19.02.2018,06:30
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Bıkmadınız mı?
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
Ne akademik birikimim, ne sosyal statüm, ne tanımlanmış herhangi bir kimliğim… Sade yazıyor, kısa yazıyor, dünyaya geldiğim en çıplak insanlığımla basitçe soruyorum.

Bıkmadınız mı, ceylan derisi döner koltuğunda, poposunun şeklini alan çukuru korumak uğruna menfaatine geldiği gibi dön durak dönen siyasetçilerden. Ben bıktım, gına geldi, nefessiz kaldım öfkeden.

 

Bıkmadınız mı, en ilkel dürtülerinizi sıvazlayan hangi karizmatik, hangi çift dilli, hangi bal salyalı üzerimizde tepinsin diye seçmek için canhıraş koşturan seçmen kuklalığından. Ben bıktım, feragat edenleri gördükçe vatandaşlığından.

 

Bıkmadınız mı, gözünüzün içine baka baka yapılan yolsuzluk pervasızlığının başına “amaaan bundan öncekiler de yiyordu, kim yemiyor ki, siyaset bu” safsatasıyla masumiyet haresi kondurmaktan. Ben bıktım, ahlaksızlığına meşruluk, kibrine huşuluk bulayan Nirvanalardan.

 

Bıkmadınız mı, Tanrı’nın böğrüne, ucu kutsal ayetlerle maskelenmiş şeytan oklarını fırlatanları baş üstünüze alıp kutsamaktan. Ben bıktım, iğrençlik biçildikçe, karanlık süzüldükçe kutsal kitaptan.

 

Bıkmadınız mı, devleti hükümetten ibaret, geleceğimizi bir ayağı zincirli 550’nin aklına zimmet kılıp, zafer halayları grev halaylarına döndükçe Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yıkmak, parçalamak, perişan etmek için fır dönmekten. Ben bıktım, toplumu zehirleyen, içten içe çürüten bu zihni dönek öbekten.

 

Bıkmadınız mı, kandırılmışların (!) kandırdığı olmaktan…

 

Bıkmadınız mı, her nefesinizde en kıymetli inançlarınızdan vurulmaktan…

 

Ben bıktım, siz de bıkın artık.

 

jalyan70@yahoo.com.tr

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Bertolt Brecht’in 120 yaşı dolayısıyla Zeliha Berksoy müthiş bir oyun sahneye koydu: İnsan neyle yaşar?
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
En önemlisi konunun eski anlamda bir 'siyaset' tartışması olmadığını idrak etmektir.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?