24.11.2017,21:53
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Çalışıyorlar ama çalıyorlar
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
“Lafla peynir gemisi yürümez”miş… Bilmiyorum, hiç denemedim. Ama lafla yalan gemisi bal gibi de yürüyor.

Korkarım ki, biz bu yalan gemisinin içinde akıbetimize doğru hızla yol alırken şuursuzca, deneyimli tarih, bir gün ulusları yutup yok eden “ Laf Tufanı”nı yazacağının şuuru içerisinde…

 

“Aptalca işler yapıyorsun ama çok iyi bir insansın.”

 

“Çok iyi bir insansın ama aptalca işler yapıyorsun.

 

Bu iki ifade birebir aynı anlama gelmesine, aynı bilgiyi vermesine rağmen, yarattıkları algı ve hissettirdikleri duygular tamamen farklıdır. Birinci ifade de algılan: “aptalca işler yapmana rağmen iyi bir insansın”, hissedilen ise yapılan aptalca işleri görünmez kılacak kadar iyi bir insan olmak ve her şeye rağmen kabul edilip, onaylanmak duygusudur. İfadelerde özellikle vurguyu oluşturan ikinci cümleler olumlu ise, olumlu duygu yaratıyorsa birinci cümleyi de kabullenilir kılar. İkinci cümle olumlu hissettirdiği oranda birinci cümleye olan direnci kırar. Küfür bile olsa, suç bile olsa, günah bile olsa.

 

İkinci ifadede algılanan:“çok iyi bir insan olmana rağmen aptalca işler yapıyorsun”, hissedilen ise aptalca işler yapmayı engelleyecek kadar iyi bir insan olamamak, eksiklik ve bu eksikliğin getirdiği kabullenilmeme, onaylanmama duygusudur. İfadelerde ikinci cümle olumsuz ise birinci cümlede olumsuz algılanır ve olumsuzluğun gücü oranında da reddedilir. İltifat bile olsa, gerçek bir övgü bile olsa, sevap bile olsa.

 

Hiçbir şeyi unutmayan, her şeyi şipşak bulan arama motorları ile turladım internette epeyi vakit. “ Çalıyorlar ama çalışıyorlar” ifadesini ortaya atan çakal mucidi bulmak, yaşıyorsa bulup tebrik(!) etmek için. Mürekkep yaladığı, sosyoloji, antropoloji ve psikoloji konularında fevkalade tahsilli olduğuna inandığım bu akademik kapitalistin bilinçaltı ile ayakkabı numarası arasındaki analitik çözümlemeyi yapabilmek için.

 

Toplum mühendislerinin en iyi yaptığı iştir toplumun algıları ile oynamak. Hele de bu toplum bilme, bilgiyi sorgulama, bilgiyi doğru işleyebilme kabiliyetinden itina ile uzak tutularak eğitilmiş, büyütülmüş ise.

 

Dün, savaş seferleriyle ülkeleri işgal eden, engizisyon mahkemeleri ile bilimi, bilgiyi boğazlayan sömürücü güçler, bugün sosyal etkileşimin hızı ve gücünden çekindikleri için, böylesi aleniyetle eylemci olamasalar da, bu etkileşimin gücünü kendi lehlerine kullanabilmenin yollarını çoktan keşfettiler kapitalizmin tılsımlı kazanlarında.

 

Artık toplumlar er meydanlarında, darağaçlarında onurlarıyla kaybetmiyorlar hayatlarını, özgürlüklerini, ideallerini. Kapitalizmin, doğurup toplum mühendisi olarak yetiştirdiği büyücü çocuklarının ellerinde, bir gün bir prenses tarafından öpülmenin umudu ile bekleyen mutlu (!) kurbağalara dönüştürülüyorlar, bir yalan gemisinin içerisinde helak olmaya doğru yol alıyorlar.

 

Tarih yazmadan “Laf Tufanı” nı, eline almalı bu toplum aklını başını. Dağıtmadan başını alnına dayanmış silahlar, değiştirmeli artık sloganını.

 

Yani cancağızım;

 

“Çalıyorlar ama çalışıyorlar” değil.

 

“Çalışıyorlar ama çalıyorlar”…

 

jalyan70@yahoo.com.tr


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay