21.11.2017,00:13
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Rakamlarla Türkiye'de sosyal haklar
25022015-1380168_10152000128317843_1509891310_n-161537.jpg
KADER SEVİNÇ
CHP Türkiye’de sosyal hakları AB standartlarına çıkarma mücadelesini sürdürüyor.

Hükümetin Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına layık görmediği AB standartlarında sosyal haklar için CHP, sosyal paydaşlarla beraber mücadele etmeyi sürdürmektedir.

 

İş cinayetleri artıyor

Soma’da yaşanan felakette yüzlerce canımızı ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği şartları AB standartlarında olmadığı için yitirdik. Sadece geçtiğimiz yıl içinde resmi istatistiklere göre 191 bin 389 iş kazası gerçekleşmiştir. Resmi olmayan rakamlara göre kayıpların yüzde 40 oranında daha fazla olduğu öngörülmektedir.

 

Hükümet AB başlığını kasten açmıyor

AB ile müzakerelerde Türkiye’de sosyal hakların AB standartları seviyesine çıkartılmasını kapsayan bir müzakere başlığı bulunmaktadır. Avrupa Birliği tarafından herhangi bir siyasi engel bulunmayan bu başlığın müzakereye açılması için hükümet isteksizdir. Bu isteksizliğini içi boş gerekçelerin ardına saklanarak ve konuyu gündemden uzak tutarak gizlemeye çalışmaktadır. Hükümet bu alanda ilerlemeyi izleyecek Ekonomik ve Sosyal Konsey’in toplanmasını 2009’dan bu yana engellemektedir.

 

Genç işsizliği yükseliyor; kadınlar işgücünden dışlanıyor

İstihdam alanında (20-64 yaş arası) erkeklerin oranı yüzde 75 iken kadınlar için bu oran yüzde 31,6’dır. İşsizlik oranı yüzde 9,9’a yükselmiştir. Kadın işsizliği ise oldukça yüksek seviyededir. Genç işsizliği yüzde 17,8’e yükselmiştir ve genç nüfusun dörtte biri istihdam, eğitim veya öğrenim dışındadır.

 

Kayıtdışı istihdam ülkeyi zayıflatıyor

Genel istihdam içinde kayıt dışı işçilerin oranı, bu yıl bir puan daha artarak yüzde 34’e ulaşmıştır. Kayıt dışı işçinin sendikalara da erişimi yoktur. Sendikaların toplu sözleşme yapma yetkisini sınırlayan "çifte baraj" engeli ortadan kaldırılmalıdır.

 

Yoksulluk kader değil

Sosyal politika, yardım ve yoksulluğun azaltılmasına yönelik bütünleşik bir politika çerçevesi hala oluşturulmamıştır. Yoksulluk kader değildir, ilerici politikalarla aşılabilir. CHP asgari ücretin yükseltilmesi, Aile Sigortası gibi projelerle bu alanda güçlü bir sosyal politika vaad etmektedir.

 

Ayrımcılık hükümet elinde bir tehdide dönüştü

Türkiye’de devletin en tepesinde her gün yeni bir nefret suçu işlenmektedir. Herkese eşit muamelenin sağlanması için sosyal koruma, sosyal içerme ve ayrımcılıkla mücadele politikaların güçlendirmesi gerekmektedir. Romanlar, engelliler, LGBT bireyler ve çeşitli etnik ve dini gruplar ayrımcılığa maruz kalmakta ve yasalar tarafından yeterince korunmamaktadırlar.

 

Türkiye sağlık giderlerine en az pay ayıran ülkeler arasında

Dünya Sağlık Örgütü sıralamasına göre Türkiye sağlık giderlerine ayırdığı pay bakımından hala en sondaki 7. ülke konumundadır. Türkiye’de sağlık giderlerinin oranı son dört yıl içinde ilk defa 2013’te artarak ancak GSYH’nin yüzde 5,4’üne ulaşmıştır. Gelişmiş ülkelerin gerisindedir. Kadınların iş gücüne katılımının düşük olması ve kayıtdışı istihdamın yüksek olması emeklilik sistemi açığını genişletiyor. Emeklilik sistemi sürdürülebilirlikten çıkıyor. Çözüm kayıtdışı istihdamın önlenmesi ve kadınların istihdama katılımının artırılmasıdır.

Çocukların, hasta ve yaşlılar için bakım kurumlarının yetersizliği, kadın istihdamı önünde engeldir. Hükümetin en az üç çocuk ve cinsiyet eşitliği karşıtı politikaları kadınları ile birleştiğinde kadınları "bakıcı" rolüne hapsetmektir.

 

Bu tablo Türkiye’ye yakışmıyor,
Çözüm ilerici bir iktidar

Türkiye’de sosyal haklar alanının gerçekçi bir resmini ortaya koyan AB İlerleme Raporu’nun ilgili bölümünü de sizlere sunuyoruz. Maalesef bu tablo Türkiye’nin hak ettiği aydınlık bir tablo değildir. Kötü siyaset ve devlet yönetiminin bedelini insanlarımız canlarıyla ödüyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi sosyal demokrat, ilerici politikalarıyla yoksulluk ve işsizlik başta olmak üzere yurttaşlarımızı birinci sınıf bir sosyal devlette yaşatacak, AB standartlarında politikaları hayata geçirecektir.

 

kadersevinc@gmail.com


Avrupa Sosyalistler ve Demokratlar Partisi PES Yönetim Kurulu Üyesi
CHP Avrupa Birliği Temsilcisi

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay