17.12.2017,18:28
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Danone, tüm çalışanları için; Anne-Baba Dostu Politikası'nı hayata geçiriyor
Danone dünya çapındaki tüm çalışanları için standardize edilmiş Anne - Baba Dostu Politikası'nı hayata geçiriyor. 
 
Anne, baba ya da evlat edinen tüm ebeveynlerin yararlanabileceği bu destek politikası global ölçekte bir ilk olma özelliği taşıyor. 
 
Danone CEO'su Emmanuel Faber, bu politikayla Birleşmiş Milletler Kadın İnisiyatifi - HeForShe tarafından Danone'nin çalışan kadınların desteklenmesi konusundaki öncü faaliyetleri sebebiyle; '' Öncü Tematik Şampiyon'' ödülüne layık görüldü.
 
Danone, dünya üzerindeki tüm anne-baba çalışanlarına süreklilik arz eden standart destek sunmayı hedefleyen ilk Global Anne-Baba Dostu Politikası'nı hayata geçirmeyi taahhüt ediyor.
 
Yakın zamanda anne-baba olmuş ya da olacak ebeveynler ve bebeklerin ilk 1000 günlerini en iyi şekilde geçirmeleri için gerekli tüm desteği sağlamanın önemine inanan Danone, hamileliğin ilk gününden bebeğin ikinci yaşına kadar geçen sürede tüm çalışanlara eşit seviyede bir destek sunmayı hedefliyor.
 
Özellikle, anneler, babalar ve evlat edinen ebeveynler için sunulan genişletilmiş doğum-ebeveyn izni olanakları Danone'yi mevcut sektör standartların ötesine taşıyor. 
 
Danone’un Anne-Baba Dostu Politikası üç ana başlıkta toplanıyor:
 
Doğum Öncesi Destek: Annelerin ve bebeklerinin sağlığını iyileştirmeye ve korumaya odaklanan Danone, anne adaylarına uygun çalışma şartları, doğum öncesi doktor randevuları için ek zaman ve beslenme önerileri sunacak. 
 
Uzatılmış Doğum İzni: Danone, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin bütün Danoneli ebeveynlere aileleri ile vakit geçirmeleri ve yeni sorumluluklarına alışmaları için şirket özelinde genişletilmiş izin hakları tanıyor. Bu haklar doğum yapan anneler için 18 hafta, evlat edinen aileler için 14 hafta ve babalar için 10 günlük izin süresini kapsıyor.
 
Doğum Sonrası Destek: 
- Danone, 50’den fazla kadın çalışanının bulunduğu ofislerde, annelere süt sağma odaları sağlayarak emzirme uygulamalarını destekleyecektir.
- Ayrıca Danone, tüm ailelerin ve çocuklarının sağlığını ve mutluluğunu sağlamak için, dünya genelindeki tüm pazarlarda iş güvencesi, iş başında programlar ve esnek çalışma koşulları sunacaktır. 
 
Danone’un Anne-Baba Dostu Politikası'nın aşamalı olarak devreye sokulması ve 2020 yılının sonuna kadar da tamamen hayata geçirilmiş olması hedefleniyor.  Bu, sosyal diyalog yoluyla yerel ekipler tarafından geliştirilmiş ve uygulanmış özel politikaları da kapsayacak. 
 
"Aile kurmak, başarılı bir kariyer elde etmek isteyenler için mutluluğun yanında zorlukları da beraberinde getiriyor. Bununla birlikte, biri için diğerinden vazgeçilmek durumunda kalınmamalıdır” diyen Danone Manifesto’dan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Lorna Davis, Anne-Baba Dostu Politikası'nı şu şekilde aktardı
 
"Anne-Baba Dostu Politikamız herkese, cinsiyetlerinden bağımsız olarak kişisel, ailevi ve mesleki tutkularını gerçekleştirme fırsatı vermeyi amaçlıyor. Bu, Danone'nin tüm dünyada eşitliği desteklemesinin bir yolu."
 
Danone; kadınları gelişmekte olan ekonomilerde destekleyen ve liderlik eşitliği sağlayan çok sayıda global proje ve bugün de açıklandığı üzere yeni bir Anne-Baba Dostu Politikası ile cinsiyet çeşitliliğini ve kadının güçlendirilmesini desteklemektedir. 
 
Birleşmiş Milletler HeForShe “Öncü Tematik Şampiyonu” 
 
Bu politikanın bir karşılığı olarak Danone hem kadınların hem de erkeklerin güçlendirilmesi konusunda Birleşmiş Milletler Kadın İnsiyatifi - “HeForShe” tarafından tanınmış oldu. 
 
Danone’nin CEO’su Emmanuel Faber: “Dünya genelinde farklı toplulukları barındıran bir global şirket olarak, nerede yaşadıkları ve çalıştıkları fark etmeksizin bütün kadınlara ve erkeklere aynı fırsatları tanımayı taahhüt ediyoruz. Bu taahüdümüz sürdürülebilir piyasa ekonomisi gelişiminin ön koşulu olan sosyal adaleti ifade ediyor. Birleşmiş Milletler Kadın İnsiyatifi - “HeForShe” bünyesine ilk katılan HeForShe Şampiyonu olmaktan gurur duyuyoruz.” 
 
Danone aynı zamanda Birleşmiş Milletler tarafından dünyanın her yerinde cinsiyet eşitliğine teşvik eden çalışmalarından dolayı ödüllendirilmiş ve HeForShe Şampiyonu olmuştur.
 
Birleşmiş Milletler Kadın Genel Sekreteri ve İcra Direktörü Phumzile Mlambo-Ngcuka, Danone’nin girişimi hakkındaki görüşlerini şu sözlerle aktardı:
 
“Uluslararası Dünya Kadınlar Günü’nde daha eşit bir dünyayı destekleyen ve çığır açan ortaklıklarımızı genişlettiğimiz için mutluyuz. Danone’ye ve diğer dört şirkete HeForShe Şampiyonu olarak Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ailesine katıldıkları için hoş geldiniz diyoruz. 130’dan fazla ülkede 1000 gün Anne-Baba Dostu Politikası ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin sağladığı 18 haftalık ebeveyn izniyle Danone, çalışanlarına daha fazla esneklik ve eşitlik sağlayacak toplumlar yaratmasına olanak veren taahhütler sunmuştur.”
 
Danone Türkiye öncü ülkeler arasında 
 
DanoneTürkiye, 2015 itibariyle hayata geçirdiği kadın istihdamında sürdürülebilirliği destekleyen “Çalışan Anneler Programı” ile öncü ülkeler arasında yer alıyor. 
 
Kadın çalışanların iş hayatına tutundurulması adına Türkiye’de alınan aksiyonlar, global Anne-Baba Dostu programının oluşturulması kapsamında “en iyi uygulama” olarak değerlendiriliyor. 
 
Danone Türkiye, Çalışan Anneler Programı kapsamında Anne Baba Dostu uygulamaları hayata geçirerek ek annelik ve babalık izni, esnek çalışma saatleri, ilk gün hemşire hizmeti, mama desteği, yeni anneler arası iç koçluk programı ve süt sağma odaları uygulamaları ile kadınlara iş hayatında destek oluyor. 
 
Danone Türkiye’de anne babalara evden çalışma olanağı sunmanın yanı sıra yeni annelerin part time opsiyonları da olduğunu vurgulayan Danone Türkiye İş Destek Birimi IK Direktörü Pınar Çanakçı, yalnızca doğum izninden dönen annelerin değil, babaların da yasal izinlerine ek olarak 2 haftalık izin alabildiklerini dile getirdi.
 
Çanakçı, ayrıca doğum izninden dönen annelerin işe adaptasyon sürecini hızlandırmayı amaçlayan İç Koçluk programını geliştirdiklerini belirtti. 
 
Program kapsamında doğum izni sonrası işe dönen yeni anneler ile tecrübeli anneler bir araya getirilerek minimum üç ay süreyle gerçekleştirdikleri seanslar boyunca tecrübelerini paylaşıyorlar, destek alıyorlar. 
 
Yanı sıra yine aynı program kapsamında doğum izninden dönen annelere, yeni işe başlayan bir çalışan gibi bir haftalık oryantasyon programı hazırladıklarını da belirten Çanakçı, bu sayede yeni annelerin hem işe daha kolay adapte olduğunu hem de süreçte yaşadıkları zorlukları paylaşarak yalnızlık hissinin üstesinden geldiklerini aktardı. 
 
Çanakçı, uygulamaları yaygınlaştırmak ve zenginleştirmek adına çalışan Danone Kadın Komitesi kurulduğunu ifade etti. 
 YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Herkes istihdam meselesine takılmış durumda. Hatta şu an TOBB üyelerinden artı 2 istihdam istendi.
Diğer Yazarlar
Zenginlerden daha mı çok vergi alınsa?
Tanrı’nın yeryüzünde kendine ayırdığı iki toprak parçasından birisi olan Kudüs hiçbir milletin ya da dinin tek başına malı değildir. Özeldir. Kutsaldır. Ata yadigarıdır. Tüm insanlığın ortak mirasıdır.
Girit Adası’nın hukuki statüsü hakkında tarihçiler tarafından kullanılan iki tez vardır.
Meslekî bıkkınlık ya da günümüzün moda tabiriyle “Tükenmişlik Sendromu” uzun yıllar aynı mesleği yapmak zorunda kalanlarda sıkça görülebilen psikolojik bir rahatsızlıktır.
Süper Lig’te 13. Hafta geride kalırken, oluşan görüntüyü Afrika’nın vahşi topraklarında yaşanan yırtıcı savaşlarına benzetiyorum.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Yüksek enflasyon dönemlerinde işletmeleri bekleyen büyük tehlike...
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
Barajlarımızın faydalı hacimlerinin yüzde 90’nı asla görev yapmaz, yapamaz. Yani ihtiyacın on misli baraj yapılmıştır’ demişim.
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?