21.11.2017,00:13
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
AB artık şantaja göğüs germek istemiyor
25022015-1380168_10152000128317843_1509891310_n-161537.jpg
KADER SEVİNÇ
İnsani bir konu olan mülteci akınında Avrupa’ya yakışmayan çirkin bir al-ver pazarlığına dökülen anlaşma, şantajların havada uçuştuğu bir noktaya geldi.

AB tarafı artık bu şantajlara göğüs germek istemiyor.

 

Türkiye başarılı bir müzakerenin temel kurallarını dahi ihlal etti. Mülteci krizindeki rolünü yersiz ve yanlış kullandı. Geçen zaman ve değişen koşulları iyi okuyamadı. Şu anda Türkiye ile yapılan anlaşmaya alternatif bir plan üzerinde çalışılıyor.

 

Krizin ilk aşaması geçilip, Türkiye’nin güvenilirliği sorgulanmaya başlandığından bu yana alternatif yol haritaları konuşulmaya başlandı. Şu an mültecilerin belirlenecek bir bölgeye kontrollü olarak alınması ve savaş son bulduktan sonra ülkelerine geri yerleştirilmeleri en çok üzerinde durulan seçenek. Gerçekçi mi değil mi bunu plan netleşince göreceğiz.

 

Temel amaç Türkiye’ye bağımlılığı azaltmak. Vize serbestisini de bu pakete dahil etmek ve verdiği sözleri yerine getirmemek büyük hataydı Türkiye için.

 

Şu anda Brüksel’de ve AB başkentlerinde Türkiye ile ilişkilerin askıya alınmasından ekonomik ve siyasi yaptırımlara kadar birçok adım konuşuluyor. Türkiye’nin uluslararası algısı hiç olmadığı kadar olumsuz.

 

kadersevinc@gmail.com


Avrupa Sosyalistler ve Demokratlar Partisi (PES)
Yönetim Kurulu Üyesi
CHP Avrupa Birliği Temsilcisi

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay