24.11.2017,21:54
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Yanarsın
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
Demokrasinin en değerli kazancıdır özgürlük: feodal düzen içerisinde hareket kabiliyetinden yoksun, kimliğini, benliğini tanımaktan uzaklaşmış insana sınırları yıkma, kendini bulma olanağı tanıyan.

Artık insan istediği yerde olmakta, istediğini yapmakta, istediğini söylemekte özgür…

 

Lakin, hoşluk verse de hesapsızlık algısı, öyle kolay, öyle fütursuz değildir, bedelsiz bir hazine hiç değildir özgürlük. Bilakis ağırdır, donanım ister, yetkinlik ister, ahlaklı, bilge bir mertlik ister. Korkutucudur çünkü içinde barındırdığı, mil çekip perdeleseniz de görmezden gelinemez gerçeği.

 

Sorumluluk yükünün en yüksek olduğu değerdir. Adına istediği yerde, istediğini yapıp, istediğini söylediğinde: ortaya çıkan iyi veya kötü tüm sonuçları taşımak, sorumluluğunu almak, bedeline katlanmakla vazifeli kılar insanı. İki yanı keskin bıçak, fırlattıkça geri gelen bumerang gibidir.

 

İşte bu yüzdendir ki çığlık çığlığa özgürlüğe doğru koştuğunu sandığınız çoğu insan aslında özgürlükten firarının avazında, bile bile düştüğü esaretlerin ayazındadır.

 

Kimileri kendilerini güçlü hissedebilmek için bireyselliklerinden vazgeçip otoriter insanlar ve gruplarla özdeşleşip zayıf insanları ezip sömürerek, özgürlüğün kaygı veren sorumluluğundan sıyırırlar benliklerini. Tıpkı bugün iktidarın ezici otoritesinin yörüngesinde dolanan, ışığını kaybetmiş, pörsümüş aydınlar (!) gibi.

 

Kimileri din uğruna, dava uğruna, vatan uğruna nidaları atarak, yaşamlarını tehdit eden insanları, koşulları yıkıp yok ederek avuturlar özgürlük korkularını. Tıpkı bugün uydurma fetvalarla küçücük bedenleri, henüz olgunlaşmamış zihinleri, gelişmemiş iradeleri boğazlayan sözde din alimleri (!) gibi.

 

Tıpkı bugün emperyalizmin taşeronluğunda, hürlük vaat ettiği halkını dahi gözünü kırpmadan katleden özgürlük (!) savaşçıları gibi… Ve tıpkı bugün etnik fetişizmin ilkelliğinde kelle avcılığına soyunmuş demokrasi (!) çığırtkanları gibi.

 

Kimileri de toplumun uygun gördüğü role mekanik uyum gösterip, atalarının feodal sistemde sahip olduğu güvenli hücrelerine geri dönerek, özgürlüğün güçsüzlüğünden son sürat kaçıştadır. Tıpkı bugün elinden kendi ekmeği alınmadığı, kurşun kendi canına saplanmadığı, yurdu cayır cayır yansa da kendi kilimi yanmadığı sürece kulakları duymaz, gözleri görmez, dilleri söylemez olan insanlar gibi.

 

Bir de gerçekten özgür olanlar vardır ki ateşten bir gömlek giyer gibi giyinirler sorumluluğu. Acımasız sorguların pençesinden sökerler benliklerini. Esaret zincirlerini kırmadan, birey olmadan, akla doymadan, teraziye koymadan söylemezler bildiklerini. Bir canlıya haksız değse dilleri, tereddütsüz uzatırlar bileklerini. Tıpkı bugün toplumun bütünlüğü, barışı, refahı, huzuru için canıyla, malıyla ortada olan, tüm dünyaya karşı “Dünya yuvarlaktır” diyen Galileo ruhlu gerçek aydınlar gibi.

 

Velhasıl…

 

Akıl süzgecinde süzülmemiş, hakikat şuurunda bilgeleşmemiş, insanlık vicdanında güzelleşmemiş ise fikriniz, lütfen az geri dursun zikriniz.

 

Çalakalem, dile kelam, tutarsa vesselam, tutmazsa Kadir Mevlâm ise özgürlüğünüz, bil ki şaşkın kardeşim: sen, ben, hepimiz esaretle ölürüz…

 

Dermanın yoksa dert, cesaretin yoksa sert olma. Her aklına düşeni doğru sanıp, söndüremeyeceğin ateşi yakma.

 

Yanarsın…

 

jalyan70@yahoo.com.tr

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 1 | Onay Bekleyen Yorum 0

engn gltkn

başörtüsü yüzünden hastalıklı muamelesi yapılıp en cumhuriyetçisinden ve en atatürkçüsünden subayların Annemi yemin törenime almayışı geldi ve bu makale en ironiğinden acı bir tebessümü haketti.yinede yordunuz ellerinizi kaleminize sağlık.
24.1.2015 00:04:54


YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay