23.01.2018,00:51
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Biliyor muydunuz? - 1
252016-mazlum-coruh-213948.jpg
MAZLUMUN FİKRİ
Barhal Çayı Havzası'nda gezmenin amacı ne idi?

Değerli paydaşlarım;

 

On iki seneyi aşkındır; akarsularımız üzerinden ülkemize karşı yapılan büyük melâneti ilgililere, sorumlulara ve ben bu ülkenin yurtsever aydınıyım diyenler anlatmaya çalışıyorum. Son çalışma ortamı olarak mezun olduğum üniversiteyi seçtim: İ. T. Ü.- İnşaat Fakültesi-Hidrolik ve Su Kaynakları Kürsüsü. Bana sordular: “Yaşın kaç ve burada ne arıyorsun” diye. Ben de kendilerine kısaca, ‘yanlışımı ve büyük eksiklerimi aramaya geldim’ dedim.

 

Amacım, ülkemin su üzerinde en yetkili tarafsız ve bilim kurumunda, benim mühendislik anlayışımla asla bağdaşmayan, DSİ’nin akarsularımız üzerindeki tasarruflarını irdelemek ve kendimi bu kurumda sigaya çekmek, çektirmekti.

 

Sağ olsunlar saygı gösterdiler. Üniversitenin kurallarına göre kendime bir yol haritası çizdim. Birinci sene para ödeyerek derslere girdim. 8 dersten yeterli puanı alınca yüksek lisans tezi hazırlayacaktım. 4 derse girdim, üçünden yeterli puanı aldım. Dördüncü dersten kendi isteğimle kaldım. Niyetim geçen sene 5 ders alıp planımı yürütmekti.

 

İkinci sene bu plan yürümedi; çünkü YÖK’ün aldığı bir kara vardı. Artık para versem de derslere resmen giremeyecektim. Hocalarımın hoş görüsüne müracaat ettim. Derslere devam ettim. Bu arada hocalarıma “Ben tezimi hazırlayacağım; sizler bana yol gösterir, denetleme yapar mısınız” dedim. ‘Memnuniyetle’ dediler.

 

Tezimin esası şu: DSİ’nin akarsularımız üzerindeki hemen hemen bütün tasarrufları külliyen yanlıştır; doğrusu şu şekilde olmalıdır; ne şekilde olması gerektiğini bir akarsu havzasında göstermek.

 

Akarsu olarak, havzasını az çok tanıdığım, Çoruh Nehri’nin Barhal Çayı’nı seçtim. Eğer bu çalışmalarımın sonunda benim yapacağım akarsu planlaması DSİ’nin planlamasından her yönüyle daha doğru bulunmazsa tezim çürük diyeceğim. Yok, benin öne sürdüğüm veya ona yakın bir sonuç çıkarsa sizleri bu ülkeyi ve kurumlarını yönetenlerden hesap sormaya çağıracağım.

 

Bu arada söylemeliyim: Şimdiye kadar tespit edip söylediklerimden yazdıklarımdan hiç biri hocalarım tarafından henüz refüze edilmedi.

 

Sizlerle önce ülkemin başına geçirilen çuvalı anlatacağım. Beni okumaya ve eleştirilerinizi hazırlamaya başlayınız. Sonuçta siz de bir yurttaş olduğunuzu anlayacaksınız. Bu dava memleket davasıdır; tek başıma ben altından kalkamam.

(Devam edecek)

 

Yurttaş Mazlum Çoruh – İnş. Müh. Naci Özen

 mazlumcoruh@gmail.com

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Bugün küresel anlamda ortalıktaki kaos, dünyayı sarsıyor. Esasen bunların temelinde iki neden aramak lazım.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?