19.01.2018,02:26
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
İyimser olmak zor mu?
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
“İnsanların bedelini yaşamlarıyla ödedikleri şeyler ne değersizdir.” (Platon)

Saat 22:01, gecenin zifirine yürüyen dakikalar ama whatsapp sağ olsun, yazdım yolladım. “Üstadım, bana farklı konularda sorular hazırlar mısın, köşe yazıları yazacağım.”

 

Şaşırmadı, biliyor odaklanma sorunum olduğunu. Bir konuyu düşünürken, her birinin derdi ayrı elli tilkinin zihnimde tepindiğini. Henüz nasıl becerdiklerini çözemediğim kıvraklıkla, kuyruklarını değdirmeden o küçücük yerde birbirlerinin üzerine nasıl çullandıklarını. “Beni yaz, onu yazma” diye vızıldayan ‘sesin elli tonu’nun zihnimi bulandıran huzursuzluğunu. Biliyor, bunca yıllık yol arkadaşlığı var.

 

Saat 23:48, zifire iki dakika kala;  “İlk soru: İyimser olmak çok mu zor?”

 

Eh haliyle ben de biliyordum, üstadın kolay yerden sormayacağını…

 

Her yılı olduğu gibi 2017’yi de, tüm olumsuzlukların geride kalması dilekleri ile uğurlayıp, yeni yılı özlemini duyduklarımızın umutlu bekleyişi ile karşıladık. Her yıl olduğu gibi dedim ama bu yıl daha bir çizildi altları adalet, sağlık, barış ve mutluluğun. Kimisi öfke, kimisi ironi, kimisi tükenmişlik, kimisi de inatla ümit kattı çizgisine.

 

Yılbaşı sofraları başında bir araya gelen aile, eş, dost fotoğrafları paylaşıldı sosyal medya mecralarında.  Yüzlere yerleştirilmeye gayret edilmiş gülümsemelerin zorakiliği ise belliydi gözlerin donukluğunda.

 

Geçtiğimiz yılbaşı yapılan terör saldırısının tedirginliğinden mi, ülkeyi sarmalamaya çalışan karanlık zihniyetin çekincesinden mi, parasızlıktan mı, yoksa hepsinden biraz biraz mı; eğlence mekanları sinek avlamaktan, taksiciler yolcu beklemekten yorgun düştüler yılın ilk sabahında.

 

Gün ağardı, ayılan Namık Kemal’e, bayılan Neyzen Tevfik’e selam çaktı son tahlilde. Tek bir şeyden emin olundu; OHAL bahanesi ile hayatlarımızı yine kabusa bulayacak bir KHK, gece yarısı bacalarımızdan gizlice atılacak bir torba yasa riski yoktu gün boyunca, e haliyle yılbaşı ertesi meclis de, cumhurbaşkanı da tatilde.

 

Çok değil bir gün sonra serilmeye başlandı kamuoyunun önüne bir yılın hasar tespitleri. Kadına şiddetin, çocuğa tacizin artışını konuştu haber bültenleri. Hoş ne kadar kadından, çocuktan konuşulsa da, genelinde arttı insanın insana, insanın hayvana, insanın doğaya şiddeti. Belli ki kalan 363 günde daha çok konuşacağız biz bu illeti.

 

Siyonizmin emperyal kucaklarında nefisleri okşanmış, kabalist tütsüleriyle efsunlanıp koltuklarına çivilenmiş aktörler, itişip kakıştıkları sıralarına dizildiler, kaldıkları yerden devam ettiler soluduğumuz havaya zehir püskürtmeye.

 

Henüz ikinci gün bitmeden salınıp gidişine bakakaldı işçi, memur, emekli asgari ücretine. Bırakın sıfır otomobil almak için kır iki ay biriktirmeyi, kır ikinci günü görse maaşı, çerçeveletip duvara asacak, torunlarından torunlarına anlatılacak bir efsane bırakacak.

 

Bir gün öpücüklü, bir gün tükürüklü dış politikaların ateş çemberinde yandığımız, kandığımız, koparılıp ayrıştığımız yetmedi, yıllar önce emperyal oyunlarla düştüğü hataya bir kez daha düşürülmeye çalışılan İran’ın iç karışıklığında bile ortak makul aklı yürütmüyoruz. Birimiz bir cephede, birimiz karşı cephede. Vuruşacağız ille de.

 

Daha ikinci gün, yemedi içmedi Diyanet, sabah namazına müteakip akıttı yine salyalı fetvasını çocuklarımızın eteğinin altına, pantolonunun içine. Bunca yıl bir kez olsun ne Maun Suresi’ne değdi gözleri, ne şirkin akıbetinden bahsetti dilleri. Varsa yoksa sözlerinde çocukların donu, pantolonu, eteği.

 

Velhasıl, güzel ama zor sordun üstadım. Arzu edilen elbette ki iyimser olmak. Ama olgulardan süzülen gerçekler var ki, usa düşünce bir kere, sanki oluyor hayalleri yakan kızgın kor. Başkasını bilmem ama benim -en azından- 2018 için iyimser olmam biraz zor.

 

jalyan70@yahoo.com.tr

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
TÜSİAD’ın genel kurulunda yaptığı önemli bir tüzük değişikliği var. Bu değişimle birlikte adındaki iş adamları ibaresi iş insanları olarak yenilendi.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Otuz yılı aşkın süredir danışmanlık yaptığım özel sektörde, mali işler konularında işletmeleri gözlemledim.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?