21.03.2018,04:00
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Ata’nın evinde
2412018-27292314_10155340229637843_1428837757_n-225756.jpg
KADER SEVİNÇ
Selanik'e gidilince Atamızın doğduğu ve 1888'e kadar yaşadığı bugün müze olarak ziyarete açık olan evi ilk adres.

Selanik Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü vesilesiyle 1933’te evi satın alıp Mustafa Kemal Paşa’ya hediye etmeye karar vermiş; satın alma işlemleri tamamlanıp hediye edilmesi 1937’de gerçekleşebilen ev 1953’te müze olarak açılmış.

 

2012'de yapılan evin yenilenmesi çok eleştiri almış çünkü fotoğraf ve bilgilere dayalı bir sergiye dönüşmüş.

 

Şimdi kaldırılmış olan ve bu yenilemeden önce evde sergilenen eşyaların ise Atatürk'ün ailesinden sonra evde yaşamış Yunanlı aileye ait olduğunu söylüyor yetkililer. Bu durumda 53 yılından bu yana niçin o eşyaların Atatürk evinde sergilendiğini açıklamak güç.

 

Kişisel izlerin az bulunduğu evde Dolmabahçe'den getirilmiş Atatürk'ün bir kaç özel eşyasını görmek de mümkün.

 

Modern bir sergi havasındaki eve yerleştirilen balmumu Atatürk heykellerini başarılı bulmadım. Üstelik buna ihtiyaç olduğuna da emin değilim. O zaten aklımızda ve kalbimizde hatırasıyla.

 

Müze eve giriş ailenin kullandığı asıl kapıdan değil de sonradan yapılmış soğuk bir çelik kapıdan yapılıyor. Güvenlik nedeniyle çok yüksek paravanlarla çevrili ev.

Evde Atatürk'ü ve dönemin Selanik'ini Türkçe, İngilizce ve Yunanca anlatan metinler çok iyi fakat bunları bir kitapçıkta toplayıp ziyaretçilerin yanında götürmelerini düşünmemişler. Ziyatetçi orada gördüğü kadarıyla yetinmek zorunda.

 

Çağdaş müzecilikte artık eskimiş bile sayılacak bir uygulama olan "müze dükkanı" bulunmuyor Atatürk müze evinde. Oysa burayı ziyaret eden yerli yabancı konuklar hem Atatürk ve Türkiye hakkında çeşitli dillerde kitapları edinebilmeli hem de çeşitli eşyaların replikalarını satın alabilmeli. Bu çok zor bir iş değil ama nedense yapılmamış.

 

Evde en ilgimi çeken kısımlardan biri Atatürk'ün gençliğinden bu yana şiire olan ilgisi ve sevgisiydi. Her ne kadar bir dönem öğretmenlerinden biri bu ilgisini engellemeye çalıştıysa da onun metinleri ve konuşmalarında şiirin izi hep belirgin.

Atamızın kenti Selanik'te onun izlerini aradım. Bilgilerin sınırlılığı nedeniyle zor olsa da onun Selanik'ini ilgilenenlere gösterebilecek bir kent gezisi tasarlanmalı.

 

kadersevinc@gmail.com

 

Avrupa Sosyalistler ve Demokratlar Partisi (PES)
Yönetim Kurulu Üyesi
CHP Avrupa Birliği Temsilcisi

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Herkesin dilinde aynı soru: Dolara ne oluyor? Aslına bakarsanız güncel gelişmeler her zaman, günlük şaşkınlıkları da beraberinde getiriyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?