22.02.2018,02:10
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Yanarsın
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
Demokrasinin en değerli kazancıdır özgürlük: feodal düzen içerisinde hareket kabiliyetinden yoksun, kimliğini, benliğini tanımaktan uzaklaşmış insana sınırları yıkma, kendini bulma olanağı tanıyan.

Artık insan istediği yerde olmakta, istediğini yapmakta, istediğini söylemekte özgür…

 

Lakin, hoşluk verse de hesapsızlık algısı, öyle kolay, öyle fütursuz değildir, bedelsiz bir hazine hiç değildir özgürlük. Bilakis ağırdır, donanım ister, yetkinlik ister, ahlaklı, bilge bir mertlik ister. Korkutucudur çünkü içinde barındırdığı, mil çekip perdeleseniz de görmezden gelinemez gerçeği.

 

Sorumluluk yükünün en yüksek olduğu değerdir. Adına istediği yerde, istediğini yapıp, istediğini söylediğinde: ortaya çıkan iyi veya kötü tüm sonuçları taşımak, sorumluluğunu almak, bedeline katlanmakla vazifeli kılar insanı. İki yanı keskin bıçak, fırlattıkça geri gelen bumerang gibidir.

 

İşte bu yüzdendir ki çığlık çığlığa özgürlüğe doğru koştuğunu sandığınız çoğu insan aslında özgürlükten firarının avazında, bile bile düştüğü esaretlerin ayazındadır.

 

Kimileri kendilerini güçlü hissedebilmek için bireyselliklerinden vazgeçip otoriter insanlar ve gruplarla özdeşleşip zayıf insanları ezip sömürerek, özgürlüğün kaygı veren sorumluluğundan sıyırırlar benliklerini. Tıpkı bugün iktidarın ezici otoritesinin yörüngesinde dolanan, ışığını kaybetmiş, pörsümüş aydınlar (!) gibi.

 

Kimileri din uğruna, dava uğruna, vatan uğruna nidaları atarak, yaşamlarını tehdit eden insanları, koşulları yıkıp yok ederek avuturlar özgürlük korkularını. Tıpkı bugün uydurma fetvalarla küçücük bedenleri, henüz olgunlaşmamış zihinleri, gelişmemiş iradeleri boğazlayan sözde din alimleri (!) gibi.

 

Tıpkı bugün emperyalizmin taşeronluğunda, hürlük vaat ettiği halkını dahi gözünü kırpmadan katleden özgürlük (!) savaşçıları gibi… Ve tıpkı bugün etnik fetişizmin ilkelliğinde kelle avcılığına soyunmuş demokrasi (!) çığırtkanları gibi.

 

Kimileri de toplumun uygun gördüğü role mekanik uyum gösterip, atalarının feodal sistemde sahip olduğu güvenli hücrelerine geri dönerek, özgürlüğün güçsüzlüğünden son sürat kaçıştadır. Tıpkı bugün elinden kendi ekmeği alınmadığı, kurşun kendi canına saplanmadığı, yurdu cayır cayır yansa da kendi kilimi yanmadığı sürece kulakları duymaz, gözleri görmez, dilleri söylemez olan insanlar gibi.

 

Bir de gerçekten özgür olanlar vardır ki ateşten bir gömlek giyer gibi giyinirler sorumluluğu. Acımasız sorguların pençesinden sökerler benliklerini. Esaret zincirlerini kırmadan, birey olmadan, akla doymadan, teraziye koymadan söylemezler bildiklerini. Bir canlıya haksız değse dilleri, tereddütsüz uzatırlar bileklerini. Tıpkı bugün toplumun bütünlüğü, barışı, refahı, huzuru için canıyla, malıyla ortada olan, tüm dünyaya karşı “Dünya yuvarlaktır” diyen Galileo ruhlu gerçek aydınlar gibi.

 

Velhasıl…

 

Akıl süzgecinde süzülmemiş, hakikat şuurunda bilgeleşmemiş, insanlık vicdanında güzelleşmemiş ise fikriniz, lütfen az geri dursun zikriniz.

 

Çalakalem, dile kelam, tutarsa vesselam, tutmazsa Kadir Mevlâm ise özgürlüğünüz, bil ki şaşkın kardeşim: sen, ben, hepimiz esaretle ölürüz…

 

Dermanın yoksa dert, cesaretin yoksa sert olma. Her aklına düşeni doğru sanıp, söndüremeyeceğin ateşi yakma.

 

Yanarsın…

 

jalyan70@yahoo.com.tr

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?