19.02.2018,06:35
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Biliyor muydunuz? - 2
252016-mazlum-coruh-213948.jpg
MAZLUMUN FİKRİ
Barajlar Felâketi nedir ve nasıl yürüyor?

İsteseniz de istemeseniz de ben bu barajlar felâketini sizlere anlatmaya devam edeceğim. İşin uzamasını istemiyorsanız, aklınızı ve zamanınızı ayırınız. Soru sorunuz, eleştiriniz. Gerçeği öğrendiğinizde benim önümde koşacağınıza inanıyorum.

 

Bu günden itibaren siz aydınlarla bildiklerimi paylaşacağım. Şimdiye dek aksi söylenmemiş bilgileri içeren yazılar yazacağım. Sizlerden isteğim, anlamadığınız, şüpheye düştüğünüz yerleri sormanızdır. Bu yazıların sonunda sizlerden birer aydın olarak isteklerim olacak.

Ülkemize barajlarla diz çöktürüldüğünü biliyor muydunuz?

 

Diz çöktürülme ifadesi, borçlarını ödeyemez duruma gelmek, düşman ülkelerin isteklerine boyun eğmek, ülkenin bağımsızlığından, toprak bütünlüğünden vaz geçer hale gelmek, adaları işgal edilirken, mavi vatandaki hakları gasp edilirken sesini çıkaramamaktır. Edilgen hale getirilmiş olmaktır. Akarsularımız üzerindeki Barajlarla ülkemize ondan fazla büyük kötülük yapıldığını yani melânet işlendiğini biliyor muydunuz?

 

Bugün bu büyük kötülüklerin yani melanetlerin başlıklarını yazacağım. Bundan sonraki yazıya kadar sizlerden eksiklerimi yanlışlarımı bulmanızı isteyeceğim. Devamındaki yazılarımda bu melanetlerin hangi boyutta ve doğrusunun nasıl olması gerektiğini öğreneceksiniz.

 

Ön bilgi: Akarsular her zaman aynı veya bir birine yakın sevilerde aksaydı biz su bekletme yapısını aklımıza getirmezdik. Sadece suyun paylaşımına kafa yorardık. Barajlar, akarsu rejimlerindeki büyük değişikliklerin azaltılması veya ortadan kaldırılması için kullanılan su bekletme yapılarından biridir ve en son düşünülmesi gerekendir.

 

Akarsularımız üzerinden yapılan büyük melanetler:

Üç bölümde inceleyeceğim. Birincisi, planlama ve projelerde işlenene mühendislik sefaletleri ikinci bölümde ise bu sefaletlerin doğurduğu sonuçlar… Üçüncüsü ise başlı başına bir ihanet ötesi bir durumdur.

 

1- Barajlardan önce alınması gereken akarsu rejimi düzenleme önlemleri alınmamış çözüm doğrudan barajlara aranmıştır. Böylelikle büyük maliyetli ve zararlı yapılar yapılmış, büyük kazanç dışlanmıştır. Biliyor muydunuz?

 

2- Ülkemizde yapılan barajların %90’nından fazlası, olması gereken rakımlarda yapılmamıştır.

 

3 - Ülkemizde yapılan barajların faydalı, aktif, yani kullanılabilen hacimlerinin toplamı ihtiyacın on mislidir. Bu sebeple barajlarımızın büyük çoğunluğu asla görev yapmaz yapamaz. Bu durumu biliyor muydunuz?

 

4- Barajlar faydalı yani aktif hacimleri için yapılırlar, ölü hacimler sadece maliyeti artırır. Ülkemizde yapılan barajların ölü hacimleri, faydalı hacimlerinden fazladır. Bunu nerden bilecektiniz ki!

5- Barajlı santrallarımızın hemen hemen tümü, yatırım ekonomisi açısından asla yapılmaması gereken yapılardır.

 

Bu sefaletlerin sonucunda; ortaya çıkan büyük melanetleri sıralamaya çalışayım:

1- Ülkemizin devamlı artan borçlarının arkasında en çok barajların olduğunu biliyor muydunuz? En pahalı elektriğin barajlı santrallarla üretildiğini söyleyen oldu mu?

2- Görevsiz barajların 8 milyon dönüm, en değerli tarım alanlarını yok ettiğini biliyor muydunuz?

3- Bu görevsiz barajlar yüzünden en az 1,5 milyon yurttaşın yüzlerce, binlerce senedir yaşadığı yurtlarından sökülüp atıldığını bilmiyor musunuz?

4- Ülkemizin yıllık su ihtiyacının 12 milyar metreküpten az olduğunu; buna karşılık sadece barajlarda buharlaşan su miktarının 13 milyar metreküp olduğunu nereden bilecektiniz. 5- Cidarlardan kaçan suların daha fazla olduğunu her akıl sahibi düşünebilir.

5- Ülkemize yaşatılan en büyük çevre felaketlerinden biri barajlarla yapılmaktadır.

6- Ülkemizde yaşatılan fiziki kültür ve sosyal kültür yıkımının büyük oranda barajlarla yapılmaktadır.

 

Bunlar çoğaltılabilir. Bu melanetleri işlemek için insanlarımız büyük yalanlarla kandırılmışlardır.

 

Gelecek yazılarda bu melanetler açıklığa kavuşturulacaktır.

 

Üçüncü bölümü burada yazmayacağım çünkü inanamazsınız. Bana uçuk kaçık der; yazılarımı okumazsınız. Okumaya devam ediniz. O gerçeği öğrenecek ve düşüneceksiniz.

 

Bütün bu melanetler ne için işlenmiştir biliyor musunuz? Bunun emperyalist bir stratejik bir plan olduğunu söylersem bana sıfat aramayınız.

 

Bu yazıları paylaşırsanız hem beni denetlemiş hem de memnun etmiş olursunuz. Muhtemeldir birçoğumuza ezberletilen melanetler, kafanızda çatlar, bozulur. Paylaşınız paylaşınız ki bilmeyenleri aydınlatmış olasınız. Sorularınızı ihmal etmeyiniz. Belki bir okuyan, iki düşünen çıkabilir.

(Devam edecek.)

 

Yurttaş Mazlum Çoruh – İnş. Müh. Naci Özen

 mazlumcoruh@gmail.com

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Bertolt Brecht’in 120 yaşı dolayısıyla Zeliha Berksoy müthiş bir oyun sahneye koydu: İnsan neyle yaşar?
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
En önemlisi konunun eski anlamda bir 'siyaset' tartışması olmadığını idrak etmektir.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?