22.02.2018,02:09
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Tezkere
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
Uzun bir süredir, bırakın gırtlağına dayanmayı, boyunu fersah fersah aşan dış borçlarından dolayı Türkiye ne tür bir taahhüt imzalamak zorunda kalacak diye düşünüyordum ki, bayramın hemen öncesi başbakanlık tezkeresi kabul edildi.

Ne yaptıysa kapatamadı hükümet: rant getiren devasa projelere ve gün geçtikçe çöktüğü, yıkıldığı haberlerine uyandığımız çarık çürük duble yollara dökülen paraların; zevklere sefalara, kasvet çöken edalara kurban edilen caanım ağaçların mezarları üstüne dikilen villalara, ak köşklere, müstakbel türbe camilere akıtılan milli servetin; Ortadoğu’ya padişah olma hezeyanı ile gırtlağımızdan sökülüp teröristlerin kanlı ellerine verilen lokmaların, dalga dalga operasyonlarla üzeri örtülmeye çalışılan yolsuzlukların, ülkemizde açtığı derin çukuru.

 

Acele acele kamulaştırıp,gizli gizli özelleştirmeler, fırından yeni çıkmış sıcak paralar, ellerini ovuştura ovuştura gelen dış yatırımcılarla eller havada geçti yıllar. Geldi hanlar gitti hamamlar. Sinsi sinsi alkış tuttu hahamlar. “İyi şeyler oluyor” diye de bangır bangır yazdı yamyamlar. Halk inandı, bu eğlence yerine girecek bilet parası olmasa da kapının dışında, kaldırımlarda çekildi halaylar.

 

Gün geldi, gün ağardı. Baş döndüren parlak ışıklar söndü. Büyülüsesiyle ninniler tıslayan şarkıcı sahneden çekildi. Garsonlar masaları toplarken, şefler adisyonları kesti. Eller havada olanlar tuvalete gitmek bahanesi ile teker teker ortadan kayboldu. Aç karnıyla soğuk kaldırımlarda halay çekmekten bitap düşen halk el mahkum hesapları ödemeye koyuldu.

Önce, düşük (!) enflasyon endeksiyle maaş zamlarının büyük bölümünü çıkarıp verdiler. Son dönemde kalan kısmını da.

 

Çarşıya pazara, markete kasaba her defasında bir yerine iki ödediler. Benzine, elektriğe, doğalgaza, suya zamla yatıp zamla kalktılar. Hem yutkuna yutkuna hem seve seve ödediler.

Yetmedi, taşeron olup güvence masraflarından vazgeçtiler,yeri geldi adisyon uğruna öldüler. Allah için gık diyemediler. Gık diyecek olanı da diyemeyenler tepelediler. Yine yettiremediler kredi çektiler, ödeyemediler hapse girdiler. Özgürlüklerini de verdiler.

 

Hesap bitti sandılar, en ucuz ilaca mahkum olup kalan sağlıklarını da sundular.Ama en acısı “Benim tek davam ekmek” deyip vatan toprağını da verdiler.

 

Yedi bitirdi milleti yine de kapatamadı hükümet ülkenin kesesinde açtığı bu derin yırtığı. Yine de dik durdu eğilmedi, durmadı yoluna devam etti. Son kozunu oynamadan zinhar pes etmedi.

 

Yeni ninniler bestelediler vatan, sınır güvenliği, kardeşlik, sulh güftelerine. İleride böğürecekleri “ Kötüye giden ekonomimizin sebebi, vatan, kardeşlik, barış uğruna yaptığımız bu kurtuluş (!) savaşıdır. Milletçe el ele verip, bu zor günleri, göstereceğimiz (göstereceğiniz) fedakarlıklarla birlikte aşacağız elhamdülillah” sloganlarını şimdiden yazmaya başladılar yalan defterlerine.

 

Mehmetçiğimiz, sevdiklerinin yüreğinden sökerek koltuğunun altına koyduğu canını vermek üzere “Vatan… Sana… Canım… Feda” uygun adımlarıyla sınırı geçe dursun, Beyaz Köşkün penceresinden keyifli bir melodi süzülüyor kanlı karanlığa doğru.

 

“Gel tezkere gel tezkere bitsin bu korku

Yoluna döktüğüm kanlar temizlesin bu b…”

 

jalyan70@yahoo.com.tr

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?