21.11.2017,00:13
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Hedef, denge denetleme mekanizması
25022015-1380168_10152000128317843_1509891310_n-161537.jpg
KADER SEVİNÇ
Demokrasi ve temel haklar yok ediliyor.

Yapılmak istenen değişiklikle "denge denetleme sisteminin" tamamen kaldırıldığını ve yetkinin tek kişiye verildiğini söylemek durumundayız.

 

Dünyada yaşam kalitesi olarak en üst düzey ülkelere baktığımız zaman hep parlamenter demokrasileri görüyoruz.

 

Başkanlık olarak sunulan sistem örnek gösterilen ülkelerdeki modellerle de aynı değil. Biz karar merkezinde halkın olması gerektiğine inanıyoruz, halkın bizzat temsilcileri olan meclisin olması gerektiğine inanıyoruz. Sadece görüntüde bir meclis isteyenlerle biz aynı tarafta değiliz. Halkın tarafındayız.


Avrupa'nın son dönem Türkiye algısını da doğru yorumlamak gerekir. Bu süreçte Batı ülkeleri Türkiye’yi kaybetme endişesini yaşıyor. Endişelerin başında yargı bağımsızlığının ortadan kaldırılması, medya özgürlüğünün yok edilmesi gibi konular başı çekiyor.

 

Türkiye artık dünyada en büyük gazeteci hapishanesi diye anılıyor. Elbette Avrupa Birliği'ne üyelik sürecindeki ülkemiz ile ilgili yaşanan bu olumsuz gelişmeler bize son derece acı veriyor. Unutmamak gerekir ki batı dünyasında Türkiye'yi destekleyenler olduğu gibi ülkemizin gelişmesini, parlamasını istemeyenlerde var.

 

Batıdaki dostlarımız Türkiye’nin çıkmazlarından kurtulması, ilerleyip Avrupa'yla bütünleşmesi için için olumlu çabalar harcarken, Türkiye düşmanları ise ülkenin düştüğü bu durumdan büyük bir mutluluk içindeler.


Demokrasi ve temel haklar yok ediliyor. Hayır diyenler Türkiye düşmanı değil, ‘terörist’ değil, tam aksine güzel ülkemizin aydınlık geleceğini düşünüyor. Bundan dolayı ‘Hayır’ diyor. 


Son on yıldır, denge denetleme mekanizması adım adım ortadan kaldırıldı. ‘Evet’in getireceği sonuç hiç bir denetleme mekanizması olmaması, meclisin yok sayılması olacak. Halkın iradesi askıya alınmak isteniyor. 


Bizler demokrasi yıldızı olan bir vatanın, ülkesinden gurur duyan yurttaşları olmak istiyoruz, diktatörlük olmasını ve öyle anılmasını istemiyoruz. Bunun için yurtseverler olarak ‘Hayır’ etrafında birleşiyoruz.

 

kadersevinc@gmail.com

 

Avrupa Sosyalistler ve Demokratlar Partisi (PES)
Yönetim Kurulu Üyesi
CHP Avrupa Birliği Temsilcisi

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay