26.02.2018,04:11
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
İşletme kurmanın bilinci – 5
11122017-cengiz3-165615.jpg
CENGİZ HERGÜNLÜ
Geleceği planlamak...

Kobi girişimcilerinin önemli bir kısmı kısıtlı sermaye ve bilgi birikimleriyle yatırım yapmanın yolunu ararlar. Yeterli sermaye edinemediklerinden, yatırım hedeflerini kendi içlerinde  geliştirirler, İçsel hale getirirler.

 

İçlerine  sindirdikleri  hedefleriyle ilgili hayal kurmaya başlarlar. Her şeyin başlangıcı olan hayal kurmak ve inanmak bir arabanın marş dinamosu gibi ilk hareketi sağlar. Bu çok önemlidir. Sıkıntılı olan hayallerini uzmanlarla paylaşma isteklerinin olmamasıdır.

Böyle olduğunda hayaller, analitik düşünce yapısına dönüşemez. Bütünün önemli bir parçası noksan kalır.

 

Bu noksanlık sonucun da yüksek enflasyon ve reel faizlerin arttığı dönemler de, kobi  girişimcileri günlük mücadelelerle uğraşmaktan, gelecekle ilgili planlama yapmaya vakit dahi bulamazlar. Planlanma olmadığından hedef günü kurtarmaktan öteye gidemez.

Kısa vadeli planlar yapmayı düşünecek zaman yoktur, günlük yangınları söndürmekle meşgul olunur.

 

Analitik düşünce yapısıyla baktığımız da, yapılması planlanan yatırım ne kadar kısıtlı imkanlara sahip olursa olsun netice de yatırımdır; ortada bir değer vardır, temeli oluşturan bu değerin üst seviyelere taşınması ve yeni değerler yaratılmasına ihtiyaç vardır.

Analitik düşünce yapısıyla birleşen hayaller, maddi yapının kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

 

Bu haliyle elde uzmanların hazırladıkları yazılı faaliyet kaynakları vardır ve gözden kaçan olaylar sonrası çalışmalar, ilgili kaynaklar üzerinden revize edilmekte, hatalar sürekli konuşulmakta ve düzeltilmektedir. Kısıtlı maddi kaynakların verimli kullanılması daima ön planda tutulmaktadır yani inovasyon yapmanın önü daha yatırım aşamasında açılmıştır.

 

Her şeyden önce kobi girişimcisi geleceğine yatırım yapmaktadır.

 

Geleceğine yatırım yapmak isteyenler nasıl bir gelecek istediklerinin evet hayalini kurmalı fakat bunu analitik düşünce ve içerik açısından geliştirmelidirler. Bu durum da problemler çözülebilmiş, eldeki kaynakların verimli kullanılması planlanarak fırsata dönüştürülecek durumu gelinmiştir.

 

Her türlü fırsat ve olumsuzluğa hazır hale gelinmiştir.

 

İşletme yönetmenin ve daha sonraki aşamalar da yönetişime  geçmek için ihtiyaç olan yukarıdakilere ilave olarak; dünyayı, yaşadığı toplumu, girdiği piyasayı ve diğer piyasaları, anlık teknolojiyi, inisiyatif  kullanma yetkisi verdiği ekibini ve özellikle de kendisini iyi tanıyanlar, geleceği şekillendirmek için bu günden atılması gereken adımları daha net olarak görebiliyorlar.

 

Tüm bunların yanın da yapılan yatırımın geleceğine şekil vermek için güçlü iletişim kurabilen ve güven yaratan liderliğe de ihtiyaç vardır.

 

Aslında tüm riskleri göze alarak, kobi yatırımı yapma cesaretini göstererek liderlik ispat edilmiştir. Önemli olan liderlikte dahil , öğrenmenin ve bir bilene danışmanın süreklilik göstermesi gerekliliğinin de planlar arasına alınmasıdır.

 

chergunlu@hergunlu.com

www.hergunlu.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye ekonomik anlamda onbirinci kez kalkınma planı yapıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?