19.02.2018,06:31
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Hızlı yaşama, genç ölme
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
Hızlı araba kullanmayı seven, Amerikalı efsane aktör James Dean, 30 Eylül 1955 yılında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybettiğinde henüz 24 yaşındaydı.

“Gençken yani evlenmeden önce ben de çok hızlı araba kullanıyordum. Sürat yapmayı seviyordum. Evlenince duruldum. Eee, çoluk çocuğa karışıyoruz artık dedim”…

 

Yıllar önce araba kullanmayı öğrenmek için, trafikte pratik eğitim verecek bir eğitmen bulmak ümidi ile gittiğim bir sürücü kursunda, yüzünü artık hatırlamadığım ama yaklaşık otuzlu yaşlarda olduğu hafızamda kalmış bir sürücü eğitmeniydi.

 

Sözleri canımı sıkmıştı. Yüzündeki pişkin gülümseme ve gençliğindeki yani kendi deyimiyle evlenmeden önceki (sanırım onun gözünde evlenmek yaşlandırıyordu insanı) delişmenliğine de, sonrasındaki durgunluğuna da biçtiği marifet ifadesi daha çok sıkmıştı. Bazen pire için yorgan yakan ben, o gün de öyle yaptım; Araba kullanmayı öğrenmekten tümüyle vazgeçtim.

 

O günden bu yana ne zaman öldürmeye ve ölmeye susamışçasına hızlı araba kullanan birini görsem eğitmenin sözleri geliyor aklıma… Ne yazık ki bu arabaların şoför mahallinde oturanların çoğunluğu genç insanlar…

 

Gençlerin, özellikle de benlik saygısı sağlıklı gelişmemiş olanların kendilerini ispatlama, dikkat çekme ve güç gösterisi ile üstünlük kurma çabalarındaki alt dinamiklerini, bilinçaltı haykırışlarını bilsem de, bu davranışları haklı bir zemine oturtmam mümkün olmuyor. Endişe ve öfke hissetmekten alamıyorum kendimi.

 

Türkiye’de trafik kazalarını en çok 26-40 yaş grubu arasındaki B ve E sınıfı belge sahibi sürücüler, kazaların yüzde 30'unu ise ehliyetini yeni almış sürücüler yapıyor. 15-19 yaş grubu gençlerin ölüm nedenleri arasında trafik kazaları birinci sırada, 10-14 ve 20-24 yaş gruplarında ise ikinci sırada.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre; 2016 yılında Türkiye genelinde 413 bin 169 trafik kazasında 3 bin 493 kişi hayatını kaybederken 307 bin 629 kişi de yaralandı. Bu kazaların 153 bin 709 u otomobil ile yapılırken bu sayıyı 46 bin 409 ile kamyonet, 43 bin 232 ile de motosiklet izledi. 2017 yılının sadece ocak ve şubat ayında toplam 57 bin 290 trafik kazası, 359 ölüm ve2 0 bin 374 yaralanma yaşandı.

 

Bu kazalarda ölen ve yaralanan yaşıtlarınızı varın siz hesaplayın gençler.

Hesaplayın ve sonra düşünün. Düşünün ki artık;

 

Hızlı yaşamayın, genç ölmeyin. Yaşlanmak korkulacak bir şey değil. Bilakis, seveceğiniz, keyif alacağınız çok yanları var. Kendimden biliyorum.

 

jalyan70@yahoo.com.tr


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Bertolt Brecht’in 120 yaşı dolayısıyla Zeliha Berksoy müthiş bir oyun sahneye koydu: İnsan neyle yaşar?
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
En önemlisi konunun eski anlamda bir 'siyaset' tartışması olmadığını idrak etmektir.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?