22.02.2018,17:28
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Vasıfsız eleman aranıyor
11122017-cengiz3-165615.jpg
CENGİZ HERGÜNLÜ
KOBİCE 12

Dünya ekonomisini son 25 yıldır etkilemeye başlayan ve adına ‘’küreselleşme’’ dediğimiz olay, aslında sınırlarının nerede başlayıp nerede bittiği ve dünyayı nasıl bir geleceğe taşıyacağı belli olmayan ekonomik bir süreçtir. En kısa tabiriyle dünyanın ekonomik gelişmelere ve özellikle gelişmekte olan ülkeler nezdinde zorunlu değişimlere dayalı, ekonomik çıkarlar doğrultusunda bütünleşmesidir.

 

Küreselleşmenin çıkış nedenleri arasında önemli sayılacak olgulardan biri; İşçilerin makinenin bir uzantısı olarak kabul edildiği, kitle üretime ve vasıfsız işçilerin istihdamına dayalı bir üretim modeline bağlı olmasıdır. Bu dönemde özellikle Avrupa kıt’a coğrafyasında, İnsan unsuru oldukları unutulan işçilerin hoşnutsuzlukları, 1960 yıllarının başlarından itibaren işe gelmeme, güçlenen sendikalar vasıtasıyla büyük grevlerin yapılmaya başlamasıyla karşılık bulmuştur. Bu gelişmeler ise kitle üretimi yapan işletmeleri yönetilemez hale getirmiştir.

 

1980’li yıllara geldiğimizde bilgi ve iletişimin ön plana alındığı, teknolojiye dayalı, yenilik ve değişim tabanlı, esnek endüstriyel gelişmeler dönemine girilmiştir. Bütün bu değişimleri bünyelerinde barındıran işletme yapılarına da ‘’Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler’’ (KOBİ) demekteyiz.

 

Endüstri mallarında bilgi ve uzmanlaşma ön plana geçtiğinden, konusunda uzman olan nitelikli insan gücü bu süreçte en önemli değer haline gelmiştir.

 

Dünya genelinde üretimlerin bölündüğü, bilgi ve teknolojinin dünyanın diğer yerlerinde üretilen malların tamamlayıcısı olduğu bu süreçte, hâlâ hantal yapıya sahip olan KOBİ’lerimizin derhal modernize edilmiş teknolojik yapıya geçmeleri; nitelikli, yetişmiş insan gücüne sahip olmaları şarttır. Aksi takdirde, kaliteli mal ve hizmet üretmekten yoksun, rekabet gücünü kaybetmiş, yok olmak ile var olmak arasında kalmış işletmeler olmaktan ileriye gidemeyiz.

 

Tüm bu gelişmeler ışığında ise hâlâ ülkemizde fabrika duvarlarında yazılı olan “Grup şirketimize vasıfsız eleman aranıyor” ilanlarını anlamakta zorluk çekiyoruz. Ama bu bağlamda zorluk çekmediğimiz bir konu ise ülkemizde işletmelerin makineleri çalışırken iflas etmeleri ve bunun farkında olmamalarıdır. Çünkü vasıfsız eleman arıyorsa; düşük teknoloji kullanıyor demektir.

 

Teknoloji yoksa bilgi ve uzmanlığa dayalı bir üretim de yapılamıyor demektir. O zaman vasıfsız eleman aramaya da gerek yok. Çünkü bilgi ve teknolojik yapı noksanlığından dolayı ilgili işletme ya batmış,  ya da batmaya aday demektir. Üzücü olan ise böylesi işletmelerin her iki durumundan da haberdar dahi olamamalarıdır!

 

Son söz; Eğitimli ve nitelikli işçilerle, uzman danışmanlardan oluşan iç ve dış çalışanlarla, en baştan faaliyete başlama düşünce yapısına sahip  KOBİ’lerin, bunları prensip olarak kabul edebilmeleridir.…

 

www.hergunlu.com

 

chergunlu@hergunlu.com

 

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?