15.12.2017,07:17
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Teknoloji yatırımı ve finans temini
11122017-cengiz3-165615.jpg
CENGİZ HERGÜNLÜ
Günümüzün işletmelerinde özellikle KOBİ’lerin en önemli sorunlarından birisi de teknoloji yatırımları ile finansman sorunlarının çözümsüzlüğüdür.

Kaynak ve yatırım döngüsünü oluşturan işlemin gerçekleşmeme nedenleri arasında  baş aktör yine işletmelerde ki sahip yönetici dediğimiz işletmelerin  gerçek sahipleridir.

 

Genelde yönetimi devretme yoluyla  paylaşmak istemeyen, çalışanlarına karşı güven ve inanç sıkıntısı  içinde olan sahip yöneticiler, geleceğe yönelik planlama  yapmakta da zorlanmaktadırlar. Kurulacak iyi bir iç kontrol sistemiyle her şeyden haberdar olmalarının  aslında mümkün olduğunun  farkında olmamaları. Stoksal maddi  yatırımların  dışında bilgiden  yararlanmak  için bilgiye de kaynak ayırmaları gerektiğini hiç önemsemezler.

 

Sahip yöneticinin, işletmede olmadığı zamanlarda finansal yükümlülüklerin hiçbirinin yerine getirilemediği  işletmelerin mevcudiyeti hala çok fazla. E maillerine bakmadan  yüz yüze konuşarak,  hiçbir not almadan ,ayak üstü kararlar alan,kendilerinin olduğu yerde çalışanların ayağa kalkmasını ve ayrılana kadar oturmamalarını isteyen, egoları yüksek sahip yöneticilerimiz azımsanmayacak kadar çoktur.   

 

Bu tür yönetişim içinde olan işletmelerin, özellikle  kobilerin,  zaman içinde farkına bile varmadan eriyip yok oldukları  istatiksel  verilere göre  fazladır. Olayın bir diğer ilginç yanı, erimeyi  fark eden bazı çalışan yöneticiler; kendilerine güvenilmeyen, paylaşımsız  bir işletme kültürü yapısı içinde olduklarından, işletmedeki erimenin farkına varsalar bile , bunu söyleme cesaretini gösteremez  ve çöküşe seyirci kaldıkları bilinmektedir.

 

Gerçekte olması gereken; belli yüzdeler de, finans kararları da dahil yetkilerini paylaşan, işletme dışında oldukları  zamanlarda   dahi işlerin aksamadan yürüdüğü, yönetim kurulunun sorumluğunda kurulan etkin bir ‘’iç kontrol’’ sistemiyle oluşturulan, kontrol etme ve edilme kültürünün geliştiği  kobiler’de, büyümenin hızla geliştiği, yine istatiksel verilerden bilinmektedir.

 

Başa Baş noktası dediğimiz;hangi üretim miktarından sonra kara geçtiğini, diğer finansal ölçme tekniklerini de birleştirip iyi analiz edebilmiş işletmeler , teknik bilgi gerektiren çalışmalarla, yeni teknoloji yatırımlarının  sonuçlarının daha iyi raporlaması sağlamış olur.Bu tür önemli yatırım kararlarını yöneticileriyle  paylaşabilme,sonuçlarına hep birlikte katlanabilme,sorma ve sorgulama şeklinde  bir  işletme kültürü geliştirmiş olan işletmeler de, finans kaynağı bulmanın daha kolay olduğundan emin olunmalıdır.

 

Önemli olan resmin sadece kendinin bulunduğu tarafını görmek  değil, bütünü görebilmektir.

 

chergunlu@hergunlu.com

 

www.hergunlu.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Herkes istihdam meselesine takılmış durumda. Hatta şu an TOBB üyelerinden artı 2 istihdam istendi.
Diğer Yazarlar
Zenginlerden daha mı çok vergi alınsa?
Tanrı’nın yeryüzünde kendine ayırdığı iki toprak parçasından birisi olan Kudüs hiçbir milletin ya da dinin tek başına malı değildir. Özeldir. Kutsaldır. Ata yadigarıdır. Tüm insanlığın ortak mirasıdır.
Girit Adası’nın hukuki statüsü hakkında tarihçiler tarafından kullanılan iki tez vardır.
Meslekî bıkkınlık ya da günümüzün moda tabiriyle “Tükenmişlik Sendromu” uzun yıllar aynı mesleği yapmak zorunda kalanlarda sıkça görülebilen psikolojik bir rahatsızlıktır.
Süper Lig’te 13. Hafta geride kalırken, oluşan görüntüyü Afrika’nın vahşi topraklarında yaşanan yırtıcı savaşlarına benzetiyorum.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Yüksek enflasyon dönemlerinde işletmeleri bekleyen büyük tehlike...
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?