23.01.2018,00:37
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Rakamlarla Türkiye'de sosyal haklar
25022015-1380168_10152000128317843_1509891310_n-161537.jpg
KADER SEVİNÇ
CHP Türkiye’de sosyal hakları AB standartlarına çıkarma mücadelesini sürdürüyor.

Hükümetin Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına layık görmediği AB standartlarında sosyal haklar için CHP, sosyal paydaşlarla beraber mücadele etmeyi sürdürmektedir.

 

İş cinayetleri artıyor

Soma’da yaşanan felakette yüzlerce canımızı ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği şartları AB standartlarında olmadığı için yitirdik. Sadece geçtiğimiz yıl içinde resmi istatistiklere göre 191 bin 389 iş kazası gerçekleşmiştir. Resmi olmayan rakamlara göre kayıpların yüzde 40 oranında daha fazla olduğu öngörülmektedir.

 

Hükümet AB başlığını kasten açmıyor

AB ile müzakerelerde Türkiye’de sosyal hakların AB standartları seviyesine çıkartılmasını kapsayan bir müzakere başlığı bulunmaktadır. Avrupa Birliği tarafından herhangi bir siyasi engel bulunmayan bu başlığın müzakereye açılması için hükümet isteksizdir. Bu isteksizliğini içi boş gerekçelerin ardına saklanarak ve konuyu gündemden uzak tutarak gizlemeye çalışmaktadır. Hükümet bu alanda ilerlemeyi izleyecek Ekonomik ve Sosyal Konsey’in toplanmasını 2009’dan bu yana engellemektedir.

 

Genç işsizliği yükseliyor; kadınlar işgücünden dışlanıyor

İstihdam alanında (20-64 yaş arası) erkeklerin oranı yüzde 75 iken kadınlar için bu oran yüzde 31,6’dır. İşsizlik oranı yüzde 9,9’a yükselmiştir. Kadın işsizliği ise oldukça yüksek seviyededir. Genç işsizliği yüzde 17,8’e yükselmiştir ve genç nüfusun dörtte biri istihdam, eğitim veya öğrenim dışındadır.

 

Kayıtdışı istihdam ülkeyi zayıflatıyor

Genel istihdam içinde kayıt dışı işçilerin oranı, bu yıl bir puan daha artarak yüzde 34’e ulaşmıştır. Kayıt dışı işçinin sendikalara da erişimi yoktur. Sendikaların toplu sözleşme yapma yetkisini sınırlayan "çifte baraj" engeli ortadan kaldırılmalıdır.

 

Yoksulluk kader değil

Sosyal politika, yardım ve yoksulluğun azaltılmasına yönelik bütünleşik bir politika çerçevesi hala oluşturulmamıştır. Yoksulluk kader değildir, ilerici politikalarla aşılabilir. CHP asgari ücretin yükseltilmesi, Aile Sigortası gibi projelerle bu alanda güçlü bir sosyal politika vaad etmektedir.

 

Ayrımcılık hükümet elinde bir tehdide dönüştü

Türkiye’de devletin en tepesinde her gün yeni bir nefret suçu işlenmektedir. Herkese eşit muamelenin sağlanması için sosyal koruma, sosyal içerme ve ayrımcılıkla mücadele politikaların güçlendirmesi gerekmektedir. Romanlar, engelliler, LGBT bireyler ve çeşitli etnik ve dini gruplar ayrımcılığa maruz kalmakta ve yasalar tarafından yeterince korunmamaktadırlar.

 

Türkiye sağlık giderlerine en az pay ayıran ülkeler arasında

Dünya Sağlık Örgütü sıralamasına göre Türkiye sağlık giderlerine ayırdığı pay bakımından hala en sondaki 7. ülke konumundadır. Türkiye’de sağlık giderlerinin oranı son dört yıl içinde ilk defa 2013’te artarak ancak GSYH’nin yüzde 5,4’üne ulaşmıştır. Gelişmiş ülkelerin gerisindedir. Kadınların iş gücüne katılımının düşük olması ve kayıtdışı istihdamın yüksek olması emeklilik sistemi açığını genişletiyor. Emeklilik sistemi sürdürülebilirlikten çıkıyor. Çözüm kayıtdışı istihdamın önlenmesi ve kadınların istihdama katılımının artırılmasıdır.

Çocukların, hasta ve yaşlılar için bakım kurumlarının yetersizliği, kadın istihdamı önünde engeldir. Hükümetin en az üç çocuk ve cinsiyet eşitliği karşıtı politikaları kadınları ile birleştiğinde kadınları "bakıcı" rolüne hapsetmektir.

 

Bu tablo Türkiye’ye yakışmıyor,
Çözüm ilerici bir iktidar

Türkiye’de sosyal haklar alanının gerçekçi bir resmini ortaya koyan AB İlerleme Raporu’nun ilgili bölümünü de sizlere sunuyoruz. Maalesef bu tablo Türkiye’nin hak ettiği aydınlık bir tablo değildir. Kötü siyaset ve devlet yönetiminin bedelini insanlarımız canlarıyla ödüyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi sosyal demokrat, ilerici politikalarıyla yoksulluk ve işsizlik başta olmak üzere yurttaşlarımızı birinci sınıf bir sosyal devlette yaşatacak, AB standartlarında politikaları hayata geçirecektir.

 

kadersevinc@gmail.com


Avrupa Sosyalistler ve Demokratlar Partisi PES Yönetim Kurulu Üyesi
CHP Avrupa Birliği Temsilcisi

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Bugün küresel anlamda ortalıktaki kaos, dünyayı sarsıyor. Esasen bunların temelinde iki neden aramak lazım.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?