22.02.2018,02:08
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Zombileşeceğiz!
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
Yasalar neden yapılır bilen var mı? Ben bilmiyormuşum mesela. Biraz baba mesleğinden gördüklerim, biraz okumuşluğumdan öğrendiklerimle bildiğimi sanıyormuşum sadece.

Hani, bir arada yaşayan milyonlarca insanın birbirine olan hakkını, hukukunu koruyan, insanı yaşam içinde güvenli, refah, ferah, adil tutan bir sistem diye yazar ya kitaplar: Yalan!

 

Kurumlar tarafından hazırlansa da kurumlar üstü, evrensel insan haklarının savunucusu, zayıfı geliştiren, güçlüyü dizginleyen hakkaniyet terazisi diye bangır bangır anlatırlar ya yazanlar: Külliyen yalan!

 

Hiç kelimeleri süsleyesim yok. En ham algımla ifade edeceğim: Yasalar, kanunlar, yönetmelikler, tüzükler kâbusumuz artık, hem de uyurken değil bilakis uyanıkken gördüğümüz. Zayıfın hasmı, güçlünün hamisi, göz göre göre, akıl bile bile icazet verdiğimiz ellerdeki sömürücümüz.

 

Sayısını bir türlü tutturamadığımız, 75 milyon mu, 76,5 milyon mu yoksa 80 milyon mu olduğuna karar veremediğimiz ülkem insanı, 550 tane koltuk, güç, iktidar sevdalısının omnipotans hezeyanlarının rüzgarı ile sürüklenedursun, kan içtikçe kolları uzayan, ilik emdikçe şişen, devleşen işbirlikçi ahtapotların ağırlığından çöküyor memleket.

 

Güç, zenginlik, iktidar bulimiasına tutulmuş, “yetmez, daha çok, daha çok” sendromuyla huzursuzlanan uykusuzların, gün ışığından muhafaza vampir yasaları, gece yarıları gizlice bacalarımızdan noel baba hediyeleriymiş gibi atıldıkça önümüze, her gün biraz daha, biraz daha evriliyoruzzombiliğe.

 

Isırıldık ve kanımız zehirlendi bir kere. Çaresi yok yaşayacağız(!) böyle, “Dur!” demedikçe, diyemedikçe.

 

Kentsel dönüşüm deyip keseceğiz ağacı, yakacağız ormanı. Kuracağız iki yakayı bir araya getirmeyen köprüleri, uzağı yakınlaştırmayan hava alanlarını. Tabiatı katlettikçe modernleşecek, modernleştikçe ilkelleşeceğiz.

 

Pembe panjuru olmayan Toki gözlü odalarda vazgeçeceğiz sevdiklerimizden.

Facebookta en çok tıklanana aşık olacak, yanımızdakinin göz rengini unutacağız. Klavyedeki tuşlarda devrimler yapacak, içimizdeki insanlık, özgürlük, adalet, barış özçekimlerini paylaşacağız, ayaklarımızın altına aldıklarımızın farkına varmadan.

 

Olmayan paralarımızla evler, arabalar almaya devam edecek, tatillere gidecek, AVM lerde ölüm öncesi canlılığı ile varlığımızı ispatlamaya çalışacağız. Tükendikçe bankalara koşacak, yeni yönetmelikle adı değiştirilerek yasallaşacak olan başlık parası, yüz görümlüğü tadındaki haraçları ödeyerek krediler çekecek, ölüm çırpınışlarımızın son tekmelerini savuracağız.

Baktık artık ekmek bulamaz hale geldik, pasta yiyeceğiz. Pasta da bulamazsak bonzai içeceğiz.

 

Sadece biz değil ilkelerimiz, değerlerimiz de zombileşecek el mahkûm. Demokrasi deyip sadece kendi doğrularımızı savunacağız, bizden olmayanları azınlık, azınlıkları ezilmelik göreceğiz. Barışmak için savaşacak, yeniden savaşmak için barışacağız. Özgürleşmek adına köleleşecek, köleleştikçe “Özgürlük adına!” diyeceğiz. Ama en güzeli(!) giderek daha da cahilleşecek, cahilleştikçe güçlenecek, güçlendikçe cahilleşeceğiz.

 

Yani zombileşeceğiz…

 

Bugün hala el ele tutuştuğumuz sevdiklerimiz var deyip de aldatmayalım kendimizi. Dönüşümün tamamlandığı o gün ilk onları yiyeceğiz.

 

Çaresi yok zombileşeceğiz.

 

“Dur!” demezsek, diyemezsek eğer.

 

jalyan70@yahoo.com.tr

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?