18.10.2017,01:21
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Silikon Vadisi ve Almanya’da,inovasyon birimleri kurmak için seçenekleri araştırıyoruz'
Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Arçelik A.Ş.’nin küresel platformda hızlı ve büyük adımlar atabilmesini sağlayan en büyük etkenlerin başında, kendi markalarına sahip olması ve onları destekleyebilecek teknolojik yeterliliğe erişmiş olmasının geldiğini söyledi.
 
Arçelik A.Ş.’nin süreçlerini ve insan kaynağını da inovatif yaklaşımlarla geliştirdiğini ifade eden Ebiçlioğlu, nesnelerin interneti, insan-makine ara yüzü, sensörler, robotik, yapay zekâ ve veri analitiği konularındaki yetkinlikleri artırmak için çalıştıklarını vurguladı.
 
Ebiçlioğlu, “Bu yetkinliklerimizle kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştıran, onlara yeni faydalar sağlayan ürün özellikleri ve iş modelleri geliştirmeyi amaçlıyoruz. Hedeflerimiz doğrultusunda işlerimizi büyütürken, yenilikçi uygulamalarımız ile sektörel büyümeye en büyük katkıyı sağlamaya ve ülkemiz için değer yaratmaya devam ediyoruz” dedi.
 
“Dünya Fikri Haklar Örgütü ilk 100 listesindeki tek Türk şirketiyiz”
 
Türkiye’nin uluslararası patent başvurularının üçte birinden fazlasını Arçelik’in gerçekleştirdiğini söyleyen Ebiçlioğlu, 2015 yılında en çok uluslararası patent başvurusu yapan global şirketler sıralamasında Arçelik’in 78. sırada yer aldığını, Dünya Fikri Haklar Örgütü ilk 100 listesindeki tek Türk şirketi olduğunu belirtti.
 
Ebiçlioğlu, “Bunu inovasyon kültürünü işimizin odağına yerleştirmiş olmamızın bir sonucu olarak görüyorum. İçinde bulunduğumuz eko sistemin kuvvetlenmesi bizi daha da üst sıralara taşıyacaktır. Bu nedenle listede Türkiye’den daha çok şirket görmeyi arzu ediyoruz ” dedi.
 
“Arçelik, Türkiye’nin 60 yıllık sanayileşme tarihine tanıklık eden bir kuruluş”
 
Arçelik’in, Türkiye’nin 60 yıllık sanayileşme tarihine tanıklık eden bir kuruluş ve bu süreçte her zaman Türk sanayisi için yenilik ve ilkleri yaratan bir şirket olduğuna dikkat çeken Ebiçlioğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Dünyadaki farklı pazarlara adım atarken ve müşterilere ürünlerimizi sunarken, başta insan kaynağımız olmak üzere her alanda daha donanımlıyız. Küresel büyüme stratejimizi global Ar-Ge merkezlerimiz ve tüm işletmelerimizdeki Ar-Ge faaliyetlerimizle destekliyoruz. 1000’in üzerinde Ar-Ge çalışanımız var.
 
Türkiye’deki 10 Ar-Ge merkezimizin yanı sıra, Tayvan, İngiltere (Cambridge) ve Portekiz’i kapsayan Ar-Ge ağımıza, ABD’de MIT ve Harvard gibi önde gelen üniversitelerin bulunduğu Boston’u da ekledik. Ar-Ge organizasyonumuzu dünyanın önde gelen üniversite, enstitü, start-up şirketlerinin oluşturduğu teknoloji ekosistemine yakın olacak şekilde güçlendirmeye devam ediyoruz.
 
Dünyanın ileri teknoloji şirketlerini bünyesinde barındıran Silikon Vadisi ve Almanya’da, Ar-Ge ve inovasyon birimleri kurmak için seçenekleri araştırıyoruz”.
 
“Sektörümüzde bizi ayrıştıracak ve fark yaratacak dijital inisiyatifleri önceliklendiriyoruz”
 
Koç Topluluğu genelinde başlatılan Dijital Dönüşüm Projesi kapsamında, Arçelik’te dijital dönüşüm farkındalığını artırarak kalıcı bir kültür değişimi sağlamayı hedeflediklerini belirten Ebiçlioğlu “Bunun için, organizasyonumuz içerisinde, birincil sorumluluğu ve odağı dijital dönüşüm olan bir yapı oluşturduk. Sektörümüzde bizi ayrıştıracak ve fark yaratacak dijital inisiyatifleri önceliklendiriyoruz” dedi.
 
“Geleceğin Fabrikalarını Kuracağız”
 
Sadece ürünlere değil üretim süreçlerine de odaklandıklarını, üretim süreçlerini; veri üreten, veriye dayalı karar verebilen, yüksek teknolojinin her türlü avantajını kullanabilen sistemlere dönüştürdüklerini ifade eden Ebiçliğlu, “Dünyadaki 4. Sanayi Devrimi’nin Türk sanayisindeki öncüsü olma hedefi ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Önümüzdeki yıl içinde tamamen endüstri 4.0 standartlarına uygun olarak kuracağımız yeni fabrikamız, Arçelik’in ilk model fabrikası olacak. Birbiriyle konuşan, kendi kendine karar veren makinelerin, insanlarla birlikte çalışan akıllı robotların, kalite ve maliyet avantajı sağlayan ileri proses teknolojilerinin kullanıldığı geleceğin fabrikalarını kuracağız” dedi.
 
“Fikirleri üretirken olduğu gibi, hayata geçirirken de çevik olmak zorundayız”
 
İş yapış şekillerini de inovatif yaklaşımlarla şekillendirdiklerini belirten, bunun için Arçelik A.Ş.’de çalışma alanlarında bir inovasyon ekosistemi oluşturduklarını vurgulayan Fatih Kemal Ebiçlioğlu, “İnovasyon tek başına yapılacak bir şey değil. Yepyeni fikirler için, farklı disiplinlerden farklı düşünce yapılarının özgürce harmanlanacağı bir ortam gerekiyor. Fikirleri üretirken olduğu gibi, hayata geçirirken de çevik olmak zorundayız.
 
Bu yüzden Dünya’daki “maker” akımına uygun olarak Arçelik Garaj’ı hayata geçirdik. Çalışanlarımız burada işbirliği halinde özgürce fikir üretebiliyorlar. Üretilen fikirler Türkiye’nin en gelişmiş yetkinliğine sahip 3D printing ve prototipleme merkezimizde hızlı şekilde somut ürünlere dönüşüyor. Fikirden tasarıma, tasarımdan üç boyutlu modellemeye ve modelden prototip ve hatta bitmiş ürüne olan yolculuğu tek bir güne sığdıracak olmanın heyecanını yaşıyoruz.
 
Bir fikri olan herkesi buraya davet ediyoruz, fikirlerini hayata geçirme şansı veriyoruz” dedi.
 
http://www.arcelik.com.tr/YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Ekonominin patronaji tamamen dağıldı. İroni yaparak durum mu anlatmaya çalışıyor, yoksa gerçeklerle başa çıkamayınca geleneğe uyup hayâller diyarında mı gezmeye karar verdi; açıkçası bundan emin değilim.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Yaklaşık bir haftadır yazılı ve görsel medyada sık sık duyduğumuz ve ilk anda çok merak uyandıran bir isim var…
Haziran 2017’de İsviçre’de yapılan Kıbrıs Konferansından yine bir sonuç çıkmadı.
Bülent Ecevit; 1980 ihtilâlinin ardından Hamzakoy’ da “misafir” edildi. Sonrasında siyasi yasaklı olduğu için geçim sıkıntısına düştü.
Bu yazımızda günümüz endüstriyel süper lig futbolundan uzaklaşıp şu anda sorunlarla boğuşan, Türkiye’nin batıya açılan kapısı Trakya’nın futbol gündeminden bahsedeceğim.
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
Avrupa'daki Türkiye itibarının kötüye gitmesinde Türkiye'deki iktidarın politikaları temel rol oynuyor.
Ülkemizde yapılan barajların ölü hacimleri, faydalı hacimlerinden fazladır.
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay