20.01.2018,09:40
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Tüketicilerimize genişbant teknolojilerindeki global deneyimimizi yansıtacağız'
Türkiye'nin dijital geleceğine liderlik etmeyi hedefleyen Vodafone’un Axon Consulting (Axon Danışmanlık) tarafından hazırlanan “Türkiye’nin Dijital Geleceği: Genişbant Vizyonu” isimli rapor yayımlandı.
 
Raporda Türkiye’de fiber altyapı kapsamasının tüm hanelere ulaştırılması için en uygun teknoloji ve uluslararası yatırım modelleri analiz edildi.
 
Rapor, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel’in ev sahipliğinde Axon Partners Yönetici Ortağı Dimitri Kallinisve Türkiye Genel Müdürü Dikmen Edgü’nün katılımıyla tanıtıldı.
 
Günümüzde evlere genişbant götürmekte olan birçok teknolojinin mevcut olduğu belirtilen raporda, bu teknolojiler arasında teknik olarak en gelişmiş olan evlere-binalara kadar giden fiber "FTTH/B" teknolojisi “Açık Erişim Şebekesi” (AEŞ) modeliyle Türkiye için önerildi.
 
Rapor kapsamında bu teknolojilerin Türkiye için uygunluğu ve getireceği avantajlar da ele alındı. 
 
535 milyon dolar yatırımla 4.76 milyon haneye daha fiber ulaşabilir
 
Axon Danışmanlık tarafından hazırlanan raporda, Kalkınma Bakanlığı’nın yayınladığı 2015-2018 Türkiye Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı’na atıfta bulunulurken, sürekli artan bant genişliği ihtiyacını karşılamak için uzun vadeli çözüm önerisi olarak FTTH/B teknolojisi ele alındı.
 
Ülkelerin fiber altyapısı kapsamında FTTH/B'nin getireceği kapsama alanı ve teknolojik özelliklere vurgu yapıldı. Tek seferlik, uygun şekilde tasarlanmış bir yatırım ile yapılacak bu girişimin Türkiye’ye uzun yıllar kullanılabilecek bir altyapı sağlayacağı açıklandı.
 
Türkiye'deki tüketicilerin veri tüketiminde, mobil hizmetlerden daha çok sabit hizmetlere yöneldiğine dikkat çeken rapor, dünya çapında ortalama aylık sabit genişbant bağlantı veri tüketiminin 2021 yılında ayda 180 GB'a yükselmesinin beklendiğini ortaya koyuyor.
 
Ayrıca, Türkiye’nin 2015 yılında sahip olduğu 54,9 GB/ay ortalama veri tüketiminin yıllık bazda yüzde 22 (CAGR ) ile artması halinde bu ortalamaya ulaşmasının olası olduğuna dikkat çekildi.
 
Türkiye’de şebeke kurulumu için uygun koşulların oluşmasını teşvik etmenin yatırım fırsatları yaratacağının aktarıldığı rapor, yaklaşık 535 milyon dolar yatırımla evlere kadar giden fiber FTTH/B hizmetinin fazladan 4,76 milyon haneye götürülmesini sağlayacağı vurgulandı.
 
Süel: 'Türkiye pazarında uzun vadeli yatırımlar yapmaya devam edeceğiz'
 
Toplantıda konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel ulusal  bir genişbant politikasının oluşturulmasının, güçlü Türkiye’nin aydınlık geleceği için bir anahtar olduğunun altını çizdi.
 
Vodafone’nun bu konuda kesintisiz olarak yatırımlarını sürdürdüğünü vurgulayan Hasan Süel şöyle konuştu: 
 
“Sektörümüzde yatırımları teşvik edici modellerin geliştirildiği ve yatırım yapmak isteyenlerin ödüllendirildiği bir iklim sağlanırsa, Türkiye’nin iletişim sektöründe kendi bölgesinin öncü ülkelerinden biri olabileceğine inanıyoruz.
 
Ülkemizde hızlı genişbant internet erişiminin, temel vatandaşlık hakkı olarak belirlenmesi ve bir haneye giden temel hizmetler kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. 
 
Biz de Vodafone Türkiye olarak “kurumsal bir vatandaş” olarak bu “vatandaşlık görevi” için üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazırız.Ülkenin en büyük uluslararası doğrudan yatırımcılarından biri olarak, Türkiye pazarında uzun vadeli büyüme vizyonumuz doğrultusunda önemli yatırımlar yapmaya devam edeceğiz.
 
Yatırımlarımızı 2017 yılında da aynı hız ve kararlılıkla sürdüreceğiz. Tüketicilerimize genişbant teknolojilerindeki global deneyimimizi yansıtacağız ve onlara en iyi hizmeti vereceğiz. 
 
Dijitalleşmenin Türkiye’nin tamamını, her bireyi, her evi, her kurumu, özetle her hayatı kapsaması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”
 
Axon Partners Yönetici Ortağı Dimitri Kallinis ise; şunları söyledi:
 
“Çalışmamız, Türkiye'nin Genişbant Planı hedefinin eve kadar fiberi (FTTH/B) nüfusun şimdikinden çok daha geniş kesimine ulaştırmak olduğu vizyonundan yola çıkmaktadır. Tek seferlik, uygun şekilde tasarlanmış bir yatırım yapılmasını sağlayacak bu inisiyatif ile ülkeye onyıllar boyunca kullanılabilecek bir altyapı sağlanacaktır.
 
Önümüzdeki yıllarda sabit genişbant talebinde beklenen büyüme göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye'deki erişim teknolojilerinde yeni iyileştirmelerin veya değişimlerin zamanının geldiği anlaşılmaktadır.” 
 
Vodafone Türkiye hakkında;
 
Gelirler bakımından dünyanın en büyük uluslararası mobil iletişim şirketlerinden biri olan Vodafone Grubu’nun bünyesinde yer alan Vodafone Türkiye, 30 Eylül 2016 itibariyle hizmet sunduğu 22,6 milyon abonesiyle Türkiye’nin ikinci büyük mobil iletişim şirketidir.
 
Türkiye’nin en büyük uluslararası doğrudan yatırımcılarından olan Vodafone Türkiye’nin bugüne kadar toplam yatırımları 20 milyar TL’ye yaklaşmıştır.
 
2010’da Borusan Telekom’u bünyesine katan Vodafone Türkiye, 2011’de de Türkiye’nin en büyük alternatif telekom operatörlerinden Koç.net’i bünyesine dâhil etmiştir.
 
Türkiye’nin Dijital Dönüşümüne liderlik etme vizyonu doğrultusunda bireylere ve kurumlara mobil ses, sabit ses, mobil internet, ADSL ve fiber hizmetleri sunan Vodafone Türkiye, yaklaşık 3.300’ü aşkın çalışan kadrosu, 1.200’ü aşkın perakende mağazası ve ekosisteminde bulunan 43.000 paydaşı ile faaliyet göstermektedir.
 
http://medyamerkezi.vodafone.com.tr
 

Türkiye’nin Dijital Geleceği: Genişbant Vizyonu” Raporu/Bilgi Notları

 

-       Avrupa Eve Kadar Fiber İnternet Konseyi (Europe FTTH Council) tarafından da yakın gelecekte ihtiyaçları en güvenilir ve maliyet-etkin şekilde karşılayacak bant genişliğine sahip tek teknoloji olarak gösterilen “FTTH/B” teknolojisinin avantajları şöyle;

 

-    1 Gbps'ye kadar ultra yüksek bant genişliği sunulması

-    Alternatif teknolojilere kıyasla en düşük gecikme

-    Bant genişliği kapasitesini zaman içinde az yatırımla artırabilmek

-   En az 40 yıllık uzun ömür, yüksek dayanıklılık

-    Düşük güç tüketimi, yüksek enerji tasarrufu

 

 

-       Türkiye'deki tüketicilerin veri tüketiminde, mobil hizmetlerden daha çok sabit hizmetlere yöneldiğine dikkat çeken rapor, dünya çapında ortalama aylık sabit genişbant bağlantı veri tüketiminin 2021 yılında ayda 180 GB'a yükselmesinin beklendiğini ortaya koyuyor. Ayrıca, Türkiye’nin2016 yılında sahip olduğu 68,8 GB/ay ortalama veri tüketiminin yıllık bazda yüzde 21,2 (CAGR[1]) ile artması halinde bu ortalamaya ulaşmasının olası olduğuna dikkat çekildi.

 

 

Türkiye’nin fiber altyapısında kapsama alanı düşük, abonelik fiyatı yüksek

 

Raporda, Türkiye'nin evlere kadar giden fibe rFTTH/Bmevcut kapsama alanı ve kullanım seviyelerinin FTTH/B konusunda öncü ülkelerin ortalamasına kıyasla çok düşük bulunduğu aktarılırken, FTTH/B aboneliğinin ortalama fiyatının ise; öncü FTTH/B ülkelerindeki kıyaslanabilir mevcut fiyatlara oranla %67,6 daha fazla olduğu ortaya koyuldu.

 

Raporun sonuç bölümünde, Türkiye’nin sabit genişbant pazarının sunduğu hızlı büyüme potansiyeline ilişkin fırsatları kaçırma riskiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca,sürekli büyüyenTürkiye sabit genişbant pazarının dünya çapında beklenen tüketim trendlerini yakalama yolunda kararlılıkla ilerlediği vurgusu yapıldı. Raporda “Bugünkü mevcut şartlar ve artan talep, Türkiye nüfusunun büyük kısmına hizmet edecek bir FTTH/B teknolojisi ve kapsama alanının genişletilmesi için gerekli zemini sunmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

 

535 milyon ABD doları yatırımla 4,76 milyon haneye daha fiber ulaşabilir

 

Türkiye’de şebeke kurulumu için uygun koşulların oluşmasını teşvik etmenin yatırım fırsatları yaratacağının aktarıldığı rapor, yaklaşık 535 milyon ABD doları yatırımla evlere kadar giden fiber FTTH/B hizmetinin fazladan 4,76 milyon haneye götürülmesini sağlayacağı vurgulandı. Ayrıca, evlere kadar giden fiber (FTTH/B) ağını kurma hedefinin en iyi şekilde gerçekleştirilmesi için Açık Erişim Şebekesi (AEŞ) modeli önerildi ve bu modelin kurulumunun ise; bağımsız bir işletme üzerinden gerçekleştirilmesi üzerinde duruldu.

 

Hizmet sağlayıcıların kurulan şebekeyi kullanarak son kullanıcılara etkin şekilde hizmet vermesini amaçlayan bu modelde, rekabet eden şirketler, sunulan ortak bir şebeke ve altyapı üzerinden son kullanıcıların tümüne erişebilecekler. Böylece son kullanıcılar fiber internet hizmeti sunan hizmet sağlayıcılar arasından diledikleri gibi seçim yapabilecekler. Açık Erişim Şebekesi (AEŞ) planının gerçekçi şekilde uygulanmasıyla fiber altyapısının Türkiye'deki 100.000 üzeri nüfuslu tüm yerleşim merkezlerini kapsayabileceği vurgulanırken, bu rakamın Türkiye’deki hanelerin %76'sını oluşturduğu belirtildi. Ulaşılacak bu oranın ise; Türkiye'nin uluslararası arenadaki rekabet edebilirliğine katkıda bulunması da hedefleniyor. Raporda önerilen Açık Erişim Şebekesi (AEŞ) modeliyle Türkiye sabit genişbant pazarına aşağıdaki avantajların sağlanması öngörülüyor;

 

-  FTTH/B erişim şebekelerine yatırım yapan birden çok sağlayıcı sayesinde yatırımların tekrarının önüne geçilecek.

-  Hizmetin en yüksek FTTH/B kapsama seviyesine uygun zamanda erişmesine odaklanmak üzere optimize edilmiş kurulum ve yatırım planları yapılabilecek. (Böylece arz hedefine ulaşılabilecek).

-  Şebeke öğelerine birden çok hizmet sağlayıcının etkin bir şekilde ve ayrımcılık olmadan erişimini sağlayacak bir sistem yaratılacak.

-  FTTH/B hizmetlerinin uygun fiyatlı sunulmasını teşvik edecek perakende politikaları ile vatandaşların kullanımları artırılacak.

 

Raporda, Türkiye’nin fiber transmisyon altyapısı için AEŞ modeliyle uygulanabilecek 5 adet uluslararası yatırım modeli örnek gösterildi. Buna göre farklı ülkelerde uygulanan modeller şöyle oldu;

 

TÜRKİYE İÇİN ÖNERİLEN ULUSLARARASI YATIRIM MODELLERİ

 

Opsiyon 1(İrlanda, Birleşik Krallık): Özel sektör yükümlülükler eşliğinde inşa eder, finanse eder, sahip olur ve işletir. Devlet sabit genişbant altyapısını finanse edecek, tasarlayacak, inşa edecek, sahip olacak ve işletecek bir (veya birçok) özel sektör oyuncusuna ihaleyi verir. Özel sektör oyuncularına sermaye teşviki, kurulum sırasında ve sözleşmenin işletim süresi boyunca ödenecek hibeler üzerinden sağlanır. Özel sektör oyuncuları sözleşme süresi dolduktan sonra ağın mülkiyetine sahip olmaya devam eder.

 

Opsiyon 2: Varlıkların geri verilmesi koşuluyla özel sektör finanse eder, inşa eder ve işletir. Devlet genişbant altyapısını finanse edecek, tasarlayacak, inşa edecek ve işletecek bir (veya birçok) özel sektör oyuncusuna ihaleyi verir. Özel sektör oyuncuları sözleşme süresi boyunca altyapıdan ekonomik fayda elde edecek, sözleşme sonlandıktan sonra mülkiyet kamu sektörüne geri verilecektir. Önceki seçeneğe benzer şekilde, sermaye teşviki özel sektör oyuncularına kurulum sırasında ve sözleşmenin işletim süresi boyunca sağlanır.

 

Opsiyon 3(İtalya, Yeni Zelanda, Singapur): Kurumsal bir ortak girişim modeli uygulanır. Devlet ve bir (veya birçok) özel sektör oyuncusu, toptan satılacak ağı tasarlayıp, inşa edip işletecek bir ortak girişim kurar. Tüm taraflar kurumda özkaynak sahibi olur ve mülkiyetin risklerini ve kazançlarını paylaşır. Özkaynak devlet ve özel sektör oyuncuları tarafından hisseleri oranında kurulum döneminde tahsis edilir.

 

Opsiyon 4(Fransa): Kamu sektörü finanse eder ve sahip olur, özel sektör tasarlar, inşa eder ve işletir. Hükümet toptan satılacak ağı finanse eder ve mülkiyetine sahip olurken, özel sektörden bir (veya birçok) oyuncu ile ağın tasarımı, inşası ve işletimi için sözleşme yapar. Ortak ağdan ekonomik fayda elde eder ve sözleşme bitene kadar toplu satış operasyonlarının ticari riskini üstlenir.

 

Opsiyon 5(Avustralya): Kamu sektörü inşa eder, finanse eder, sahip olur ve işletir. Devlet toptan satılacak ağı tasarlar, inşa eder, işletir ve mülkiyetine sahip olur. Toptan satılacak ağın geliştirilmesi ve işletilmesi ile ilgili tüm faydaların yanı sıra tüm riskleri de kendisi üstlenir. Projede ağ tasarımının ve inşaatının ihaleleri haricinde özel sektör müdahalesi olmaz.

 

 

EkNotlar:

 

·         Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından 2012'de yapılan araştırmaya göre, bir ülkenin genişbant kapsamasındaki her %10'luk artış GSYİH üzerinde %0.25 ile %1.38 arası bir artışa yol açmaktadır.

 

·         33 OECD ülkesi üzerinde Ericsson'un gerçekleştirdiği benzer bir çalışma, bir ekonomide genişbant hızının iki katına çıkartılmasının GSYİH'de %0,3 artışa yol açtığı sonucuna varmıştır.

 

·         Türkiye'nin sabit genişbant pazarı, geçtiğimiz yıllar boyunca hem pazar büyüklüğü hem de talep açısından gelişmesini sürdürmektedir.

 

·         2015’in dördüncü çeyreğinde, Türkiye'deki sabit genişbant bağlantılarının sayısı 9.5 milyonu bulmuştur. (Bu rakam 2015 4. çeyrekteki toplam 11.5 milyon sabit hatlı bağlantının %83'ü ve 2015'teki toplam 20.9 milyon evin %45'ine tekabül etmektedir)2016’da toplam sabit genişbant bağlantı sayısının 10,4 milyona ulaştığı tahmin edilmektedir.

 

·         Türkiye’de sabit bağlantılar üzerinden 2011 yılında 1.6 milyon TB olan yıllık veri alışverişini 2016'da 8,4 milyon TB'a ulaştığı tahmin edilmektedir. Aynı dönemdeki sabit hat aboneliklerinin %6,5 Bileşik Yıllık Büyüme Oranı’na (CAGR) göre çok daha yüksek olan %38,6’lık (CAGR) büyüme yaratmıştır.

 

·         Türkiye'deki ortalama sabit genişbant veri tüketimindeki artış (%30,5 CAGR) ortalama mobil veri tüketimindeki artıştan çok daha fazla olmuştur. (%23,5 CAGR).

 

·         Türkiye’de ortalama sabit genişbant veri tüketimi, 2011 yılında ortalama mobil veri tüketiminin yaklaşık 30 katı iken (18,2 GB sabit veri / 0,6 GB mobil veri), aynı çarpan 2016'da38 kat artmıştır (68,8 GB sabit veri / 1,8 GB mobil veri).

 

·         Türkiye’de yerleşik operatörün pazar payı %69 iken, öncü FTTH/B ülkelerinde yerleşik operatörlerin sabit genişbant pazar paylarının ortalama %40,5 seviyelerinde olduğu görülmektedir..

 

·         Bugün, Türkiye’de sabit genişbant bağlantıları üzerinden yapılan yıllık veri alışverişinin toplamı 8,4 milyon TB’lık bir rakama ulaşmış durumdadır.

 

·         2016’nın 4. çeyreğinde, Türkiye'deki sabit genişbant bağlantılarının %73,9'una x DSL teknolojileri, %18'ine FTTH/B ve %6,8'ine kablo bağlantıları hizmet vermektedir.

 

·         Mevcut koşullarda önümüzdeki 5 yılda Türkiye'de yalnızca 5 ile 6,5 milyon hanenin FTTH/B teknolojileri kapsamına gireceği tahmin edilmektedir.

 

·         Yerel hizmet sağlayıcı ve Vodafone Türkiye'den elde edilen istatistiklere göre, 2015 itibarıyla Türkiye'de yaklaşık 35 kilometrelik paylaşımlı boru bulunuyor. Bu rakam, Fransa'da 28.760 km, İspanya'da 10.000 km, Portekiz'de ise; 7.523 km uzunluğa sahip bulunuyor.[1] Bileşik Yıllık Büyüme Oranı

 
YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
TÜSİAD’ın genel kurulunda yaptığı önemli bir tüzük değişikliği var. Bu değişimle birlikte adındaki iş adamları ibaresi iş insanları olarak yenilendi.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Otuz yılı aşkın süredir danışmanlık yaptığım özel sektörde, mali işler konularında işletmeleri gözlemledim.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?