18.02.2018,21:18
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Başıboş bir yolculuktan notlar
16112017-demet-112601.jpg
DEMET KARAL
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..

Başıboş bir yolculuktan notlar kitabında.. Ben de kendimi şuara başıboş bir yolculukta gibi hissettiğimden midir ne; yazıma böyle başlamak istedim. :)

 

Uzun bir süre ara verdiğim yazımı bugün nihayet Çetin'den yediğim fırça sonrasında kaleme alabildim. haydi toparla artık kendini diye çıkıştı :).. içimden hiç yazmak, yayın yapmak hatta işe gitmek bile gelmiyordu aslında. yarın ppk toplantısı varmış, borsa İstanbul'da yenilikler.

 

Küçük yatırımcı, büyükler ne yapıyor.. Açıkçası şuan ilgimi çekmiyor.

 

Türkiye'nin gündemi ise malum. izlemeye bile tahammül edemediğim iğrenç olaylar, cinayetler, haberler, böyle geldi böyle de gideceğe benziyor. (Umudumu kaybettim)

 

İnsanların değer yargılarını yitirdiği, muazzam ama kötü bir değişim geçiriyoruz hep beraber. Sevgisiz, saygısız bir hal aldık.  Ben babaannemle büyüdüm. ve her evde 3. nesil bir babaanne yada anneannenin olması gerektiğini yürekten inanıyorum.

 

Mesela; başkasının buzdolabı asla açılmaz, lütfen demeden bir şey istenmez, teşekkür ettin mi? Ellerine sağlık annecim, ellerini yıkamadan sofraya oturulmaz, afiyet olsun.. komşun açken tok yatılmaz, düşküne yapılan yardım asla söylenmez..

 

babamı düşünüyorum sonra.. (hiç aklımdan çıkmıyor da..) bana ve kızkardeşime prenses gibi davranırdı. hiç sesini yükseltmeden büyüttü bizi. ona kırıldığımda susardım.. İnsan sevdiğine susarak kıyarmış derdi :) 

 

Özetle her şeyin temelinde sevginin yattığını düşünüyorum. şiddetin yerini sevgi alsa mesela..çok sevmek, çok biriktirmek gerekiyor. çok fazla sevgi ve terbiyeyle büyütülen çocukların ruhunda sapma olmuyor, sapıtmıyorlar. temelinde, hamurunda sevgi ve az önce yukarıda bahsettiğim anneanne ve babaanne terbiyesi ve saygısı almış çocukların manyaklaşmadıklarını düşünüyorum.

 

Büyük bir kırılma yaşıyoruz dikkatli olalım. çok istisnai durumlar hariç, sevgi ve saygı dolu bir aileden bir canavar çıkmaz.  uzun bir ara sonrasında bunları yazmak geldi içimden. ne ekonomi, ne borsa ne de ppk şuan pek umurumda değil açıkçası. belki haftaya onları da yada elangirli olayları, sümen altı edilmiş dedikoduları da paylaşırım; bilmiyorum.

 

Socrates derki;  haksızlığa uğramak, haksızlık yapmaktan iyidir. benim de hayat felsefem olmuştur bu.. Herkesin de bu felsefeyi yaşam biçimi yapması dileklerimle..

 

karal.demet@gmail.com

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Bertolt Brecht’in 120 yaşı dolayısıyla Zeliha Berksoy müthiş bir oyun sahneye koydu: İnsan neyle yaşar?
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
En önemlisi konunun eski anlamda bir 'siyaset' tartışması olmadığını idrak etmektir.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?