24.11.2017,21:52
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Tepişmeyin!
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
Filler tepişir, çimenler ezilir…

 

Genellikle acı tecrübelerden süzüle süzüle gelir deyişler ve sonsuza doğru yoluna devam eder her defasında daha gerçek. Zaman değişse de değişmiyor işte şu meşhur, dillere destan fıtrat: ondan olsa gerek.

 

Her güne dertle uyanmaktan dert arsızı haline gelen yurdum, kar, kış, soğuk demiyor, günlerdir, haftalardır karanlıkla boğuşuyor. Bebeği olanlar hastalanmasın diye yakınlarının evlerine yerleşiyor. Solunum cihazına bağlı hastalar hastane içinde ölümden kıl payı dönüyor.

 

Öğrenciler yurtlarında, tatilciler otellerinde mahsur kalıyor. Evlerde elektrikli cihazlar bozuluyor ev halkı kara kara düşünüyor. Seracılar ölüp giden ürünlerinin ardından, ödeyemeyeceği banka borcunun acısıyla gözyaşı döküyor. Yıkanamıyor, yemeğini yapamıyor, ısınamıyor, ülke bu kış kıyamette karanlıkta donuyor…

 

Neden mi?

 

BOTAŞ verdiği doğalgazda yüzde elli kısıntıya gitti, büyük çoğunluğu doğalgazla çalışan elektrik üretim firmaları da, en kolay uydurdukları arıza, bakım, onarım bahanesi ile vatandaşın elektriğini kesti. Kimi yer günlerce, kimi yer gün içinde saatlerce elektriksiz kaldı. Görünen o ki kalmaya da karar aldı.

 

Yani, filler tepişti, insan ezildi…

 

Oysa hayatta olmaktan sonraki en temel, var etme hasebiyle primitif ihtiyacıdır insanın yemek, içmek, barınmak, ısınmak. Bu basamaktan başlar kendini gerçekleştirmeye, bilgeliğe, sanatkar / estetik üretkenliğe giden yol. Bu basamaktan başlar, yaşamın hayatta kalmaktan başka gayretleri de barındırdığını anlamaya giden yol. Bu basamaktan başlar, insanı, güzeli anlayıp özleyip de aramaya düşüren yol.

 

Bu basamaktan başlar insan olmaya giden yol…

 

Velhasıl, “insan” olabilmek için bu yolda ilerlemeli, ilerleyebilmeli… Bir adım gerisi “vahşilik”, görmeli, görebilmeli.

 

Tıpkı vampirler gibi, korku ve çaresizlik saldıkça varlık bulan; kargaşa, belirsizlik ve kaostan fışkıran kanla beslenen hunhar yönetimler unutmasınlar ki, koşullar yeteri kadar oluştuğunda her insan bir adım geriye düşer. Ve varlığı aldığı nefese sıkışan her insan bir adım ileri atabilmek adına mutlak vahşileşir.

 

Demem o ki, tepişmeyin

Hakkınız yok didişmeyin

Doymak bilin yiyişmeyin

Sabır biter gülüşmeyin

 

Kanlı canlı keyftesiniz

İştah açar haldesiniz

Söz de biter bencileyin

Vahşiliğe yetişmeyin.

 

jalyan70@yahoo.com.tr

 

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 1 | Onay Bekleyen Yorum 0

ŞABAN HAYACI

Özellikle şiiri çok beğendim...çok yerinde bir konuya temas etmişsin... teşekkürler.
14.1.2015 10:22:32


YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay