17.12.2017,07:19
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
AB’nin Türkiye politikası nerede çuvallıyor?
25022015-1380168_10152000128317843_1509891310_n-161537.jpg
KADER SEVİNÇ
İtalyan düşünce kuruluşu Istituto Affari Internazionali (IAI), Avrupalı İlerici Düşünce Kuruluşu FEPS ve İstanbul Policy Center'ın beraber düzenlediği toplantıda konuştum.

Avrupa Parlamentosu Raportörü Kati Piri, AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Avrupa Parlamenteri Militiades Kyrkos, AB Dışişleri Kurumu EEAS Türkiye Masası Başkanı Javier Niño Pérez ve akademisyenler Peter Seeberg, Asli S. Okyay, Çiğdem Tongal ile AB göç ve sığınma politikasını, Türkiye'de demokrasi, AB sürecinin rolünü masaya yatırdık.

 

Göç ve sığınma politikasından sonra konu Türkiye’de demokrasi ve AB'ye geldi konu hızla. AB kurumlarından bir konuşmacı “Türkiye'de otoriterleşme konusunda Avrupa suçlanamaz” dedi.


Yanıtımda şunları söyledim:
 

Elbette tüm suç Avrupa’nın değil ama onun zayıflığının önemli payı olduğunu biliyoruz.

 

Bir çok örnek verilebilir ama sadece 2010 yılına dönüp bakalım, iktidarın yargıyı bugün kavgalı olduğu Gülen cemaatiyle beraber ele geçirip, siyasallaştığı Anayasa değişikliği referandumunda biz büyük Hayır kampanyası yapıp, tüm Avrupa’yı otoriterleşmeye gider diye uyarırken AB kurumları temsilcileri ve Venedik Komisyonu “ileriye doğru atılmış adım” diyordu.

 

Bunu diyenler bugün “tüh yanılmışız, kandırıldık” diyorlar. O zaman bugün yaptığınız analizlerde yanılmadığınızın ne garantisi var?

 

Böyle yaşamsal bir konuda nasıl yanılabilir Avrupa?

 

O zaman mesele şuraya geliyor; Eurobarometer’e göre AB vatandaşları yüzde 72 oranında Avrupa Birliği’nin ve Avrupa siyasetinin bozulduğunu, iyi çalışmadığını düşündüğünü söylüyor.

 

İşte tam da vatandaşlara bunu söyleten nedenlerle AB’nin Türkiye politikası da çuvallıyor.

 

kadersevinc@gmail.com

 

Avrupa Sosyalistler ve Demokratlar Partisi (PES)
Yönetim Kurulu Üyesi
CHP Avrupa Birliği Temsilcisi

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Herkes istihdam meselesine takılmış durumda. Hatta şu an TOBB üyelerinden artı 2 istihdam istendi.
Diğer Yazarlar
Zenginlerden daha mı çok vergi alınsa?
Tanrı’nın yeryüzünde kendine ayırdığı iki toprak parçasından birisi olan Kudüs hiçbir milletin ya da dinin tek başına malı değildir. Özeldir. Kutsaldır. Ata yadigarıdır. Tüm insanlığın ortak mirasıdır.
Girit Adası’nın hukuki statüsü hakkında tarihçiler tarafından kullanılan iki tez vardır.
Meslekî bıkkınlık ya da günümüzün moda tabiriyle “Tükenmişlik Sendromu” uzun yıllar aynı mesleği yapmak zorunda kalanlarda sıkça görülebilen psikolojik bir rahatsızlıktır.
Süper Lig’te 13. Hafta geride kalırken, oluşan görüntüyü Afrika’nın vahşi topraklarında yaşanan yırtıcı savaşlarına benzetiyorum.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Yüksek enflasyon dönemlerinde işletmeleri bekleyen büyük tehlike...
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?