22.02.2018,23:43
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Sönmeyen mumlar
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
...Bir keskin kalem, bir kırık gözlük yürekli yiğitlere sadece hatıra değil, sönmeyen bir mum oldu...

"Ben Atatürkçüyüm.... Ben, cumhuriyetçiyim... Ben lâikim... Ben antiemperyalistim... Ben tam bağımsız Türkiye'den yanayım... Ben insan hakları savunucuyum... Ben, terörün karşısındayım... Ben, yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. Dün sabaha değin, araştırarak yazdığım hiçbir konuyu yalanlayamadınız. Öyleyse vurun, parçalayın, her parçamdan benim gibiler beni aşacaklar doğacaktır." 

 

Vuruldu… Kahpece

 

Parçalandı… Zalimce

 

25 yıl oldu… Özlemle

 

Ve her parçasından onun gibiler, onu aşacak olanlar doğdu. Bir keskin kalem, bir kırık gözlük yürekli yiğitlere sadece hatıra değil, sönmeyen bir mum oldu.

 

Ne mutlu; bağrı, sönmeyecek, söndürülemeyecek mumların ateşiyle yanan, ışığı ile aydınlanan milletlere. 

 

Ne mutlu, Cumhuriyetinin payidarlığına iman etmiş Mustafa Kemal Atatürk, Uğur Mumcu, Gaffar Okkan, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Necip Hablemitoğlu, Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun, Eşref Bitlis ve adları ne yazılara ne de tarihlere sığmayacakların meşaleleriyle, aynı imanın kararlılığıyla yürüyen gençleriyle hemhal olan milletimize. Ne mutlu Türkiye’nin birleşen, büyüyen, erdemli, ışıl ışıl gençliğine.

 

Kendi deyimleriyle, bedel ödeyen kuşakların temsilcisi olan Türkiye Gençlik Birliği (TGB)’nine neferleri, Uğur Mumcu’nun 25. ölüm yıl dönümünde “Uğur Mumcu Gazetecilik Okulu” etkinliği ile hem Uğur Mumcuları andılar, hem bu ölümsüz kahramanların, bedenlerini sere sere açtıkları bu yolda nasıl sarsılmaz bir kararlılıkla yürüdüklerini ve yürüyeceklerini anlattılar, yetmedi bu ülkeye andladılar.

 

Dudaklarımı titreten coşkuyla, özgür bir kuş gibi kanat çırpan kalbimle, bedenime sığmayan, taşan duygularımla izledim.  Her birinin yüreğinden öpüşümü dimağımda gizledim.  Kurtuluş mücadelemizin “Yüce Ruh”’u ne yenilmez, ne tükenmez, ne devrilmezmiş bildim. Söze geldi dilim; “Uğurlar değil selam olsun” dedim.

 

***

 

Ve yüzü ay, yüreği yıldız bir başka gençlik…

Dağda, taşta açan, toprağı sıksan fışkıran binlerce gelincik…

Kar, kış, zor, imkansız demeden düşmanın böğrüne inen dipçik…

Al kanıyla bu ülkeye can veren Mehmetçik…

 

Başımızı koyduğumuz yastıkta, boğazımızdan geçen suda, ördüğümüz atkıda, pişirdiğimiz çorbada, siz yaşadıkça çarpan kalplerimizin duasındasınız.

 

Ne olur ölmeden dönün, bari bu sefercik.

 

jalyan70@yahoo.com.tr

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Ekonomide yaşadığımız sorunlar açık.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?