23.10.2017,12:41
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Fernus Z-Kitap ile her yerde ve her an, ders içeriklerine ulaşılabiliyor'
2000’li yıllarda doğan ve Türkiye’nin yüzde 30’unu oluşturan Z kuşağı ya da diğer bir deyişle dijital çocuklar, teknolojiyle dünyaya adım attılar.
 
Dikkat süreleri kısa olan ama aynı zamanda beyinlerini çoklu olarak kullanabilen Z kuşağı için geleneksel öğrenme yöntemleri ve ortamları yetersiz kalabiliyor.
 
Bu doğrultuda 2011 yılından bu yana Türkiye’de eğitimin zenginleştirilmesi adına yapılan çalışmalar, ülkemizin eğitimde çağı yakalamasını sağlayan önemli bir reforma dönüştü.
 
Şu anda devlet okullarının yüzde 80’inde ve özel okulların neredeyse tamamında geleneksel tahtalar yerini akıllı tahtalara bıraktı.
 
Dijital eğitim reformunu destekleyen en önemli adım da Fernus Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Sıtkı Can Şahin tarafından geldi.
 
20 yıllık dijital altyapı ve geniş know-how’unu tüm profesyonelliği ve güçlü ekibi ile eğitim sektörüne yönlendiren Şahin, Fernus Z-kitap (zenginleştirilmiş kitap) adında yeni bir oluşuma imza attı.
 
8 yıldır sürekli geliştirilen ve 6 yıldır kullanımda olan Fernus Z-Kitap, çok kısa bir süre içerisinde bugün özel okullarda eğitmenlik görevi üstlenen öğretmenlerin yüzde 70’ine ulaşmayı başardı.
 
Dünyada bir ilk
 
Dünyada ilk kez Türkiye’de uygulanan Fernus Z-Kitap ile ilgili olarak Sıtkı Can Şahin: “Zenginleştirilmiş kitaplar; Milli Eğitim Bakanlığı onayıyla basılmış kitapların, akıllı tahtalarda, bilgisayarlarda, mobil cihazlarda ve tabletlerde kullanılmasını sağlayan ve bu ortamlar için üretilmiş, içerisinde video, ses, eğitici oyun, animasyon ve uygulamalar barındırabilen yazılımlardır.
 
Z-Kitap kavramına ‘Z’ harfini veren ‘zenginleştirilmiş’ kelimesi; kitap içerisindeki ses, video, animasyon, konu anlatımları, interaktif uygulamaları anlatmaktadır.
 
Bugün Fernus Z-Kitap ile Sınav Yayınları, Kültür Yayıncılık, Okyanus Yayıncılık, ODTÜ Yayıncılık, Fen Bilimleri, Esen Yayınları, Bilfen Yayıncılık gibi Türkiye’nin en önemli ders kaynak yayıncılarının aralarında bulunduğu 100’e yakın yayıncı ile çalışıyoruz ve geliştirdiğimiz sistemle kendi alanımızda lider konumdayız.” açıklamalarında bulunurken, özellikle ülkemizi referans alan MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) ülkelerine, bu teknolojiyi ihraç eder konuma geleceklerini belirtiyor.
 
Eğitimde çıtayı yükseltiyor
 
Kitapların dijital hali Fernus Z-Kitap’ın tüm öğretmenlerin kolayca kullanabileceği bir yapıda tasarlandığını belirten Sıtkı Can Şahin, öğrenciler ve öğretmenlerin Fernus Z-Kitap sayesinde evde, okulda ya da istedikleri her yerde ve her an, Android ve IOS işletim sistemli tablet ve akıllı telefonlar üzerinden, ders içeriklerine ulaşabildiklerini belirtiyor.
 
Fernus Z Kitap’ın kullanım alanlarıyla ilgili olarak ise; Şahin: “Fernus Z-Kitap ile sayfalar arasında hızlı geçiş yapmak, istenilen alanları büyütüp küçültmek, kitap üzerinde çizim ve işaretleme çalışmaları yapmak mümkün.
 
Bunun dışında Fernus Z-kitap ile kitabın herhangi bir yerine içeriği zenginleştirmek amacıyla, ilgili konuya ve soruya uygun ses, video, animasyon ve etkileşimli uygulama eklenebiliyor.
 
Öğretmenler test sorularını akıllı tahtaya yansıtarak çözebiliyorlar. Öğrenciler tabletleri üzerinden, akıllı tahtaya bağlanabiliyorlar.
 
Ayrıca öğretmenler istedikleri an öğrenci tabletlerinin ekranını kilitleyebiliyor ve akıllı tahtadaki görüntüyü, öğrenci tabletine yansıtabiliyorlar.
 
Böylece öğrenci, akıllı tahtadaki dersi takip ederek ilgi alanı dağılmıyor.” diyor.
 
Fernus Z Kitap’ın öğretmeni fiziksel olarak daha özgür kıldığının da altını çizen Şahin, kullanılan görsel materyaller aracılığıyla görsel öğrenme, eklenen ses efektleri ile işitsel öğrenme, tahtada uygulama yapıp, etkili kinestetik duyulara hitap ederek dokunsal öğrenme gerçekleştiği, bu yolla da Fernus Z-Kitap’ın klasik eğitim metotlarından daha etkili bir eğitim çözüm sunduğunu belirtiyor.
 
 YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Dünya bambaşka bir noktaya gidiyor ve bu dönüşüm, aynı zamanda kabullenilmiş gerçekleri de farklılaştırıyor. Özellikle siber güvenlik meselesi artık, yepyeni bir bakış açısının da yansıması olarak ortaya çıkıyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Yaklaşık bir haftadır yazılı ve görsel medyada sık sık duyduğumuz ve ilk anda çok merak uyandıran bir isim var…
Haziran 2017’de İsviçre’de yapılan Kıbrıs Konferansından yine bir sonuç çıkmadı.
Bülent Ecevit; 1980 ihtilâlinin ardından Hamzakoy’ da “misafir” edildi. Sonrasında siyasi yasaklı olduğu için geçim sıkıntısına düştü.
Bolca tahmin, öngörü ve iddiadan sonra nihayet ligin dörtte birini geride bıraktık.
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
Brüksel'de Avrupa Birliği mahallesi Schuman'dan merhaba.
Ülkemizdeki barajlı santralların yatırım ekonomisi açısından bir felâket olduğunu biliyor muydunuz?
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay