22.02.2018,23:51
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Bal gibi biliyoruz
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.

“Sana düşman, bana düşman,

Düşünen insana düşman,

Vatan ki bu insanların evidir,

Sevgilim, onlar vatana düşman.”

Nazım Hikmet Ran

 

Türkiye, ekonomik, kültürel, sosyal ve teknolojik gelişimi gereği değil, kuruluş özelliği itibari ile kozmopolit bir ülke. Altı yüz yılı aşkın süre bir imparatorluğun çatısı altında yaşamış onlarca farklı etnik grubun bileşkesi.  Lakin, yoğruluşunda gizlidir bu bileşkenin muazzamlığı ya da zilleti. Dualitik açmazların acımasız çatışmalarında kurulur ya denge; erdemli örüntüler yıkılmaz kuvvetin hakimi, erdemsiz örüntüler iflah olmaz illetin mahkumu eder milleti.

Nitekim en önemli iç meselesidir Türkiye’nin. Tarihi, hain emelleri bitmeyenlerin, karanlık kinleri dinmeyenlerin çarpık kalemlerinden, zehirleyen salyalı sözlerinden arındırmalı ve “Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat, insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün görü kabiliyetinde olmalıdır. Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.

 

Jeopolitik konumu ise; Doyumsuz iştah kabartan, var olduğu sürece emperyalizmin hedefinde tutan diğer meselesidir Türkiye’mizin. Kudüs merkezli bir dünya hakimiyeti hezeyanıyla zombileşmiş, kan emici siyonizmin amacına giden yolda en büyük endişesi, mutlak ihtiyacıdır ki; ya eline geçirecek Türkiye’yi, ya dişine. Bıkmadan, tükenmeden kullanacaktır bu uğurda, kimi düşürürse eline.

 

Dün İngiltere’yi, Fransa’yı, Almanya’yı, bugün Amerika’yı emperyal tetikçisi yaptığı gibi, yarın başka ülkeleri yapacak işine geldiğince.

 

Bir bukalemun gibidir Siyonizm. Tıpkı Haçlı Seferlerinden buyana yaptığı gibi bundan sonra da, bazen yüzüne dost gibi bakacak, bazen sinsi bir yılan gibi kulağına tıslayacak. Erdemsizi bulacak, bulamazsa yaratacak. En zayıf halkanı kıracak, karnının en yumuşak yerinden içine sızacak.

 

Vakti çoktan geldi de geçiyor…

Kurtul artık, mandalık müptelalığı ile tümörleşmişlerin, kişiliksizliğinin kininde kömürleşmişlerin, işbirlikçi sahte dervişlerin bataklıklarından.

 

Hainleri kahraman, kahramanları hain yazan, olanı olmamış, olmayanı olmuş gibi anlatan satılmış tarih şarlatanlarından uzaklaş.

 

Yaslanma bu erdemsizlerin attığı ömürsüz temellerin üzerine dikilen çürük betonlara, özüne yaklaş. Hakikatine ulaş.

 

Biz bugün başlamadık savaşımıza. Biz bugün düşmedik ihanet havuzuna, biz bugün çökmedik birbirimizin boğazına. Bakmayın bugünün haykıranlarına, ellili yıllarda da, ondan öncesinde de Nazımlar’ın dilinde, kalemindeydi kavgamız. Ama alenen, ama gizli gizli vicdanen hepimiz biliyoruz ki; Daha memeye doyamayanların kanı kurumadan, eşinin kalbine konamayanların ruhu durulmadan, bir tas çorbayı hasretsiz yutamayanların acısı soğumadan, istiklal marşının mısralarına dökülen yaşlar kurumadan, üzerine basıldıkça sızlayan toprağın çıbanları kabuk tutamadan ve dahası, bağrına basıp doyamadığı Ata’sı kabrine konamadan başladı ikinci kurtuluş savaşımız.

 

Bal gibi biliyoruz…

 

jalyan70@yahoo.com.tr

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Ekonomide yaşadığımız sorunlar açık.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?