24.11.2017,21:53
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Sektörel fıtrat kuramı
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
Kim demişse Türkiye’de bilim ilerlemiyor diye, halt etmiş.

 

Azıcık sabır sadece, ampirik çalışmalar son hızıyla devam ediyor. Şöyle üç beş kerecik daha toplu işçi ölümleri olsun, bilim dünyası Türk Bilim Adamlarının(!) geliştirdiği yeni bir kuram ile yerinden oynayacak.

 

“Sektörel Fıtrat Kuramı”

Dünyanın dört bir yanından bilim insanları araştırma yapmak için gelecekler, makaleler, tezler yazmak için birbirleriyle yarışacaklar, bu kuramı daha önce kendileri geliştiremedikleri için hayıflanacaklar.

 

Öyle bir kuram ki, türlerin kökeni yeniden yazılacak, evrim teorileri tuzla buz olacak, matematik, fen, kimya intihar edecek, tarihin feleği şaşacak. Sosyoloji, psikoloji ve antropoloji mi, onlar doğduklarına bin pişman olacaklar.

 

Bu kurama göre; yüzyıllar öncesinde yaşamış “köle” adı verilen canlı türü, sanayinin, medeniyetin ve demokrasinin gelişmesi ile önce “ırgatlığa” sonra da “işçiliğe” evrilse de özünü korumayı başarmış nadir bir türdür. Sektörel çevre özellikleri gereği fakir doğar, tesadüfen büyürler ve işi hiç uzatmadan çarçabuk ölürler. Genel olarak intihar eğilimlidirler ki bu tespit, ölmek için sabırsızlanmalarından ve ölmemek için eğitim almayı reddetmelerinden edinilen kesin bilgidir.

 

Soma bu konudaki en kapsamlı deneydir. İşçiler yaşam odalarının yapılmasını üç ay bekleme sabrını gösterememiş, ölmek için madeni yakarak çökertmişlerdir. Öylesi ölüme susamışlardır ki, bazıları mezara taşınmaya bile sabredememiş, kendi üzerlerine beton bile dökmüşlerdir.

 

Dün Mecidiyeköy’deki pilot çalışma ise, büyük kentlerde de bu kuramın geçerliliğini kanıtlamıştır. İşçiler onca eğitim verilmesine rağmen bir asansöre binmeyi dahi öğrenememiş, bizatihi istememişlerdir bile. Eğitime gösterdikleri bu  inanılmaz direnç ile asansöre binmişler ve otuz ikinci kattan zemine doğru kendilerini fırlatmışlardır.

 

Bu deneyler gösteriyor ki, demokrasi ne kadar ilerlerse ilerlesin sektörün fıtratı değişmiyor. İşçiler sabretmeyi, eğitilmeyi öğrenmedikleri sürece de değişmeyecek.

 

Ülkenin birçok bölgesinde irili ufaklı gerçekleştirilen deneyler olumlu sonuç verse de, literatüre altın harflerle yazılmamızı sağlayacak daha büyük, daha kapsamlı, daha kanlı deneyler için çalışmalar halen devam ediyor.

 

Hangisi altın vuruş olacak dersiniz. Üçüncü köprü mü, hava alanı mı, TOKİ gökdelenleri mi yoksa şirin bir AVM mi? Benim favorilerim bunlar.

 

Ne dediniz?

Marmaray mı?…

Hızlı tren mi?…

Üst geçitler mi?…

Duble yollar mı?…

 

Yok, onlar çoktan deney dışı kaldı. Oralarda bir facia olursa işçiler ölmez, vatandaşlar ölür. Ama kim bilir belki de bir başka kuram geliştirmek için vesile olurlar.

 

“Vatandaş Fıtratı Kuramı”

 

jalyan70@yahoo.com.tr


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay