23.01.2018,00:45
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Hedef, denge denetleme mekanizması
25022015-1380168_10152000128317843_1509891310_n-161537.jpg
KADER SEVİNÇ
Demokrasi ve temel haklar yok ediliyor.

Yapılmak istenen değişiklikle "denge denetleme sisteminin" tamamen kaldırıldığını ve yetkinin tek kişiye verildiğini söylemek durumundayız.

 

Dünyada yaşam kalitesi olarak en üst düzey ülkelere baktığımız zaman hep parlamenter demokrasileri görüyoruz.

 

Başkanlık olarak sunulan sistem örnek gösterilen ülkelerdeki modellerle de aynı değil. Biz karar merkezinde halkın olması gerektiğine inanıyoruz, halkın bizzat temsilcileri olan meclisin olması gerektiğine inanıyoruz. Sadece görüntüde bir meclis isteyenlerle biz aynı tarafta değiliz. Halkın tarafındayız.


Avrupa'nın son dönem Türkiye algısını da doğru yorumlamak gerekir. Bu süreçte Batı ülkeleri Türkiye’yi kaybetme endişesini yaşıyor. Endişelerin başında yargı bağımsızlığının ortadan kaldırılması, medya özgürlüğünün yok edilmesi gibi konular başı çekiyor.

 

Türkiye artık dünyada en büyük gazeteci hapishanesi diye anılıyor. Elbette Avrupa Birliği'ne üyelik sürecindeki ülkemiz ile ilgili yaşanan bu olumsuz gelişmeler bize son derece acı veriyor. Unutmamak gerekir ki batı dünyasında Türkiye'yi destekleyenler olduğu gibi ülkemizin gelişmesini, parlamasını istemeyenlerde var.

 

Batıdaki dostlarımız Türkiye’nin çıkmazlarından kurtulması, ilerleyip Avrupa'yla bütünleşmesi için için olumlu çabalar harcarken, Türkiye düşmanları ise ülkenin düştüğü bu durumdan büyük bir mutluluk içindeler.


Demokrasi ve temel haklar yok ediliyor. Hayır diyenler Türkiye düşmanı değil, ‘terörist’ değil, tam aksine güzel ülkemizin aydınlık geleceğini düşünüyor. Bundan dolayı ‘Hayır’ diyor. 


Son on yıldır, denge denetleme mekanizması adım adım ortadan kaldırıldı. ‘Evet’in getireceği sonuç hiç bir denetleme mekanizması olmaması, meclisin yok sayılması olacak. Halkın iradesi askıya alınmak isteniyor. 


Bizler demokrasi yıldızı olan bir vatanın, ülkesinden gurur duyan yurttaşları olmak istiyoruz, diktatörlük olmasını ve öyle anılmasını istemiyoruz. Bunun için yurtseverler olarak ‘Hayır’ etrafında birleşiyoruz.

 

kadersevinc@gmail.com

 

Avrupa Sosyalistler ve Demokratlar Partisi (PES)
Yönetim Kurulu Üyesi
CHP Avrupa Birliği Temsilcisi

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Bugün küresel anlamda ortalıktaki kaos, dünyayı sarsıyor. Esasen bunların temelinde iki neden aramak lazım.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?