18.03.2018,10:53
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Fernus Z-Kitap ile her yerde ve her an, ders içeriklerine ulaşılabiliyor'
2000’li yıllarda doğan ve Türkiye’nin yüzde 30’unu oluşturan Z kuşağı ya da diğer bir deyişle dijital çocuklar, teknolojiyle dünyaya adım attılar.
 
Dikkat süreleri kısa olan ama aynı zamanda beyinlerini çoklu olarak kullanabilen Z kuşağı için geleneksel öğrenme yöntemleri ve ortamları yetersiz kalabiliyor.
 
Bu doğrultuda 2011 yılından bu yana Türkiye’de eğitimin zenginleştirilmesi adına yapılan çalışmalar, ülkemizin eğitimde çağı yakalamasını sağlayan önemli bir reforma dönüştü.
 
Şu anda devlet okullarının yüzde 80’inde ve özel okulların neredeyse tamamında geleneksel tahtalar yerini akıllı tahtalara bıraktı.
 
Dijital eğitim reformunu destekleyen en önemli adım da Fernus Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Sıtkı Can Şahin tarafından geldi.
 
20 yıllık dijital altyapı ve geniş know-how’unu tüm profesyonelliği ve güçlü ekibi ile eğitim sektörüne yönlendiren Şahin, Fernus Z-kitap (zenginleştirilmiş kitap) adında yeni bir oluşuma imza attı.
 
8 yıldır sürekli geliştirilen ve 6 yıldır kullanımda olan Fernus Z-Kitap, çok kısa bir süre içerisinde bugün özel okullarda eğitmenlik görevi üstlenen öğretmenlerin yüzde 70’ine ulaşmayı başardı.
 
Dünyada bir ilk
 
Dünyada ilk kez Türkiye’de uygulanan Fernus Z-Kitap ile ilgili olarak Sıtkı Can Şahin: “Zenginleştirilmiş kitaplar; Milli Eğitim Bakanlığı onayıyla basılmış kitapların, akıllı tahtalarda, bilgisayarlarda, mobil cihazlarda ve tabletlerde kullanılmasını sağlayan ve bu ortamlar için üretilmiş, içerisinde video, ses, eğitici oyun, animasyon ve uygulamalar barındırabilen yazılımlardır.
 
Z-Kitap kavramına ‘Z’ harfini veren ‘zenginleştirilmiş’ kelimesi; kitap içerisindeki ses, video, animasyon, konu anlatımları, interaktif uygulamaları anlatmaktadır.
 
Bugün Fernus Z-Kitap ile Sınav Yayınları, Kültür Yayıncılık, Okyanus Yayıncılık, ODTÜ Yayıncılık, Fen Bilimleri, Esen Yayınları, Bilfen Yayıncılık gibi Türkiye’nin en önemli ders kaynak yayıncılarının aralarında bulunduğu 100’e yakın yayıncı ile çalışıyoruz ve geliştirdiğimiz sistemle kendi alanımızda lider konumdayız.” açıklamalarında bulunurken, özellikle ülkemizi referans alan MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) ülkelerine, bu teknolojiyi ihraç eder konuma geleceklerini belirtiyor.
 
Eğitimde çıtayı yükseltiyor
 
Kitapların dijital hali Fernus Z-Kitap’ın tüm öğretmenlerin kolayca kullanabileceği bir yapıda tasarlandığını belirten Sıtkı Can Şahin, öğrenciler ve öğretmenlerin Fernus Z-Kitap sayesinde evde, okulda ya da istedikleri her yerde ve her an, Android ve IOS işletim sistemli tablet ve akıllı telefonlar üzerinden, ders içeriklerine ulaşabildiklerini belirtiyor.
 
Fernus Z Kitap’ın kullanım alanlarıyla ilgili olarak ise; Şahin: “Fernus Z-Kitap ile sayfalar arasında hızlı geçiş yapmak, istenilen alanları büyütüp küçültmek, kitap üzerinde çizim ve işaretleme çalışmaları yapmak mümkün.
 
Bunun dışında Fernus Z-kitap ile kitabın herhangi bir yerine içeriği zenginleştirmek amacıyla, ilgili konuya ve soruya uygun ses, video, animasyon ve etkileşimli uygulama eklenebiliyor.
 
Öğretmenler test sorularını akıllı tahtaya yansıtarak çözebiliyorlar. Öğrenciler tabletleri üzerinden, akıllı tahtaya bağlanabiliyorlar.
 
Ayrıca öğretmenler istedikleri an öğrenci tabletlerinin ekranını kilitleyebiliyor ve akıllı tahtadaki görüntüyü, öğrenci tabletine yansıtabiliyorlar.
 
Böylece öğrenci, akıllı tahtadaki dersi takip ederek ilgi alanı dağılmıyor.” diyor.
 
Fernus Z Kitap’ın öğretmeni fiziksel olarak daha özgür kıldığının da altını çizen Şahin, kullanılan görsel materyaller aracılığıyla görsel öğrenme, eklenen ses efektleri ile işitsel öğrenme, tahtada uygulama yapıp, etkili kinestetik duyulara hitap ederek dokunsal öğrenme gerçekleştiği, bu yolla da Fernus Z-Kitap’ın klasik eğitim metotlarından daha etkili bir eğitim çözüm sunduğunu belirtiyor.
 
 YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’de verileri medya yoluyla öğrenenler yandı.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?