23.10.2017,12:44
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Amazon Athena'da, kesinlikle bir admin yoktur'
Amazon Athena ile yönetilmesi ve ayarlanması gereken kümeler ya da kurulması ve yönetilmesi gereken bir altyapı yok.
 
Üstelik müşteriler sadece çalıştırdıkları sorgular için ücret ödeyecekler.
 
Amazon Athena otomatik olarak ölçeklenir. Sorguları paralel bir biçimde yürüttüğü için büyük veri setleri ve karmaşık sorgularda bile sonuca hızlı ulaşılır.
 
AWS’nin Amazon Redshift ve Amazon EMR gibi analiz hizmetleri büyük küçük tüm şirketlerin petabaytlarla ölçülebilecek analizler yapabilmelerini sağlıyor.
 
Amazon Redshift ile müşteriler büyük, yapılandırılmış veri koleksiyonları üzerinde karmaşık sorgular gerçekleştirirken yüksek performans elde edebiliyor.
 
Amazon EMR ise; yapılandırılmamış verilerin işlenmesini ve analizini hızlı ve düşük maliyetli hale getiriyor.
 
Dinamik olarak ölçeklenebilen kümeler üzerinde yer alan büyük miktarlardaki verileri Apache Spark, Presto, Hive ve Pig gibi popüler framework'ler kullanarak işliyor ve analiz ediyor.
 
Bu hizmetler en büyük ve en karmaşık büyük veri uygulamalarını kaldırabilecek kadar güçlü ve ölçeklenebilir olsa da birçok müşteri Amazon S3'te depolanan veriler (örn. web günlükleri, klik akışları ve ham olay dosyaları) üzerinde ek işlem yapmaya, yapılandırmaya ve bir Hadoop kümesini veya bir veri ambarını yönetmeye gerek kalmadan çok hızlı sorgular çalıştırabilmek istiyor.
 
Amazon Athena ile artık Amazon S3'te depolanan verileri analiz etmek bir SQL sorgusu yazmak kadar basit
 
Amazon Athena tam standart SQL destekli Presto kullanır ve CSV, JSON, ORC ve Parquet dahil olmak üzere çeşitli strandart veri formatlarıyla çalışabilir.
 
Amazon Athena hızlı, ad-hoc sorgulama için idealdir ve kolay görüntüleme için Amazon QuickSight ile entegre çalışır.
 
Pencere fonksiyonları, diziler ve large join'ler de dahil olmak üzere karmaşık analizler gerçekleştirebilir.
 
Amazon Athena farklı Availability Zone'lardaki veri işleme kaynaklarını kullanarak sorguları çalıştırdığı ve Amazon S3'ü temel veri deposu olarak kullandığı için yüksek düzeyde kullanılabilir ve dayanıklıdır.
 
AWS Veritabanları, Analiz ve Yapay Zeka Başkan Yardımcısı Raju Gulabani, "Geçtiğimiz birkaç yıl içinde AWS, streaming verileri üzerinde gerçek zamanlı analizlerden petabaytlık veri ambarlarına, Spark ve Hadoop işlerine kadar müşterilerin tüm ihtiyaçları için kullanabilecekleri; her biri hızlı, ölçeklenebilir ve düşük maliyetli olan kapsamlı bir dizi büyük veri hizmeti inşa etti" dedi ve sözlerine şöyle devam etti: "Bünyesinde trilyonlarca nesne barındıran Amazon S3, yüz binlerce müşteri için birincil veri deposudur. Müşteriler bize sürekli sunucu ve küme edinmeye veya yönetmeye gerek kalmadan Amazon S3'teki veriler üzerinde sorgu çalıştırmayı kolaylaştırıp kolaylaştıramayacağımızı soruyordu. Artık bu mümkün. Amazon Athena'da kesinlikle bir admin yoktur."YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Dünya bambaşka bir noktaya gidiyor ve bu dönüşüm, aynı zamanda kabullenilmiş gerçekleri de farklılaştırıyor. Özellikle siber güvenlik meselesi artık, yepyeni bir bakış açısının da yansıması olarak ortaya çıkıyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Yaklaşık bir haftadır yazılı ve görsel medyada sık sık duyduğumuz ve ilk anda çok merak uyandıran bir isim var…
Haziran 2017’de İsviçre’de yapılan Kıbrıs Konferansından yine bir sonuç çıkmadı.
Bülent Ecevit; 1980 ihtilâlinin ardından Hamzakoy’ da “misafir” edildi. Sonrasında siyasi yasaklı olduğu için geçim sıkıntısına düştü.
Bolca tahmin, öngörü ve iddiadan sonra nihayet ligin dörtte birini geride bıraktık.
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
Brüksel'de Avrupa Birliği mahallesi Schuman'dan merhaba.
Ülkemizdeki barajlı santralların yatırım ekonomisi açısından bir felâket olduğunu biliyor muydunuz?
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay