25.11.2017,12:23
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Çalışanlarımızın tamamına kariyer planlamalarında eşit fırsatlar sunuyoruz'
Akbank, kadınların tüm sektörlerde ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde yer alabilmelerini sağlamak amacıyla güçlenmelerini hedefleyen, Birleşmiş Milletler’in özel sektör girişimi “Kadının Güçlenmesi Prensipleri”ni (Women’s Empowerment Principles – WEPs) imzaladı.
 
Kurulduğu günden bu yana sosyal sorumluluk ve sürdürülebilir değer yaratma bilinciyle hareket eden Akbank, tüm çalışmalarını “eşitlik anlayışı”ndan taviz vermeden yürütüyor.
 
Kadınların iş yaşamına her düzeyde katılımını destekleyen Akbank, kadınların tüm sektörlerde ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde yer alabilmelerini sağlamak amacıyla güçlenmelerini hedefleyen Birleşmiş Milletler’in özel sektör girişimi “Kadının Güçlenmesi Prensipleri”ni (Women’s Empowerment Principles – WEPs) imzalayarak, bu alandaki çabalarını küresel düzeyde etkin bir platforma taşıdı.
 
Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ve Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) ortaklığında 2010 yılında oluşturulan WEPs platformu, özel sektöre; iş yerlerinde, piyasalarda ve toplum genelinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için dikkate almaları gereken önemli noktaları sunuyor.
 
“Çalışan politikalarında da şeffaflık ve kapsayıcılığa büyük önem veriyoruz”
 
Tüm iş süreçlerinde olduğu gibi, çalışan politikalarında da şeffaflık ve kapsayıcılığa büyük önem verdiklerine işaret eden Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Kadının Güçlenmesi Prensipleri”nin de bu değerlere bağlı olarak geliştirildiğine dikkat çekti ve ekledi:
 
“Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni oluşturan eşitlikçilik Akbank’ta temel ilkelerimiz arasında bulunuyor. Bu ilkemize bağlı olarak, kadın ve erkek tüm çalışanlara adil ve eşit davranış içindeyiz ve ayrımcılığa karşı duruyoruz. Kadın çalışanlarımızı her türlü eğitim ve mesleki gelişim konusunda teşvik ediyoruz. Tüm iş süreçlerimizde kadın çalışanlarımızın güçlenmesi teşvik ediyor ve destekliyoruz. Tüm bu çalışmalarımız ve sonuçlarını da, şeffaflık anlayışımız kapsamında her zaman kamuoyu ile paylaşmaya çalışıyoruz.”
 
“Çalışanlarımızın tamamına kariyer planlamalarında eşit fırsatlar sunuyoruz” 
 
Kadınların, tüm sektörlerde ekonomik yaşamın içinde, hak ettikleri yeri bulmalarını ve sürdürülebilir değer yaratmada tam bir eşitlik içinde yer alabilmelerini önemsediklerini vurgulayan Binbaşgil, “Akbank’taki faaliyetlerimizin temelini oluşturan eşitçilik ilkelerimiz ile tamamen uyum içinde olan ‘Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni imzalayarak, eşitlikçi uygulamalarımızın küresel düzeyde örnek oluşturması için çaba göstereceğiz” dedi.
 
Akbank'ta insan kaynakları anlayışlarının, “tam anlamıyla fırsat eşitliği”ne dayandığını vurgulayan Binbaşgil, “Akbank çalışanlarının tamamına, kariyer planlamalarında eşit fırsatlar sunuyoruz. Bu anlayışımızın da etkisiyle, kariyer planlamalarında tam bir eşitlik içinde hareket edebilen kadın çalışanlarımız, başarıda da öne çıkıyor. Akbank’ta uzun yıllardır kadın-erkek dengesini gözetiyor ve kadın istihdamı konusunda öncü kuruluşların başında geliyoruz. Son 5 yılda bankamıza kazandırdığımız kadın çalışanların toplam işe alıma oranı %56 olurken bankamızdaki müdür ve üstü kadın yöneticilerin oranı %33” dedi.
 
Akbank, FEM Projesi'nden Türkiye'de ilk sertifika alan kurumların arasında yer alıyor
 
Kadın Girişimcileri Destekleme Derneği (KAGİDER) tarafından Dünya Bankası işbirliği ile gerçekleştirilen "Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) Projesi" de, Akbank'ın insan kaynakları politikalarına temel oluşturan "fırsat eşitliği"ni destekleyici nitelikte modellerin geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını öngörüyor.
 
İşe alım süreçlerinde "fırsat eşitliği"ne büyük önem veren Akbank, Türkiye'de FEM Projesi çerçevesinde ilk sertifika alan kurumlar arasında yer aldı.
 
FEM Projesi'ne katılmayı kabul eden şirketler, işe alım ve iş süreçlerinde her türlü fırsat ve olanakları, hiçbir ayrım gözetmeksizin çalışanlara tam bir eşitlik içinde sunduğunu gösteren 'Fırsat Eşitliği Modeli' sertifikası alıyor.YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay