24.11.2017,21:52
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Biliyor muydunuz? - 2
252016-mazlum-coruh-213948.jpg
MAZLUMUN FİKRİ
Barajlar Felâketi nedir ve nasıl yürüyor?

İsteseniz de istemeseniz de ben bu barajlar felâketini sizlere anlatmaya devam edeceğim. İşin uzamasını istemiyorsanız, aklınızı ve zamanınızı ayırınız. Soru sorunuz, eleştiriniz. Gerçeği öğrendiğinizde benim önümde koşacağınıza inanıyorum.

 

Bu günden itibaren siz aydınlarla bildiklerimi paylaşacağım. Şimdiye dek aksi söylenmemiş bilgileri içeren yazılar yazacağım. Sizlerden isteğim, anlamadığınız, şüpheye düştüğünüz yerleri sormanızdır. Bu yazıların sonunda sizlerden birer aydın olarak isteklerim olacak.

Ülkemize barajlarla diz çöktürüldüğünü biliyor muydunuz?

 

Diz çöktürülme ifadesi, borçlarını ödeyemez duruma gelmek, düşman ülkelerin isteklerine boyun eğmek, ülkenin bağımsızlığından, toprak bütünlüğünden vaz geçer hale gelmek, adaları işgal edilirken, mavi vatandaki hakları gasp edilirken sesini çıkaramamaktır. Edilgen hale getirilmiş olmaktır. Akarsularımız üzerindeki Barajlarla ülkemize ondan fazla büyük kötülük yapıldığını yani melânet işlendiğini biliyor muydunuz?

 

Bugün bu büyük kötülüklerin yani melanetlerin başlıklarını yazacağım. Bundan sonraki yazıya kadar sizlerden eksiklerimi yanlışlarımı bulmanızı isteyeceğim. Devamındaki yazılarımda bu melanetlerin hangi boyutta ve doğrusunun nasıl olması gerektiğini öğreneceksiniz.

 

Ön bilgi: Akarsular her zaman aynı veya bir birine yakın sevilerde aksaydı biz su bekletme yapısını aklımıza getirmezdik. Sadece suyun paylaşımına kafa yorardık. Barajlar, akarsu rejimlerindeki büyük değişikliklerin azaltılması veya ortadan kaldırılması için kullanılan su bekletme yapılarından biridir ve en son düşünülmesi gerekendir.

 

Akarsularımız üzerinden yapılan büyük melanetler:

Üç bölümde inceleyeceğim. Birincisi, planlama ve projelerde işlenene mühendislik sefaletleri ikinci bölümde ise bu sefaletlerin doğurduğu sonuçlar… Üçüncüsü ise başlı başına bir ihanet ötesi bir durumdur.

 

1- Barajlardan önce alınması gereken akarsu rejimi düzenleme önlemleri alınmamış çözüm doğrudan barajlara aranmıştır. Böylelikle büyük maliyetli ve zararlı yapılar yapılmış, büyük kazanç dışlanmıştır. Biliyor muydunuz?

 

2- Ülkemizde yapılan barajların %90’nından fazlası, olması gereken rakımlarda yapılmamıştır.

 

3 - Ülkemizde yapılan barajların faydalı, aktif, yani kullanılabilen hacimlerinin toplamı ihtiyacın on mislidir. Bu sebeple barajlarımızın büyük çoğunluğu asla görev yapmaz yapamaz. Bu durumu biliyor muydunuz?

 

4- Barajlar faydalı yani aktif hacimleri için yapılırlar, ölü hacimler sadece maliyeti artırır. Ülkemizde yapılan barajların ölü hacimleri, faydalı hacimlerinden fazladır. Bunu nerden bilecektiniz ki!

5- Barajlı santrallarımızın hemen hemen tümü, yatırım ekonomisi açısından asla yapılmaması gereken yapılardır.

 

Bu sefaletlerin sonucunda; ortaya çıkan büyük melanetleri sıralamaya çalışayım:

1- Ülkemizin devamlı artan borçlarının arkasında en çok barajların olduğunu biliyor muydunuz? En pahalı elektriğin barajlı santrallarla üretildiğini söyleyen oldu mu?

2- Görevsiz barajların 8 milyon dönüm, en değerli tarım alanlarını yok ettiğini biliyor muydunuz?

3- Bu görevsiz barajlar yüzünden en az 1,5 milyon yurttaşın yüzlerce, binlerce senedir yaşadığı yurtlarından sökülüp atıldığını bilmiyor musunuz?

4- Ülkemizin yıllık su ihtiyacının 12 milyar metreküpten az olduğunu; buna karşılık sadece barajlarda buharlaşan su miktarının 13 milyar metreküp olduğunu nereden bilecektiniz. 5- Cidarlardan kaçan suların daha fazla olduğunu her akıl sahibi düşünebilir.

5- Ülkemize yaşatılan en büyük çevre felaketlerinden biri barajlarla yapılmaktadır.

6- Ülkemizde yaşatılan fiziki kültür ve sosyal kültür yıkımının büyük oranda barajlarla yapılmaktadır.

 

Bunlar çoğaltılabilir. Bu melanetleri işlemek için insanlarımız büyük yalanlarla kandırılmışlardır.

 

Gelecek yazılarda bu melanetler açıklığa kavuşturulacaktır.

 

Üçüncü bölümü burada yazmayacağım çünkü inanamazsınız. Bana uçuk kaçık der; yazılarımı okumazsınız. Okumaya devam ediniz. O gerçeği öğrenecek ve düşüneceksiniz.

 

Bütün bu melanetler ne için işlenmiştir biliyor musunuz? Bunun emperyalist bir stratejik bir plan olduğunu söylersem bana sıfat aramayınız.

 

Bu yazıları paylaşırsanız hem beni denetlemiş hem de memnun etmiş olursunuz. Muhtemeldir birçoğumuza ezberletilen melanetler, kafanızda çatlar, bozulur. Paylaşınız paylaşınız ki bilmeyenleri aydınlatmış olasınız. Sorularınızı ihmal etmeyiniz. Belki bir okuyan, iki düşünen çıkabilir.

(Devam edecek.)

 

Yurttaş Mazlum Çoruh – İnş. Müh. Naci Özen

 mazlumcoruh@gmail.com

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay