24.11.2017,21:52
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Hızlı yaşama, genç ölme
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
Hızlı araba kullanmayı seven, Amerikalı efsane aktör James Dean, 30 Eylül 1955 yılında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybettiğinde henüz 24 yaşındaydı.

“Gençken yani evlenmeden önce ben de çok hızlı araba kullanıyordum. Sürat yapmayı seviyordum. Evlenince duruldum. Eee, çoluk çocuğa karışıyoruz artık dedim”…

 

Yıllar önce araba kullanmayı öğrenmek için, trafikte pratik eğitim verecek bir eğitmen bulmak ümidi ile gittiğim bir sürücü kursunda, yüzünü artık hatırlamadığım ama yaklaşık otuzlu yaşlarda olduğu hafızamda kalmış bir sürücü eğitmeniydi.

 

Sözleri canımı sıkmıştı. Yüzündeki pişkin gülümseme ve gençliğindeki yani kendi deyimiyle evlenmeden önceki (sanırım onun gözünde evlenmek yaşlandırıyordu insanı) delişmenliğine de, sonrasındaki durgunluğuna da biçtiği marifet ifadesi daha çok sıkmıştı. Bazen pire için yorgan yakan ben, o gün de öyle yaptım; Araba kullanmayı öğrenmekten tümüyle vazgeçtim.

 

O günden bu yana ne zaman öldürmeye ve ölmeye susamışçasına hızlı araba kullanan birini görsem eğitmenin sözleri geliyor aklıma… Ne yazık ki bu arabaların şoför mahallinde oturanların çoğunluğu genç insanlar…

 

Gençlerin, özellikle de benlik saygısı sağlıklı gelişmemiş olanların kendilerini ispatlama, dikkat çekme ve güç gösterisi ile üstünlük kurma çabalarındaki alt dinamiklerini, bilinçaltı haykırışlarını bilsem de, bu davranışları haklı bir zemine oturtmam mümkün olmuyor. Endişe ve öfke hissetmekten alamıyorum kendimi.

 

Türkiye’de trafik kazalarını en çok 26-40 yaş grubu arasındaki B ve E sınıfı belge sahibi sürücüler, kazaların yüzde 30'unu ise ehliyetini yeni almış sürücüler yapıyor. 15-19 yaş grubu gençlerin ölüm nedenleri arasında trafik kazaları birinci sırada, 10-14 ve 20-24 yaş gruplarında ise ikinci sırada.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre; 2016 yılında Türkiye genelinde 413 bin 169 trafik kazasında 3 bin 493 kişi hayatını kaybederken 307 bin 629 kişi de yaralandı. Bu kazaların 153 bin 709 u otomobil ile yapılırken bu sayıyı 46 bin 409 ile kamyonet, 43 bin 232 ile de motosiklet izledi. 2017 yılının sadece ocak ve şubat ayında toplam 57 bin 290 trafik kazası, 359 ölüm ve2 0 bin 374 yaralanma yaşandı.

 

Bu kazalarda ölen ve yaralanan yaşıtlarınızı varın siz hesaplayın gençler.

Hesaplayın ve sonra düşünün. Düşünün ki artık;

 

Hızlı yaşamayın, genç ölmeyin. Yaşlanmak korkulacak bir şey değil. Bilakis, seveceğiniz, keyif alacağınız çok yanları var. Kendimden biliyorum.

 

jalyan70@yahoo.com.tr


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay