21.09.2017,00:55
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
KOBİ’lerde finansal riskler ve tedbirleri
852017-1-011504.jpg
CENGİZ HERGÜNLÜ
Modern toplumlar, örgütlü toplumlardır ve her örgütün yönetilmesi gerekir.

Modern toplumlarda işletmeler de yönetime konu olduklarından, işletme yönetimi ayrı bir bilim dalı olarak gelişmiştir. İşletme yönetimi, bir kişinin tek başına yerine getiremeyeceği amaçları gerçekleştirmek için bir araya gelmiş insanların faaliyetlerini koordine etme sürecidir.

 

İşletme yönetimlerini genel yönetim anlayışından ayıran en temel özellik, amacının iktisadi olmasıdır. İktisadi olmaları bakımından tüm firmaların finans sorunları vardır ve bu sorunlar açısından işletmeleri “büyük, küçük” işletme ayırımına sokmak gerçekçi bir ayırım olmaz. İşletme finansmanındaki temel ilkeler gerek küçük, gerek büyük firmalar için geçerlidir. Finans sorunlarının çözümünde işlevsel olarak küçük ve büyük firmalar açısından bir fark yoktur.

 

Oluşabilecek finans risklerine hazırlıklı olmak ve hemen müdahale edebilmek için, işletmenin genel yönetim politikalarına sahip olması ve işletme amacının açık bir şekilde belirtilmiş olası gerekir. KOBİ’lerde her türlü konuyla ilgilenmeye çalışan işletme sahipleri de, özellikle finansal konularda bilgi sahibi olmalı veya dışarıdan bir uzmandan destek almalıdır. Ancak bu şekilde oluşabilecek finansal risklerden korunabilir.

 

İşletmenin amacını açık bir şekilde belirtmiş olan işletme yönetiminin, finansal sorunları çözme açısından, finans yöneticisi ile bu amaç veya amaçlara uygun planlama yapmak durumundadır.

 

Etkin bir planlama, büyük ölçüde finansal araç ve analizlere dayanmaktadır. Planlama fonksiyonu yerine getirilirken yararlanılan başlıca teknik de bütçelemedir.

 

Öncelikle geçmiş dönem işletme verilerinin analiz edilmesi ve yorumlanması, daha sağlıklı finansal kararlar alınabilmesi ve planlama fonksiyonunun gereği gibi yerine getirilebilmesi için zorunlu ön koşuldur. Bunun için de geçmiş dönem verilerinin, yıllar itibariyle birbirleriyle kıyaslama yapılabilecek şekilde oluşturulmuş olması veya geriye dönük bu verilerin standart hale getirilmesi için çalışmaların tamamlanması gerekir. Finans yetkilisinin, ilgili finansal analiz ve kontrolleri yapabilecek nitelik ve yeteneklere sahip olması önemlidir.

 

Finansal planlama, finans yetkilisinin en temel ve en iddialı işlevidir. Bu aşamada önceden açık bir şekilde belli olan firmanın amaç ve hedeflerine uygun planlama işlevlerini rakamlara dökerek finansal raporlarını hazırlar.

 

Bu raporlar; nakit ve yatırım bütçeleri, proforma bilanço, proforma gelir ve proforma fon akış türü raporlarıdır. İlgili raporlar, oluşabilecek risklere hazırlıklı olunması ve riske karşılık verilmesinde veya hedeflere ulaşılması konusunda aksaklıklara karşı önceden tedbir alınmasında değerli veriler oluşturacaktır.

 

Bilindiği gibi kâr ile risk arasında dolaysız bir ilişki mevcut bulunmaktadır. Kârı yükseltmek için alınan kararlar, genellikle riski de artırmakta; buna karşılık riski hafifletmek amacını güden kararlar, kârlılığı da azaltmaktadır. Risk ile kâr arasında ki bu ilişkiyi en zararsız şekilde atlatmak için ilgili finans raporlarına oldukça ihtiyaç vardır. Ya da bir firmanın değeri, söz konusu firmanın gelecekte sağlayacağı gelir akışı ile bu gelir akışının elde edilmesindeki risk derecesine bağlıdır. Böyle bir riskten korunmak için yine ilgili finans raporlarına ihtiyaç vardır.

 

Enflasyonun belirsizliği artırdığı dönemlerde ise finansal planlamaya altyapı oluşturan finansal raporların; ekonomide artan belirsizliği yansıtacak biçimde daha esnek olmaları gerekir.

 

Sonuç olarak; KOBİ’ler, finansal riskleri minimize edebilecek verileri ortaya koyan finansal konuları, işlevsel hale getirmenin önemini anlamak zorundadırlar. Aksi takdirde, dışarıdan fon kaynağı yaratmakta zaten zorlanmakta olan KOBİ’ler, en ufak ekonomik istikrar değişimlerine hazırlıksız yakalanıp, zor duruma düşebileceklerdir.

 

chergunlu@hergunlu.com

www.hergunlu.com

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Yıllar önce Almanya’daki bir fuarın dönüşünde turizmcilerle fuarcıları biraraya getirerek bir TV programı yapmak istedim. Çünkü Almanya’da şehirlerin ve toplamda da ülkenin bu işten ne büyük bir gelir elde ettiğini görmüştüm.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
İstanbul’daki Metro ve Marmaray inşaatlarına kadar bu büyülü şehrin tarihini ortalama MÖ 750’ler civarı ile başlatmak adettendi.
Haziran 2017’de İsviçre’de yapılan Kıbrıs Konferansından yine bir sonuç çıkmadı.
Amasya’dan Erzurum’a geçti.
Nihayet merak edilen Lucescu’lu milli takım podyuma çıktı ve herkesin merakı dindi. 2 Eylül’deki Ukrayna sınavındaki oyun rezaletini anlatmaya gerek yok.
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
Yaşanmakta olan kriz ne sadece Almanya seçimlerine dairdir ne de yeni başlamıştır.
Bu ülkenin borçları neden devamlı artıyor? Çoruh Enerji Planı bize ne hediye (!) ediyor?
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay
EkoPolitik