24.11.2017,21:53
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Seçilmiş ölüm
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
Yaşamın ve insanların temel denklemlerini kavrayanların dile getirdiği her düşünce, her söz evrenselliğe ve süresizliğe bir anıt gibi hapsedilir, anılmaya değer anlarda önüne çelenkler yığmaktan ibaret onurlandırmalar için.

Oysaki bu dillenişler denklemlerin bilinmezliklerini bilinir kılan, döngü kırıcı dövünümlerdir, tam da gördüğü muameleye inat.

 

Çatal dillidir (çift anlamlı dil) düşünür. Dualitik çatışmaların en tutkulu arabulucusu, müstakil oluşların analitik örücüsüdür. Ona göre, adıanılan her şey zıddının varlığında anlamdadır. Tam da karşıtına dönüktür atfının yüzü.

 

Tıpkı, son dönemlerde sosyal paylaşım alanlarında en sık rastladığım paylaşımlardan biri olan, Camus’un “ Bir ülkeyi tanımak istiyorsanız, o ülkede insanların nasıl öldüğüne bakın” düşünseli gibi.Ölüme işaret etse de aklının diğer köşesinde, ölüm sorunsalına (çözümü belli olmayan, hatta çözümü olmayan) bir cevap gibi teyakkuzdadır doğum.

 

Her nesil kendine gebe kalır ve yeniden doğumu için acı çeker ve her nesil kendi ruhunu ilelebete taşımanın gayretiyle doğar. İşte, bu sonsuza dek yaşama arzusundandır ölümsüzlüğe adanmış ölüşler, her daim tekerrüre dönük devinimler. Bin kere avazlanmış olsa da ilk kezmişçesine keşfedilen hakikatler. Ve işte, bu sonsuzluğa susamışlığın hezeyanıdır sorumsuzluk tanrısının sahte vaatli buyruklarına kanmak. Memnuniyeti için gönüllü kurbanlar olmak.

 

Kendine dönüktür sorumsuzluk. Egosantrik varoluş, hesabı kendisinden muaf, vicdan-ı red bir özgürlüktür(!). Kendi varlığından gayrı bir tesellisi olmayan ağıttır, diğerlerini hiçe sayan. Cennet kadar cehennemi de vadeden O asıl Tanrı’dan, “Oku!” buyruğunu boğazlayarak alınan en gizli intikamdır. Cehaletin vebalsizlik teminatına taammüden aldanıştır.

 

Açlık korkusuna yaftalanmış yoksunluk, varlık olmanın en vazgeçilmez değerlerinden silkelenmiş yoksulluktur. Bile isteye seçilmiş en ağır esaret, asaleti olmayan cesarettir.

Ve nihayet, umulmayan o ölüm anına kadar ölümsüzlüğün kollayıcı (!) tanrısıdır sorumsuzluk. Heyhat, kan ister, kurban ister, nesilden nesile taşınacak kendine adanmış canlar ister.

 

-Son beş yılda iş kazalarına bağlı olarak hayatını kaybeden işçi sayısı 6 bin 428.

-2000-2014 yılları arasında hayatını kaybeden işçi sayısı 15 binin üzerinde.

-Resmi kayıtlara göre, kadın cinayetleri sayısı son 7 yılda %1400 arttı. 

-2013 yılında toplam 1 207 354 adet trafik kazası meydana geldi. 161 306 adedi ölümlü ve yaralanmalı.

-17 Ağustos depreminde resmi raporlara göre, 17.480 ölüm, 23.781 yaralı oldu. 505 kişi sakat kaldı. Resmi olmayan bilgilere göre ise ölüm sayısı yaklaşık 50.000.

-Van'da 2 depremde toplam 644 kişi öldü

-Soma 301(!)

-Mecidiyeköy 10

-Akşehir 17

-Ermenek 18

 

Evet, bir ülkeyi tanımak istiyorsak, o ülkede insanların nasıl öldüğüne bakalım. Lakin yetmez, her düşünce zıddında anlamlanır. Her olgu başlangıcında döllenir.

 

Bir ülkeyi tanımak istiyorsak, o ülkede insanların hangi ölümün seçimiyle doğduklarına bakalım artık.

 

jalyan70@yahoo.com.tr

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay