23.10.2017,12:51
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Hızlı balığın büyük balığı yediği bir dünyadayız'
Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda, Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde; "CEO Club Endüstri 4.0 Zirvesi" düzenlendi.
 
Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen "CEO Panel: değişim Başlıyor mu?" başlıklı oturumda konuşan KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, şu anda herkesin dijitalleşmeden ve Endüstri 4.0'dan "çeviklik" beklediğini belirterek, "Fabrikalarımıza, mağazalarımıza, sektörlerimize çeviklik, hızlılık kazandırdığımız sürece Türkiye ekonomisinin gelişmesine, çarklarının daha hızlı dönmesine olanak sağlarız." dedi.
 
Eski paradigmaların değiştiğine değinen Akarca,"Önceden, 'büyük balık küçük balığı' yiyordu. Şimdi hızlı balığın büyük balığı yediği bir dünyadayız. Hızlı hareket eden, yeni teknolojiler çıkartan, farklı ürünler üreten firmalar farklı konumlara geldi." diye konuştu.
 
Dijitalleşme ve teknolojik gelişmede en önemli noktanın hız ve çeviklik olduğunu dile getiren Akarca, "Fabrikalarımıza, mağazalarımıza, sektörlerimize çeviklik, hızlılık kazandırdığımız sürece Türkiye ekonomisinin gelişmesine, çarklarının daha hızlı dönmesine olanak sağlarız." ifadelerini kullandı.
 
Kibar Holding Üst Yöneticisi (CEO) Tamer Saka, Endüstri 4.0'a son dönemde dünyada ve Türkiye'de verilen önemden bahsetti.
 
Şirket olarak kendilerinin de önceliklerine Endüstri 4.0'ı koyduklarını aktaran Saka, bunun temel nedeninin "rekabetçilik" olduğunu söyledi.
 
Endüstri 4.0'ın doğru uygulanması halinde ciddi maliyet avantajı sağlandığını dile getiren Saka, bu teknolojiye sahip şirketlerin küresel rekabette öne çıktığını anlattı.
 
Saka, üçüncü endüstri devriminin sonuna doğru üretim merkezlerinin hızla batıdan doğuya aktığını kaydederek, Türkiye'nin bu akışın bir kısmını tutmayı başardığını, ancak yüksek katma değerli üretimden istenilen noktada olunmadığını aktardı.
 
Son 10-15 yılda insan hayatını kolaylaştıran teknolojilerin Endüstri 4.0'ın temelini oluşturduğunu ifade eden Saka, bu teknolojilere örnekler verdi.
 
Saka, bundan 2-3 yıl sonra Endüstri 4.0 örneklerini konuşan değil, uygulayan bir şirket olmayı amaçladıklarını vurguladı.
 
SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, şirketin dijitalleşmeye yönelik yaptığı yatırımlardan bahsetti.
 
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu üyesi Bahadır Balkır, gelişmişlik seviyesine göre derecesi değişmekle birlikte toplumların artık çok daha talepkar olduğunu belirterek, ekonomilerin vatandaşlara cevap verme durumunda olduğunu kaydetti.
 
Balkır, küresel düzeyde sanayide dijital dönüşüm gündeminin çok heyecan verici olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
 
"Rekabet de bir o kadar zorlu. Türkiye olarak bir yol ayrımındayız. Ya küresel rekabet gücünü kaybedeceğiz ya da gelişmiş ülkeler arasına katılmak için dev bir adım atacağız.
 
Küresel düzeydeki gelişmelerin seyri artık ülkemizin coğrafi konumunun ve ucuz iş gücünün rekabet açısından yeterli olamayacağını gösteriyor.
 
Dolayısıyla Türkiye’nin rekabet sıralamasında hem altında hem üstünde yer alan ülkelerden gelen maliyet baskılarına maruz kalacağını görüyoruz.
 
Yüksek teknolojiye dayanan rekabetçi ve katma değeri yüksek ürün ve hizmetler geliştiren ülkeler küresel ekonomide belirgin olarak daha güçlü konuma ulaşıyor.
 
Türkiye’nin yatırımların düşük seyrettiği, düşük katma değerli üretimin yapıldığı bir kısır döngüye doğru kaymaması için kısıtlarımızı bertaraf etme durumundayız."
 
Sanayide dijital dönüşüm sürecinin önemine işaret eden Balkır, TÜSİAD'ın bu alandaki çalışmaları hakkında bilgi verdi.
 
BCG Avrupa İnovasyon Merkezi Direktörü Moundir Rachidi, Endüstri 4.0 devriminin bir değişim ile ilgili olduğunu belirterek, “Bu devrim organizasyon yapılarını ve çalışanlarını değiştirmekle ilgili imkan sağlayacaktır. Türkiye'ye de çok farklı fırsatlar sağlayacağını düşünüyoruz." dedi.
 
McKinsey Yardımcı Ortağı Andras Kadocsa ise; Endüstri 4.0'a yoğun bir ilginin olduğunu aktararak, "Batılı ülkeler bu konu üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyordu. Türkiye’de de ciddi girişimlerin olduğunu görmek çok güzel." diye konuştu.YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Dünya bambaşka bir noktaya gidiyor ve bu dönüşüm, aynı zamanda kabullenilmiş gerçekleri de farklılaştırıyor. Özellikle siber güvenlik meselesi artık, yepyeni bir bakış açısının da yansıması olarak ortaya çıkıyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Yaklaşık bir haftadır yazılı ve görsel medyada sık sık duyduğumuz ve ilk anda çok merak uyandıran bir isim var…
Haziran 2017’de İsviçre’de yapılan Kıbrıs Konferansından yine bir sonuç çıkmadı.
Bülent Ecevit; 1980 ihtilâlinin ardından Hamzakoy’ da “misafir” edildi. Sonrasında siyasi yasaklı olduğu için geçim sıkıntısına düştü.
Bolca tahmin, öngörü ve iddiadan sonra nihayet ligin dörtte birini geride bıraktık.
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
Brüksel'de Avrupa Birliği mahallesi Schuman'dan merhaba.
Ülkemizdeki barajlı santralların yatırım ekonomisi açısından bir felâket olduğunu biliyor muydunuz?
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay