21.11.2017,17:08
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
İşletme kurmanın bilinci – 5
852017-1-011504.jpg
CENGİZ HERGÜNLÜ
Geleceği planlamak...

Kobi girişimcilerinin önemli bir kısmı kısıtlı sermaye ve bilgi birikimleriyle yatırım yapmanın yolunu ararlar. Yeterli sermaye edinemediklerinden, yatırım hedeflerini kendi içlerinde  geliştirirler, İçsel hale getirirler.

 

İçlerine  sindirdikleri  hedefleriyle ilgili hayal kurmaya başlarlar. Her şeyin başlangıcı olan hayal kurmak ve inanmak bir arabanın marş dinamosu gibi ilk hareketi sağlar. Bu çok önemlidir. Sıkıntılı olan hayallerini uzmanlarla paylaşma isteklerinin olmamasıdır.

Böyle olduğunda hayaller, analitik düşünce yapısına dönüşemez. Bütünün önemli bir parçası noksan kalır.

 

Bu noksanlık sonucun da yüksek enflasyon ve reel faizlerin arttığı dönemler de, kobi  girişimcileri günlük mücadelelerle uğraşmaktan, gelecekle ilgili planlama yapmaya vakit dahi bulamazlar. Planlanma olmadığından hedef günü kurtarmaktan öteye gidemez.

Kısa vadeli planlar yapmayı düşünecek zaman yoktur, günlük yangınları söndürmekle meşgul olunur.

 

Analitik düşünce yapısıyla baktığımız da, yapılması planlanan yatırım ne kadar kısıtlı imkanlara sahip olursa olsun netice de yatırımdır; ortada bir değer vardır, temeli oluşturan bu değerin üst seviyelere taşınması ve yeni değerler yaratılmasına ihtiyaç vardır.

Analitik düşünce yapısıyla birleşen hayaller, maddi yapının kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

 

Bu haliyle elde uzmanların hazırladıkları yazılı faaliyet kaynakları vardır ve gözden kaçan olaylar sonrası çalışmalar, ilgili kaynaklar üzerinden revize edilmekte, hatalar sürekli konuşulmakta ve düzeltilmektedir. Kısıtlı maddi kaynakların verimli kullanılması daima ön planda tutulmaktadır yani inovasyon yapmanın önü daha yatırım aşamasında açılmıştır.

 

Her şeyden önce kobi girişimcisi geleceğine yatırım yapmaktadır.

 

Geleceğine yatırım yapmak isteyenler nasıl bir gelecek istediklerinin evet hayalini kurmalı fakat bunu analitik düşünce ve içerik açısından geliştirmelidirler. Bu durum da problemler çözülebilmiş, eldeki kaynakların verimli kullanılması planlanarak fırsata dönüştürülecek durumu gelinmiştir.

 

Her türlü fırsat ve olumsuzluğa hazır hale gelinmiştir.

 

İşletme yönetmenin ve daha sonraki aşamalar da yönetişime  geçmek için ihtiyaç olan yukarıdakilere ilave olarak; dünyayı, yaşadığı toplumu, girdiği piyasayı ve diğer piyasaları, anlık teknolojiyi, inisiyatif  kullanma yetkisi verdiği ekibini ve özellikle de kendisini iyi tanıyanlar, geleceği şekillendirmek için bu günden atılması gereken adımları daha net olarak görebiliyorlar.

 

Tüm bunların yanın da yapılan yatırımın geleceğine şekil vermek için güçlü iletişim kurabilen ve güven yaratan liderliğe de ihtiyaç vardır.

 

Aslında tüm riskleri göze alarak, kobi yatırımı yapma cesaretini göstererek liderlik ispat edilmiştir. Önemli olan liderlikte dahil , öğrenmenin ve bir bilene danışmanın süreklilik göstermesi gerekliliğinin de planlar arasına alınmasıdır.

 

chergunlu@hergunlu.com

www.hergunlu.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay