21.11.2017,00:12
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Biliyor muydunuz? - 1
252016-mazlum-coruh-213948.jpg
MAZLUMUN FİKRİ
Barhal Çayı Havzası'nda gezmenin amacı ne idi?

Değerli paydaşlarım;

 

On iki seneyi aşkındır; akarsularımız üzerinden ülkemize karşı yapılan büyük melâneti ilgililere, sorumlulara ve ben bu ülkenin yurtsever aydınıyım diyenler anlatmaya çalışıyorum. Son çalışma ortamı olarak mezun olduğum üniversiteyi seçtim: İ. T. Ü.- İnşaat Fakültesi-Hidrolik ve Su Kaynakları Kürsüsü. Bana sordular: “Yaşın kaç ve burada ne arıyorsun” diye. Ben de kendilerine kısaca, ‘yanlışımı ve büyük eksiklerimi aramaya geldim’ dedim.

 

Amacım, ülkemin su üzerinde en yetkili tarafsız ve bilim kurumunda, benim mühendislik anlayışımla asla bağdaşmayan, DSİ’nin akarsularımız üzerindeki tasarruflarını irdelemek ve kendimi bu kurumda sigaya çekmek, çektirmekti.

 

Sağ olsunlar saygı gösterdiler. Üniversitenin kurallarına göre kendime bir yol haritası çizdim. Birinci sene para ödeyerek derslere girdim. 8 dersten yeterli puanı alınca yüksek lisans tezi hazırlayacaktım. 4 derse girdim, üçünden yeterli puanı aldım. Dördüncü dersten kendi isteğimle kaldım. Niyetim geçen sene 5 ders alıp planımı yürütmekti.

 

İkinci sene bu plan yürümedi; çünkü YÖK’ün aldığı bir kara vardı. Artık para versem de derslere resmen giremeyecektim. Hocalarımın hoş görüsüne müracaat ettim. Derslere devam ettim. Bu arada hocalarıma “Ben tezimi hazırlayacağım; sizler bana yol gösterir, denetleme yapar mısınız” dedim. ‘Memnuniyetle’ dediler.

 

Tezimin esası şu: DSİ’nin akarsularımız üzerindeki hemen hemen bütün tasarrufları külliyen yanlıştır; doğrusu şu şekilde olmalıdır; ne şekilde olması gerektiğini bir akarsu havzasında göstermek.

 

Akarsu olarak, havzasını az çok tanıdığım, Çoruh Nehri’nin Barhal Çayı’nı seçtim. Eğer bu çalışmalarımın sonunda benim yapacağım akarsu planlaması DSİ’nin planlamasından her yönüyle daha doğru bulunmazsa tezim çürük diyeceğim. Yok, benin öne sürdüğüm veya ona yakın bir sonuç çıkarsa sizleri bu ülkeyi ve kurumlarını yönetenlerden hesap sormaya çağıracağım.

 

Bu arada söylemeliyim: Şimdiye kadar tespit edip söylediklerimden yazdıklarımdan hiç biri hocalarım tarafından henüz refüze edilmedi.

 

Sizlerle önce ülkemin başına geçirilen çuvalı anlatacağım. Beni okumaya ve eleştirilerinizi hazırlamaya başlayınız. Sonuçta siz de bir yurttaş olduğunuzu anlayacaksınız. Bu dava memleket davasıdır; tek başıma ben altından kalkamam.

(Devam edecek)

 

Yurttaş Mazlum Çoruh – İnş. Müh. Naci Özen

 mazlumcoruh@gmail.com

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay