22.02.2018,12:14
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Teknoloji yatırımı ve finans temini
11122017-cengiz3-165615.jpg
CENGİZ HERGÜNLÜ
Günümüzün işletmelerinde özellikle KOBİ’lerin en önemli sorunlarından birisi de teknoloji yatırımları ile finansman sorunlarının çözümsüzlüğüdür.

Kaynak ve yatırım döngüsünü oluşturan işlemin gerçekleşmeme nedenleri arasında  baş aktör yine işletmelerde ki sahip yönetici dediğimiz işletmelerin  gerçek sahipleridir.

 

Genelde yönetimi devretme yoluyla  paylaşmak istemeyen, çalışanlarına karşı güven ve inanç sıkıntısı  içinde olan sahip yöneticiler, geleceğe yönelik planlama  yapmakta da zorlanmaktadırlar. Kurulacak iyi bir iç kontrol sistemiyle her şeyden haberdar olmalarının  aslında mümkün olduğunun  farkında olmamaları. Stoksal maddi  yatırımların  dışında bilgiden  yararlanmak  için bilgiye de kaynak ayırmaları gerektiğini hiç önemsemezler.

 

Sahip yöneticinin, işletmede olmadığı zamanlarda finansal yükümlülüklerin hiçbirinin yerine getirilemediği  işletmelerin mevcudiyeti hala çok fazla. E maillerine bakmadan  yüz yüze konuşarak,  hiçbir not almadan ,ayak üstü kararlar alan,kendilerinin olduğu yerde çalışanların ayağa kalkmasını ve ayrılana kadar oturmamalarını isteyen, egoları yüksek sahip yöneticilerimiz azımsanmayacak kadar çoktur.   

 

Bu tür yönetişim içinde olan işletmelerin, özellikle  kobilerin,  zaman içinde farkına bile varmadan eriyip yok oldukları  istatiksel  verilere göre  fazladır. Olayın bir diğer ilginç yanı, erimeyi  fark eden bazı çalışan yöneticiler; kendilerine güvenilmeyen, paylaşımsız  bir işletme kültürü yapısı içinde olduklarından, işletmedeki erimenin farkına varsalar bile , bunu söyleme cesaretini gösteremez  ve çöküşe seyirci kaldıkları bilinmektedir.

 

Gerçekte olması gereken; belli yüzdeler de, finans kararları da dahil yetkilerini paylaşan, işletme dışında oldukları  zamanlarda   dahi işlerin aksamadan yürüdüğü, yönetim kurulunun sorumluğunda kurulan etkin bir ‘’iç kontrol’’ sistemiyle oluşturulan, kontrol etme ve edilme kültürünün geliştiği  kobiler’de, büyümenin hızla geliştiği, yine istatiksel verilerden bilinmektedir.

 

Başa Baş noktası dediğimiz;hangi üretim miktarından sonra kara geçtiğini, diğer finansal ölçme tekniklerini de birleştirip iyi analiz edebilmiş işletmeler , teknik bilgi gerektiren çalışmalarla, yeni teknoloji yatırımlarının  sonuçlarının daha iyi raporlaması sağlamış olur.Bu tür önemli yatırım kararlarını yöneticileriyle  paylaşabilme,sonuçlarına hep birlikte katlanabilme,sorma ve sorgulama şeklinde  bir  işletme kültürü geliştirmiş olan işletmeler de, finans kaynağı bulmanın daha kolay olduğundan emin olunmalıdır.

 

Önemli olan resmin sadece kendinin bulunduğu tarafını görmek  değil, bütünü görebilmektir.

 

chergunlu@hergunlu.com

 

www.hergunlu.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?