15.12.2017,07:16
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Zirvede Yılın Son Tangosu
892017-f.atlas-173215.jpg
FATİH ATLAS
Süper Lig’te 13. Hafta geride kalırken, oluşan görüntüyü Afrika’nın vahşi topraklarında yaşanan yırtıcı savaşlarına benzetiyorum.

Herkes sıralamada zayıf rakibini kolayca yenerken dişe diş mücadelede pasif kalıyor.  

 

Son Tango Son Derbi

Bir önceki yazımda ilk yarı bitimindeki puan durumunun şampiyonluğa nasıl etki edeceğinden bahsetmiştim. Tahminlerim beni yanıltmıyor. G.Saray’ınBaşakehir ve Beşiktaş’a puan kaybedeceğini söylemiştim. Bu haftaki derbi son tango olacak. Tudor’un yönetimce de bilinen 1 kredisi var. O da Beşiktaş maçında alacağı beraberlik. Başkan Dursun Özbek’in,hocamızın arkasındayız açıklamalarının tek sebebi, rakiplerinin puan kaybından ötürü puan farkıyla lider olunması. Şahsi fikrim, G.Saraykaybederse, başkan devre arasını bekleyecek ve yolları o zaman ayıracak. Ayrıca, Beşiktaş ve Başakşehir’in Kayseri deplasmanında puan kaybedeceğini de belirtmiştim. Beşiktaş ekstradan Akhisar veMalatya’da 4 puan bıraktı ve sıfır krediye indi. Beşiktaş’ın tek şansı 3 puan. Tudor’a beraberlik de yeter. Galatasaray’ın alacağı 1 puan devreyi lider kapatmayı garantilemesi demek.

 

Serengeti Misali

Yazının başında zirvede acımasız bir yarış olduğunu söylemiştim. Afrika’nın uçsuz bucaksız topraklarında özellikle Serengeti çölünde; aslanlar ve çitalar, göç yolundaki antilopları yakalayıp karınlarını doyurmak için pusuya yatıp inanılmaz planlar yaparlar. Şu anda da özellikle Başakşehir ve Fenerbahçe derbiyi pusuda bekliyorlar. Kim kaybederse onun üzerine çıkmak için amansız bir takibin içindeler. Ama onlar için asıl hedef Galatasaray’ın kaybetmesi. Çünkü Sarı Kırmızılar kazanırsa, bu yarışta onları bir daha yakalayamayacaklarından korkuyorlar. 

 

Hesaplar Kitaplar…

Sıralamada 39 ya da 40 yapanın büyük avantaj yakalayacağından bahsetmiştim. Ancak şimdi eminim. 40 yapma şansı olan tek takım Galatasaray. Kalan 4 maçı kazanırsa 41yapar ki, böyle olursa arkasındakilerine el sallayıp gider. Başakşehir kalan maçları kazanırsa ki bence kazanır çünkü zorlayacak rakip yok, 39 olur. Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin ise hiç kredisi yok.

 

Türkiye Kupası’nın Gör Dediği

Birkaç yıl öncesine kadar kupa eşleşmelerinde büyük takımlar sahaya yedek ağırlıklı çıkmadıklarında bile bu kadar rahat kazanamıyordu. Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın alt lig takımlarına yedek kadroyla bu kadar fark yapmalarının sebebi ne peki? 2 cevap var. Birincisi yabancı kuralı. Yabancı sayısının fazla olması, yabancı kaliteli ayakların bazılarının mecburen yedek kalarak kendilerine kupa maçlarında gelen şansı en iyi şekilde kullanmaları. Alt ligte yabancı sınırı olduğu için bu kadar kaliteye karşı hiç ama hiç cevap veremiyorlar. Erken havlu atıyorlar. İkincisi kupa statüsü. Her zaman savunduğum nokta, kupa maçlarının heyecanın ve izlenme oranının artması için tek ayaklı olması gerekliliğidir. Alt lig takımları tekmaçlı sistemde tam kadro çıkıp sürpriz yapmak için sonuna kadar savaşıyorlardı. Ancak şimdi 2 maçlı sistemde hiç şansları olmadıklarını biliyorlar ve sıfır konsantrasyonla sahaya çıkıyorlar. Tabi ki bunların hiçbiri, Süper Lig’in bir altında olan Manisaspor ve Adana Demirspor’un atamadan 9 ve 6 gol yemelerine bahane değil. Nasıl bir taktik uyguladınız? NE oynadınız? Adana Demirspor 3 sezon önce İstanbul’da Beşiktaş’ı kupada yenmiş, Manisaspor da Çeyrek Final görmüştü. Özellikle yakın dönemin büyük golcüsü Fatih Tekke’nin hocalığı sorgulanmalı.Çok zorlamaması lazım. Ayrıca TFF 1.Ligte yabancı kalitesinin de yerlerde olduğu belgeleniyor bu maçlarda.

 

fatih@enigma-pr.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Herkes istihdam meselesine takılmış durumda. Hatta şu an TOBB üyelerinden artı 2 istihdam istendi.
Diğer Yazarlar
Zenginlerden daha mı çok vergi alınsa?
Tanrı’nın yeryüzünde kendine ayırdığı iki toprak parçasından birisi olan Kudüs hiçbir milletin ya da dinin tek başına malı değildir. Özeldir. Kutsaldır. Ata yadigarıdır. Tüm insanlığın ortak mirasıdır.
Girit Adası’nın hukuki statüsü hakkında tarihçiler tarafından kullanılan iki tez vardır.
Meslekî bıkkınlık ya da günümüzün moda tabiriyle “Tükenmişlik Sendromu” uzun yıllar aynı mesleği yapmak zorunda kalanlarda sıkça görülebilen psikolojik bir rahatsızlıktır.
Süper Lig’te 13. Hafta geride kalırken, oluşan görüntüyü Afrika’nın vahşi topraklarında yaşanan yırtıcı savaşlarına benzetiyorum.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Yüksek enflasyon dönemlerinde işletmeleri bekleyen büyük tehlike...
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?