18.03.2018,20:36
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Susun da dolar gevşesin biraz
10122013-cetin-unsalan-160854.jpg
ÇETİN ÜNSALAN
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.

Normal şartlar altında Türkiye’nin kırılganlıkları, FED’in aralık ayında faiz arttırma ihtimalinin güçlü olması, jeopolitik sıkıntılarımız, kısa vadeli yükümlülüklerimiz, azalan kazancımız, artan cari açık gibi giderlerimiz başta olmak üzere hepsini alt alta koyduğumuzda zaten doların çok alt seviyelere inmesi mümkün değil; hatta artması da normal.

 

Fakat bugünlerde dünyadaki gelişmelerin üzerine, ekonomi yönetimimizin tekrar faiz konusundaki ‘yapmayan, konuşan’ tavrı ayrıca sıkıntı yaratıyor.

 

JP Morgan’ın kırılganlıklarımızın altını çizerek ‘çık ya da azalt’ tavsiyesinde bulunduğu, NATO üzerinden haklı da olsak gerilimin arttığı, ABD’de Zarraf davasının keskinleştiği, 22 Kasım’da Suriye Zirvesi’nin yapılacağı ortamda, dünyadaki finansal gerginliği de dikkate alırsanız, doların yükselmesi normal.

 

Eminim ki Noel ile birlikte bir miktar gevşeme yaşanacak ve bazı finans kurtları da bunu yeni kurbanlar bulmak için kullanacaktır. Fakat faiz tartışmasını bugün alevlendirmenin sırası mı?

 

Faiz, yükselen dolara karşı işe yaramayacak da olsa bugün itibariyle tek silahımız. Faizleri düşürmekten ya da yükseltmekten bahsetmiyorum, caydırıcı rolüne dikkat çekiyorum.

 

Bugün Cumhurbaşkanı başta olmak üzere ekonomi yönetiminin bu tartışmayı alevlendirmesi sadece kendi kalesine gol atmak anlamına geliyor. Yapacağınız bir şey varsa, zaten yapar olumlu ya da olumsuz sonuçlarını görürsünüz.

 

Ama işin muhabbetini yapmak, sanılandan daha fazla zarar getiriyor. Bugün itibariyle ortaya koyduğumuz tavrı şu cümleyle özetlemek mümkün. Cebimde dolar olmadığını cümle alem biliyor. Gerekirse faiz silahını çekerim ama onu da başıma dayar intihar ederim.

 

Şirketlerin borçlanması ile ilgili kriterleri ulu orta ortaya atıp, dolar borçlusu reel sektörün ödeme problemi yaşayacağının izlenimi güçlendirmek, faizi düşürme eğilimine girip, doları patlatacağı tavrını sergilemek ne kadar akılcı sorarım size.

 

Daha kötüsü bunların bir plan ve program dahilinde yapıldığı konusunda da şüphelerim var. Zaten ortadaki endişeleri Mehmet Şimşek açıkça satır aralarında veriyor. Günlük, rast gele, sadece cevap vermek için yapılan konuşmalar, doların üzerine benzin dökmekten başka bir işe yaramıyor.

 

Bazen sadece doğruları söylemek yetmez. Doğruyu doğru zamanda ve yerde dile getirmezseniz, dönüp sizi vuran bir silah haline dönüşür. Susun da dolar ekstradan değer kazanmasın. Elbette istediğiniz bu değilse.

cetinunsalan@yahoo.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?