18.03.2018,07:04
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Prof. Dr. Barbaros Kınoğlu'na ithafen;
16112017-demet-112601.jpg
DEMET KARAL
Bir süredir ekonomi yazmayı ve hatta takip etmeyi bile bıraktım sanırım..:)

Borsa ne olur, euro dolar paritesi nereye gidiyor, forex vallahi hiç ilgimi çekmiyor.

 

Saatlerce  ameliyatta kalıp bebekleri hayata bağlayan, insanları yaşatmak için canlarını dişlerine takan muazzam bir ekip gördüm. emeklerine, insanlıklarına, hekimliklerine hayran oldum.

 

Rant peşinde koşmayan, paritenin bir tık oynamasından parayı cebe indirmeyen ve çok şükür hala böyle insanlar var dedirten bunca şey yaşamışken, neden borsa, dolar vs.. yazayım ki..

 

Bazen birine hediye vermek isteriz ama ne yapsak, ne alsak az gelir gözümüze. Sanki ne yaparsak yapalım bizi ifade etmeyecek, ona olan sevgimizi yada minnetimizi eksik gösterecekmiş gibi gelir.

 

Geçen hafta yazdığım sevgi temalı yazım sonrasında Çetin (genel yayın yön) acaba sen arada böyle şeylerde mi yazsan demişken hazır, bir duygusal yazı daha patlatayım dedim. :)

 

Bir yerde okumuştum. gülümseme kalbi rahatlatıyormuş. hiç bir doktorun çantasında etkisini bu kadar çabuk gösterecek bir ilaç yoktur, diyordu. (nerede okudum hatırlamıyorum :(..) konuyu kalbe getireceğim de ondan yazdım bu cümleyi..

 

Yakın arkadaşlarım, iş arkadaşlarım ve danışmanlık yaptığım firma patronları.. hepsi de biliyor. 2 hafta kadar ortadan kayboldum. annemi basit bir tetkik için götürdüğüm hastaneden bypass yaptırarak  çıkarttık.

  

Barbaros hoca bypass dediğinde tam kelimenin anlamıyla kalbim duracak sandım.. Sonrası mı.. Allah'a çok şükür harika.

 

Burada esas anlatmak istediğim ve kendimce (elimden gelen tek şey bu olduğundan) bu şekilde köşemde yazarak teşekkür etmek istememdir.

 

Aslında sadece operasyon çok başarılı geçtiği için değil bu teşekkür. Yüzünden gülümsemeyi ve bize karşı şefkatini ve sonsuz sabrını esirgemediği için Prof Dr Barbaros Kınoglu ve ekibine..

 

Beni yakından tanıyanlar bilir. Uçaktan ödüümm kopar. Hatta birçok işi, event'i vb şeyi reddetme sebebimdir uçak fobim. Neyse sonuç olarak binmek zorunda kaldığımda ise;  kii uçağa binmekten korkan bir çok kişinin benzer şeyleri yaşadığını da düşünerek, gözümü hosteslerin üzerinden ayırmam. Sürekli onları izlerim. Eğer gülümsüyorlarsa, gergin tavırları yoksa uçuşum daha rahat geçer. 

 

Neden bunu anlattım.. Benzer bir şey de ondan. Bir yakınınız hatta benim gibi canınızdan bir parça ise hastaneye yatan ve ameliyat olmak zorunda kalan.. gözünüz doktorun üzerinde oluyor. en ufak bir mimiği bile sizin için önem arz ediyor.

 

Bunu bildiğinden midir, yoksa kişiliğinden midir bilmem ama hastanede kaldığımız sürece, sürekli gülen gözleri ve yüksek enerjisiyle Prof Dr Barbaros Kınoğlu bize UMUT oldu.

 

Mesleğimin en önemli gereklerinden biri soru sormaktır. İyi soru sormak. Sonuca  hızlıca gideceğim hap bilgileri edineceğim sorular sormak. Ne var ki Barbaros beye sorduğum bazı sorular var ki.. :)) sonrasında (her şey bitip eve dönünce ) beni bile dehşete sürükledi.. Hocayı düşünemiyorum.(muazzam bir sabırdı).

 

Nereye kafasını çevirse bizi görüyor ve her sorumuza içtenlikle cevap veriyordu. Hatta kendimizce hocayı bıktırmayalım diye, espriyle "KARAL çetesi yine geldik" diyorduk.  Amaaa.. Onlarca hastasını ve bizim gibi onun gözlerinin içine bakan tek çetenin biz olmadığını düşünürsek.. hiç komik değildik doğrusu :)

 

Tahammül gücü yüksek, işi gereği midir bilmem ama kalbe sevgi ve gülen gözle iyi gelen biri.. hekimliği elbet çok önemli lakin o konuda ahkam kesemeyeceğimden, bıkmadan usanmadan günlerce bizim her saçma sorumuza güler yüzle cevap veren, tıp öğrencisiymişiz gibi bize (ben ve kardeşlerim.. )   operasyonun tüm inceliklerini dakikalarca anlatan muhteşem insan..

 

Prof. Dr. Barbaros Kınoğlu, bir yerde;  'Aşkın gücünü anlatan kalbi, ruhsal yönden de besleyin'  demiş, gerçekten bunu söylemiş mi bilmem ama bizim kalbimizi ruhsal yönden beslediği kesin.

 

Ayrıca Yrd Doç Dr Fatih Tekiner, Yrd. Doç. Dr. Gökçe Şirin, Mahmut Tatlısu ve 9. kattaki muhteşem ekibe teşekkürü borç bilirim.

 

Bu satırları yazarken; Barbaros Hoca’yı öyle bir şey sormak için aradım ki; yazsam literatüre geçerim :).. Ama sanırım kendisinin nezdinde bunu başardım..:)) (Yine muazzam anlayışlıydı).

 

Babaannem derdi ki; "boş başak eğilmez". Şimdi çok daha iyi anlıyorum. Bir insan ne kadar birikimli, donanımlı ise o kadar mütevazi oluyormuş.

 

bazı şeyler okunsun diye değil, dokunsun diye yazılırmış. ben de bu yazımda dokunmak istedim. Umarım başarmışımdır.. :)

 

Sevgiler..

 

karal.demet@gmail.com

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye’de verileri medya yoluyla öğrenenler yandı.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?