22.02.2018,02:10
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Sektörel fıtrat kuramı
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
Kim demişse Türkiye’de bilim ilerlemiyor diye, halt etmiş.

 

Azıcık sabır sadece, ampirik çalışmalar son hızıyla devam ediyor. Şöyle üç beş kerecik daha toplu işçi ölümleri olsun, bilim dünyası Türk Bilim Adamlarının(!) geliştirdiği yeni bir kuram ile yerinden oynayacak.

 

“Sektörel Fıtrat Kuramı”

Dünyanın dört bir yanından bilim insanları araştırma yapmak için gelecekler, makaleler, tezler yazmak için birbirleriyle yarışacaklar, bu kuramı daha önce kendileri geliştiremedikleri için hayıflanacaklar.

 

Öyle bir kuram ki, türlerin kökeni yeniden yazılacak, evrim teorileri tuzla buz olacak, matematik, fen, kimya intihar edecek, tarihin feleği şaşacak. Sosyoloji, psikoloji ve antropoloji mi, onlar doğduklarına bin pişman olacaklar.

 

Bu kurama göre; yüzyıllar öncesinde yaşamış “köle” adı verilen canlı türü, sanayinin, medeniyetin ve demokrasinin gelişmesi ile önce “ırgatlığa” sonra da “işçiliğe” evrilse de özünü korumayı başarmış nadir bir türdür. Sektörel çevre özellikleri gereği fakir doğar, tesadüfen büyürler ve işi hiç uzatmadan çarçabuk ölürler. Genel olarak intihar eğilimlidirler ki bu tespit, ölmek için sabırsızlanmalarından ve ölmemek için eğitim almayı reddetmelerinden edinilen kesin bilgidir.

 

Soma bu konudaki en kapsamlı deneydir. İşçiler yaşam odalarının yapılmasını üç ay bekleme sabrını gösterememiş, ölmek için madeni yakarak çökertmişlerdir. Öylesi ölüme susamışlardır ki, bazıları mezara taşınmaya bile sabredememiş, kendi üzerlerine beton bile dökmüşlerdir.

 

Dün Mecidiyeköy’deki pilot çalışma ise, büyük kentlerde de bu kuramın geçerliliğini kanıtlamıştır. İşçiler onca eğitim verilmesine rağmen bir asansöre binmeyi dahi öğrenememiş, bizatihi istememişlerdir bile. Eğitime gösterdikleri bu  inanılmaz direnç ile asansöre binmişler ve otuz ikinci kattan zemine doğru kendilerini fırlatmışlardır.

 

Bu deneyler gösteriyor ki, demokrasi ne kadar ilerlerse ilerlesin sektörün fıtratı değişmiyor. İşçiler sabretmeyi, eğitilmeyi öğrenmedikleri sürece de değişmeyecek.

 

Ülkenin birçok bölgesinde irili ufaklı gerçekleştirilen deneyler olumlu sonuç verse de, literatüre altın harflerle yazılmamızı sağlayacak daha büyük, daha kapsamlı, daha kanlı deneyler için çalışmalar halen devam ediyor.

 

Hangisi altın vuruş olacak dersiniz. Üçüncü köprü mü, hava alanı mı, TOKİ gökdelenleri mi yoksa şirin bir AVM mi? Benim favorilerim bunlar.

 

Ne dediniz?

Marmaray mı?…

Hızlı tren mi?…

Üst geçitler mi?…

Duble yollar mı?…

 

Yok, onlar çoktan deney dışı kaldı. Oralarda bir facia olursa işçiler ölmez, vatandaşlar ölür. Ama kim bilir belki de bir başka kuram geliştirmek için vesile olurlar.

 

“Vatandaş Fıtratı Kuramı”

 

jalyan70@yahoo.com.tr


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?