18.03.2018,06:51
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
İşletmeler de yüksek kur ve yerine koyma maliyeti
11122017-cengiz3-165615.jpg
CENGİZ HERGÜNLÜ
Son birkaç yıldır ülkemizde yaşanan yüksek kur artışları, işletmelerimizi oldukça zorlamakta, maliyet, fiyatlama ve kâr döngüsünü yakalamak her geçen gün daha da güç hale gelmektedir.

Mali alt yapı ve kontrol sistemlerini kurabilmiş işletmeler, enflasyona ve döviz kurundaki artışa bağlı olan riskler konusunda, önceden tedbir alabilme kabiliyetlerine sahip olup, güçlü bir mali alt yapı sistemlerini oluşturacak uzman destekleri için bütçelerinde kaynak ayırmayı tercih etmektedirler. Aksi takdirde oluşabilecek zararların riskinin daha yüksek olacağını bilmektedirler.

 

Geçmiş yıllarda yaşanan ağır ekonomik sıkıntılar, işletmelerin proaktif davranma ve karar alabilmelerine destek verecek mali raporların önemini daha da artırmıştır. İşletmelerde doğal olarak her birim alınacak tedbirler konusunda fikir belirtir ama en son rakamlar konuşur ve son noktayı doğru ve gerçek raporlar ortaya koyar.

 

Konuyu basit bir örnekler açıklamaya çalışırsak;

Üretilen 100 bin birim ürünün sipariş tarihi 1 ay sonradır. Üretim tarihinde 2,90 TL. olan döviz kurunun teslim tarihinde 3,00 TL olacağı öngörülmektedir.

3.00 TL olması tahmin edilen kur üzerinden satış fiyatı anlaşması yapılmıştır.

Üretim tarihinde birim maliyet 27,00 TL hesaplanmış olduğundan (100.000.-Br x 27,00 TL) üretim maliyeti 2 milyon 700 bin TL olacaktır.

Teslim tarihinde (100.000.-Br. x 3,00 TL) satış tutarı 3 milyon TL olacağı hesaplanmıştır.

Bu hesaplamalar ışığında (3.000.000.-TL - 2700.000.-TL) brüt karın 300 bin TL olması gerekmektedir.

 

Peki gerçek kâr 300 bin TL midir? Değildir çünkü;    

2,90 TL’lik kurdan alınan hammadde ile bu kurdan ödenerek veya borçlanarak yapılan diğer masraflar, teslim tarihinde ki  3,00 TL olan kurdan hesaplandığında 97 bin TL’lık  artı bir  fark tutara gerek olduğu ve maliyetlere yansıtılamayan,  yerine koyma maliyeti dediğimiz, genelde göz ardı edilen bu tutar neticesinde. gerçek kârın (300.000.-TL-97000.-TL) 203 bin TL’ye düştüğü görülecektir.

 

300 bin TL.  üzerinden ödenecek vergi ile, üretimde kullanılan demirbaşların teslim tarihinde ki yerine koyma maliyetleri bu hesaplamaların içinde dahil edilmemiştir, çalışmalara dahil edildiğinde karın daha da düşeceğini tahmin etmek zor değildir.

 

Bundan önceki  yazılarımızda da değinmeye çalıştığımız gibi sadece kur artışından kaynaklanan 97 bin TL’lik fiktif bir kâr vardır ve  bu tutardan vergi ödenmek zorunda kalınacaktır. Anlatmaya çalıştığımız ise sürpriz ekonomik olaylar gerçekleşmeden önce ilgili çalışmaların yapılıp, proforma bilanço ve diğer mali raporlara alınması gerekliliğidir.

Sonuç olarak işletmelerimiz açısından gerçek ve doğru raporlamanın ne kadar önemli olduğunun, yukarıda ki basit örnekten   anlaşıldığını umuyorum. İşletmelerin iç işleyişlerinin ve hesaplama sistemlerinin daha yoğun ve karışık olduğu bilindiğine göre, ilgili çalışmaların daha zor ama gerekliliğini tekrar belirtmek isteriz.

 

Bütün emek ve sermayelerini işletmelerine yatırmış büyük, küçük tüm işletmelerimizin, özellikle üretim yapan KOBİ’lerimizin bu hizmetleri hak ettiğini düşünüyor, uğrayabilecekleri zararlar hesaplandığında. ilgili hizmetler için bütçelerine almaları gereken tutarların ne kadar küçük kaldığı artık bilinmelidir.

 

Unutmayalım ki; ‘bilgi her şeydir’. İşletmeler için ise doğru, gerçek ve dürüst raporlama   bilgi demektir.

 

chergunlu@hergunlu.com

www.hergunlu.com

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye’de verileri medya yoluyla öğrenenler yandı.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?