapının ülkeye mutlaka yararlı olduğunu ispat etmek; yetmez, bütün çözümler içinde en yararlı olduğunu da ispat etmektir. Akarsuların rejimini düzenlemek için ilk önce yapılması gerekenler yapılmamış, yok sayılmıştır. Sefalet dediğimiz bu mühendislik ilkesinin yok sayılması ve ülkeyi hızla borca batıran ve yokluğa götüren barajlarla çözüm aranmasıdır. Öncelikli önlemlerin alınmamasının sonuçları şunlardır:

 

1- Akarsu düzenlemesinin en kolayı en etkin olanı dışlanmıştır. Bu işlem hem sade, hem herkes tarafından yapılabilir, ucuz ve daha da önemlisi sonuçları bereketli olan bir önlemdir. Bu yapılmamış Kaynaklarımız yok edilmiş, borçlanmamız sağlanmıştır. Bu ekonomik olarak diz çöktürme isteğinin ürünüdür.

Doğamızın gelişmesi engellenmiştir. Geri kalmış bölgelerdeki insanlarımızın yatırımdan pay alması önlenmiştir. O insanların gelecekleriyle ilgili yerel planları yok edilmiştir.

 

2- Coğrafyamızda yırtıklar oluşturulmuştur.

 

3- Bu önlem yerine sorunu barajlarla çözülmesi ülke kaynaklarının boşa harcanması sağlanmış, inanılmaz melanetler doğurmuş, yokluk fakirlik yaratılmıştır.

 

4- Havzalarda hayvancılığın gelişmesinin temeli olan otlakların gelişmesi önlenmiştir.

 

5- Yeraltı sularından beslenen akarsuların en değerlileri olan kaynaklar geliştirilmemiştir.

 

6- Yer altı sularının en değerlileri olan maden suları kaynakları fakirleştirilmiş, yok edilmiştir.

 

7- Doğanın hazırladığı, çok basit müdahaleyle etkili düzenleme sağlayacak su bekletme imkânları yok sayılmıştır.

 

8- Sosyal hukuk devletinin kendini gösterme imkânı engellenmiştir.

 

9 - Kalkınmanın etkin ve geri kalmış bölgelerden olması ilkesi dışlanmıştır. Anayasa ihlalidir.

 

Değerli paydaşlarım; biliyorum yoruldunuz hatta bıktınız. Ancak su üzerinden melanetler sadece barajlar üzerinden işlenmemiştir. Sulama dediğimiz olay da başlı başına melanetlerin en büyüklerindendir. O konuyu ileride sizlerle mutlaka paylaşmak istiyorum. Şimdilik bu yazıların özetiyle ve asıl amacın ne olduğunu açıklayarak bu seriyi bitireceğim.

 

Peki, bütün bunları özetlersek bir sonuç çıkarabilir misiniz? Yoksa o konuyu da irdeleyelim mi?

 

(Devam edecek. Paylaşınız, paylaşınız ki belki, ilgililer, sorumlular ve bu ülkenin yurtseverleri üstlerine düşeni yaparlar.)

 

mazlumcoruh@gmail.com

Yurttaş Mazlum Çoruh- İnş. Müh. Naci Özen

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye’de verileri medya yoluyla öğrenenler yandı.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?