21.11.2017,11:12
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Macaristan Türk yatırımcılara özel önem veriyor'
“Macaristan’da Yatırım Fırsatları” toplantısı Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balázs Hendrich’in ev sahipliğinde Macar Kültür Merkezi’nde yapıldı.
 
Toplantıya; Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balázs Hendrich, DEİK Türkiye - Macaristan İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı ve Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, ALX Polat Dış Ticaret Genel Müdürü Galip Yılmaz, Macaristan Eximbank Türkiye Direktörü Arda Tugay, Voldan Yatırım Türkiye Program Direktörü Nora Gömörive Türk iş dünyasının önemli isimleri katıldı. 
 
Macaristan’daki iş ve yatırım olanaklarının ele alındığı toplantıda, Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balázs Hendrich, ALX Polat Dış Ticaret Genel Müdürü Galip Yılmaz, Macaristan Eximbank Türkiye Direktörü Arda Tugay ve Voldan Yatırım Türkiye Program Direktörü Nora Gömöri birer sunum yaptı.
 
Macaristan Türk yatırımcılara özel önem veriyor
 
Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balázs Hendrich, yaptığı sunumda Macaristan’ın yatırımcılara özel önem verdiğini söyledi.
 
Macar Ticaret Ataşeliği, ALX Macar Ticareti Geliştirme Merkezi ve Macar Eximbank İstanbul Ofisi ve personelinin Macar Konsolosluğu yerleşkesinde  koordineli olarak tüm imkanlarıyla hizmet verdiğini belirten Başkonsolos Heindrich, Macaristan ile iş, ticaret ve yatırım yapmak isteyen herkesin bu birimler vasıtasıyla bilgi alabileceğini ve ziyaret edebileceğini söyledi. 
 
Heindrich, Macaristan’ın 1.1.2017 den başlamak üzere kurumlar vergisi oranını % 19’dan % 9’a indirdiğini bu oranın da Avrupa’daki en düşük kurumlar vergisi oranı olduğuna dikkat çekerek, işveren maliyetleri üzerinde etkili olan halen % 27 seviyesindeki SSK primlerinin de % 22’ye çekildiğini ve takip eden her yılda da 2 puanlık indirim yapılacağını bildirdi.
 
Macar Eximbank, Türk şirketlerine kolaylık sağlıyor
 
Macaristan Eximbank Türkiye Direktörü Arda Tugay da çalışmaları hakkında bilgi verdi.
 
Exim’in temsilcilik ofisinin geçen yıl Kasım ayında İstanbul’da açıldığını hatırlatan Arda Tugay, Exim’in Macaristan’ın Dış Ticaret Stratejisi doğrultusunda ihracat kredi sigortası ve finansman desteği sağladığını, yükleme öncesi, yükleme sonrası ürünleriyle ve ihracata dönelik yatırım finansmanı imkanlarıyla Macar ihracatçılara kolaylıklar sağladılarını belirtti.
 
Tugay, ayrıca ülkeye gelen yabancı yatırımcılara da projeleri doğrultusunda 12 yıla varan uzun vadeli proje finansman kredileri sağladıklarını belirterek, Macaristan’ın yabancı yatırımlara dönük çok kapsamlı teşvik sistemi olduğunu sözlerine ekledi. 
 
Toplantıda; Macaristan hükümeti tarafından Türkiye’de tek yetkili şirket olarak belirlenen Voldan Yatırım Türkiye Program Direktörü Nora Gömöri ise; yatırımlar yoluyla Macaristan’da nasıl kalıcı oturma izni alınabileceği hakkında bir sunum yaptı. 
 
Ortak yatırım fırsatları araştırıyoruz
 
ALX Polat Dış Ticaret Genel Müdürü Galip Yılmaz ise; iki ülke arasındaki ilişkilerin ortak geçmişlerinin birikimiyle karşılıklı çıkarlar temelinde geliştiğini ve derinleştiğini belirtti.
 
Türk ve Macar ekonomik ilişkilerinin büyük bir potansiyel taşıdığına inanlardan biri olduğunu ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:
 
“Macar şirketleri geçmişte sadece komşu ülkeler ve Batı Avrupa ülkeleri ile ticaret yollarını arıyorlardı. Bu yüzden maalesef iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler çok gelişmedi. Ama son yıllarda yaptığımız çıkışlarla bu konuda büyük mesafe kat ettik.
 
Şimdi Türk ve Macar şirketler sadece kendi aralarında değil aynı zamanda diğer ülkelerde ortak yatırım yapma fırsatlarını da araştırıyorlar.
 
Bu dost ve kardeş iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin daha da gelişmesi için ALX olarak önemli bir misyon üstlendiğimizi düşünüyorum. Amacımız; henüz keşfedilmemiş fırsatlar ve sinerjilerden yararlanarak Macaristan’ın dış ekonomik ilişkilerine katkıda bulunmak ve onu çeşitlendirmektir.”YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay