23.11.2017,19:21
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
İşletme kurmanın bilinci - 6
852017-1-011504.jpg
CENGİZ HERGÜNLÜ
Kobi, toplum ve ahlâk

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre 2013 yılın da 2 milyon 695 bin 131 adet girişimci firma faaliyet göstermiştir.

 

Küçük ve Orta Büyüklükte ki işletmeler (KOBİ) toplam girişim sayısının %99,8’ini, istihdamın yüzde 74,2’sini;

 

Maaş ve ücretlerin yüzde 54,7’sini, cironun yüzde 63,8’ini, faktör maliyetiyle katma değerin yüzde 52,8’ini ve maddi mallara yapılan brüt yatırımın yüzde 53,3’ünü oluşturmuştur.

 

Veriler ışığın da baktığımız da, ülkemiz de KOBİ’lerin toplam girişim içinde ki payı yüzde 99,8’dir.  Neredeyse ülkemiz girişim ekonomisinin % 100’ü KOBİ’lerden oluşmaktadır.

 

KOBİ demek; bana göre “Cesaretli Girişimci’’ demektir. Yetenekli girişimciler aranıyorsa “Girişimci Ruhu’’ zaten tek başına bir yetenektir. Türkiye gibi henüz kalkınmasını tamamlamakta gecikmiş, ekonomisinin her an ne olacağı belirsiz olan bir ülke de girişimcilerimiz, önemli bir risk alarak işletme kurma yoluna gitmişler ve yaklaşık olarak istihdamının yüzde 75’ini gerçekleştirmişlerdir. Önemli bir entelektüel sermaye birikiminin varlığı ortadadır.

 

Henüz kalkınmakta olan ülkemiz de, yerli teknoloji ne yazık ki yeterince gelişememiştir.

 

Yapılan her 1 TL’lik makine ve teçhizat donanımını oluşturan, teknolojik sabit sermaye yatırımının 0,6 krş’u yurt dışına gidiyor demektir.

 

Teknoloji ise; üretim de kalitenin artması anlamına gelir. Teknoloji yatırımların da, yurt dışı bağımlılığından dolayı yatırım maliyetleri artmakta ve doğal olarak bunlar da fiyatlara yansımaktadır.

 

Bu şekil de üretmeye çalıştığımız ürünlerin, yine yurt dışından daha ucuza ithal ikâme mallar olarak getirilmesi sonucu,  yerli üretimde fiyat tutmamakta ve KOBİ’lerimiz fiyat düşürmek için kalitelerinden ödün vermek zorunda kalabilmektedirler.

 

Aslında bence Türkiye ekonomisi bu anlamda kısır döngüye girmiş olup, bunlardan en çok KOBİ’lerimiz etkilenmekte ve zarar görmektedir. 

 

Kaliteli üretim,  iş ahlâkının bir göstergesidir.

 

İstihdamın yüzde 75’ini sağlayan KOBİ’ler de kaliteden ödün verilmeye ve kabul görmeye başladıkça, başlangıçta maliyetleri düşürmek adına, zorunlu olarak, kaliteden ve ticari ahlâktan verilen ödünler, KOBİ’lerde çalışan bireylerin önemli bir kesimini de etkileyecektir.  

 

Ülkemizdeki istihdamın  yüzde 75’lik dilimini oluşturan bu bireylere,  ailelerini ve etkileşimde bulunduğu sosyal çevrelerini de ilave ettiğimiz zaman, sadece üretim kalitesinden ödün vermekle oluşan olumsuz iş ahlâkının, nasıl bir toplumsal ahlâk sorunu haline gelebileceğini buradan anlamak mümkündür.

 

chergunlu@hergunlu.com

www.hergunlu.com    


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonomi zirvesinde öyle bir tablo ortaya koydu ki inanılmaz. Hatta bir ara içimden ‘Beni Şimşek’in ülkesine götürün’ demek geldi.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay