21.03.2018,04:00
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
AB’nin Türkiye politikası nerede çuvallıyor?
2412018-27292314_10155340229637843_1428837757_n-225756.jpg
KADER SEVİNÇ
İtalyan düşünce kuruluşu Istituto Affari Internazionali (IAI), Avrupalı İlerici Düşünce Kuruluşu FEPS ve İstanbul Policy Center'ın beraber düzenlediği toplantıda konuştum.

Avrupa Parlamentosu Raportörü Kati Piri, AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Avrupa Parlamenteri Militiades Kyrkos, AB Dışişleri Kurumu EEAS Türkiye Masası Başkanı Javier Niño Pérez ve akademisyenler Peter Seeberg, Asli S. Okyay, Çiğdem Tongal ile AB göç ve sığınma politikasını, Türkiye'de demokrasi, AB sürecinin rolünü masaya yatırdık.

 

Göç ve sığınma politikasından sonra konu Türkiye’de demokrasi ve AB'ye geldi konu hızla. AB kurumlarından bir konuşmacı “Türkiye'de otoriterleşme konusunda Avrupa suçlanamaz” dedi.


Yanıtımda şunları söyledim:
 

Elbette tüm suç Avrupa’nın değil ama onun zayıflığının önemli payı olduğunu biliyoruz.

 

Bir çok örnek verilebilir ama sadece 2010 yılına dönüp bakalım, iktidarın yargıyı bugün kavgalı olduğu Gülen cemaatiyle beraber ele geçirip, siyasallaştığı Anayasa değişikliği referandumunda biz büyük Hayır kampanyası yapıp, tüm Avrupa’yı otoriterleşmeye gider diye uyarırken AB kurumları temsilcileri ve Venedik Komisyonu “ileriye doğru atılmış adım” diyordu.

 

Bunu diyenler bugün “tüh yanılmışız, kandırıldık” diyorlar. O zaman bugün yaptığınız analizlerde yanılmadığınızın ne garantisi var?

 

Böyle yaşamsal bir konuda nasıl yanılabilir Avrupa?

 

O zaman mesele şuraya geliyor; Eurobarometer’e göre AB vatandaşları yüzde 72 oranında Avrupa Birliği’nin ve Avrupa siyasetinin bozulduğunu, iyi çalışmadığını düşündüğünü söylüyor.

 

İşte tam da vatandaşlara bunu söyleten nedenlerle AB’nin Türkiye politikası da çuvallıyor.

 

kadersevinc@gmail.com

 

Avrupa Sosyalistler ve Demokratlar Partisi (PES)
Yönetim Kurulu Üyesi
CHP Avrupa Birliği Temsilcisi

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Herkesin dilinde aynı soru: Dolara ne oluyor? Aslına bakarsanız güncel gelişmeler her zaman, günlük şaşkınlıkları da beraberinde getiriyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?