18.03.2018,07:04
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Hız, hırs, lüks ve para16112017-demet-112601.jpg
DEMET KARAL
Borsacıların profilini çıkardık; Hızlı arabalara meraklı, gece hayatına düşkün, özel hayatları dengesiz ve holigan… İşte borsanın hızlı çocukları.Onların hayatı hız demek… Öyle de olmak zorundalar. Çünkü bir seansta bazen 20-30 kez strateji değiştirmek zorunda kalıyorlar. Gelişmeler karşısında çok hızlı düşünüp hızlı hareket etmek durumundalar. Saniyeler onlar için çok değerli. Hal böyle olunca da yaşamları delice bir koşuşturmaya dönüşüyor. 

Bu mesleği seçenleri pkis..artristler şöyle tanımlıyor:
Hırslı, başarıya endeksli ve mükemmeliyetçi…
Bu üç temel özelliğe sahip olamayanların, borsada başarı şansı yok… 

BORSACIDAN EŞ OLMAZAncak borsada bu özelliklerle başarılı olan hızlı çocuklar, özel yaşamlarında çuvallıyorlar. Boşanma oranı borsacılar arasında çok yüksek. Temel neden de genellikle aldatma… Gece hayatına ve içkiye düşkünler. Öyle ki Cuma günü seansı kapattıktan sonra şişenin kapağını açıp, pazartesiye kadar kafa çekenler var. 

Hızlı araba meraklısı bir çoğu, lüks ve marka da hepsinin ortak tutkusu… Gösterişe ve en önemlisi paraya çok düşkünler. 
Titizler, küfürbazlar ve ne yazık ki tahammülsüzler…
Kısaca tanımlamak gerekirse; hızlı yerler, hızlı araba kullanırlar, hızlı sevgili değiştirir, hızlı yaşarlar… Yani hız onların hayatının temel yasasıdır. 

Borsanın hızlı çocuklarını Pskiyatrist Doktor Eşber Ayaydın’a sorduk. İşte Ayaydın’ın ortaya koyduğu borsacı psikolojisi: 

DEĞER YARGILARI BİTMİŞBir kere öncelikle hırslı, başarıya endeksli ve mükemmeliyetçi tipler bu mesleği seçiyor. Hızlı koşamayan “dur sonra yaparız ” diyen tipler zaten bu meslekte başarılı olamazlar. Ancak hırs iş hayatında başarı getirirken özel hayatta başarısızlık getiriyor.

Bu meslek grubuna mensup kişilerin çok büyük paralarla oynuyor olması da bir takım değer yargılarını depreme uğratıyor. Her mesleğin kendine göre bir deformasyonu mutlaka vardır. Borsacının deformasyonu ise her şeye para olarak bakmaları olarak çıkıyor karşımıza. Değer yargıları sarsılıyor, her şey para üzerine kuruluyor ve para değerini yitiriyor gözlerinde. 

HOLİGAN RUHLULAR

Bu yoğun stres altında çalışan insanlar genelde gece hayatına çok düşkün oluyorlar. Bu da birliktelikleri sarsıyor tabii ki.

İngiltere’deki holiganizm hakkında bir yazı okumuştum. Bu yazıda holiganların düşünülenin aksine çok üst düzey insanlardan oluştuğu; çoğunluğunu ise beyaz yakalılar dediğimiz bankacı, borsacı, finansçıların oluşturduğu yönündeydi. Korkunç stres ve iş yükü olan insanlar hafta sonu holiganizme sığınıyor…

Bir çoğu da Cuma’dan Pazar’a kadar içip Pazartesi günü de çantalarını alıp işe gidiyor. 
Yani yoğun stres bir yolunu bulup boşalıyor. İş stresi yoğun olduğunda ise başka stresler başa çıkılamaz hale geliyor. Aslında bu meslek grubundaki insanların yardım almasında fayda var diye düşünüyorum. Hatta Borsa’nın böyle bir kadrosu bile olsa olur.  

BORSADA KAZANÇ, YAŞAMDA KAYIPBorsanın hızlı çocukları ne yazık ki özel yaşamlarında genellikle kaybediyorlar. Hırs iş hayatında başarı getirirken, özel hayatta tahribat yaratıyor. Tahammülsüz ve sabırsız oluşları ev yaşamını sarsıyor. Bu sarsıntılarda genellikle boşanma ile noktalanıyor.

Şimdi iki kez evlenip boşanan bir borsacının sözlerine kulak veriyoruz. Bakalım borsacılar bu durumu nasıl açıklıyor.

 

YANLIŞ SEÇİM YAPTIMİki kere evlenip ayrıldım. Bu iki ayrılmamı da işimle bağdaştırmadım. Bu benim yanlış seçimlerimden kaynaklandı. Çünkü işten doğan stresi evinize yansıtmayabilirsiniz. Kendi adıma yansıtmadım diyebilirim. İki evliliğimin de bitme sebebi mesleğimle alakalı değil. Çünkü mümkün olduğunca stresimi işte bırakıyorum. Bunda da %75 başarılıyım.

Bu arada birde müşteri faktörü var. Haklı olarak para kaybedince kurt adam psikolojisine giriyorlar. Onu yumuşatmak ve zihnini boşaltmak da size kalıyor. Ama ben işimden kaynaklanan stresle alakalı ps..olojik bir destek almıyorum ancak, arada psikoloğa gider konuşurum. 

BORSAYLA YATIP KALKAN VARBorsa’nın stresi özel hayatına yansıyor elbette. Ancak geçen senelerde bunu en aza indirmeyi öğreniyorsun. Düşünsenize hafta sonunuz bile müşterinin stresiyle geçiyor. Bu işle yatıp kalkan insanlar var. Bunlar asla arınamazlar, borsayı düşünmeden asla 1 dakika bile geçiremezler.  

SABIRSIZ VE TAHAMMÜLSÜZ OLUYORUZBorsa’nın en büyük dezavantajı çok hızlı yaşamak. Bir gün içinde bazen 20-30 kez strateji değiştiriyoruz. Bu da hayatımıza bir şekilde yansıyor. Yemeği hızlı yiyor, arabayı hızlı kullanıyoruz. Bu arada inanılmaz sabırsız ve tahammülsüz oluyorsunuz.  

BORSACI “GECE” DÜŞKÜNÜBorsacıların yüzde 80’inin gece hayatı var. Stresini o şekilde atacaklarını düşünürler. Çok gece hayatı olan birinin aile hayatları nasıl olacak ki? Aslında ben borsacının iyi bir aile hayatının olması gerektiğine inanıyorum.  

KADINLAR DA HIZLIAyrıca bu işten kaynaklı ya da değil bilmiyorum ama erkeklerin aileleri haricindeki özel hayatları arttığı gibi kadınlar içinde aynısı söylenebilir. Özellikle bizim sektörde kadınlarında erkeklerden aşağı kalmadığını söyleyebilirim

 

karal.demet@gmail.com

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye’de verileri medya yoluyla öğrenenler yandı.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?