23.10.2017,12:38
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Aksa Akrilik, yüksek düzeyde yatırım yapılabilir şirket kategorisinde
Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin düzenlediği 7’nci Kurumsal Yönetim Ödülleri’nde borsada yer alan 50 şirketi geride bırakarak bu yıl Kurumsal Yönetim Endeksi’nde en yüksek nota sahip 1’inci şirket olan Aksa Akrilik, bir büyük başarıya daha imza attı.
 
Dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik, JCR Eurasia Rating tarafından yapılan derecelendirmede, yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategorisindeki şirketler arasındaki yerini aldı.
 
JCR Eurasia Rating, Aksa Akrilik’in Uzun Vadeli Ulusal Notunu “AA (Trk)”, görünümünü “Stabil” olarak belirledi.
Aksa Akrilik’in Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Not ve görünümleri ise; ülke tavanı olan “BBB-” ve “Stabil” olarak belirlendi.
 
JCR Eurasia Rating tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, 1971 yılında Yalova’da üretime başlayan Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş’nin hem Türkiye'de, hem de küresel pazarda güçlü bir piyasa gücüne sahip olduğu vurgulandı.
 
Açıklamada, Aksa Akrilik’in yüksek düzeyde yatırım yapılabilir şirket kategorisinde yer almasının dayanakları şöyle sıralandı:
 
Kurumsal yapısı güçlü, mali yönetimi ihtiyatlı 
 
“Şirketin güçlü piyasa konumu, uluslararası ticaret ağı, dinamik ve müşteriye yansıtılabilen maliyet yapısı, düşük borçluluk, iyi borç ödeme servisi, Ar-Ge faaliyetleri, güçlü kurumsal yönetim yapısı, ihtiyatlı mali yönetim, geliştirilmiş operasyonel risk yönetimi ve azaltma sistemleri ile yasal uyum seviyesi, çeşitlendirilmiş ürün yelpazesi, öngörülebilir nakit akışları, DowAksa girişiminin ve yeni ürün serilerinin dikkate değer potansiyeli "AA (Trk) / Stabil" olarak belirlenen Uzun Vadeli Ulusal notun ana dayanaklarını oluşturmaktadır. Çalışma sermayesi ve likidite yapısı, devam eden kapasite ve yenileme yatırımlarının nakit akımlarına, yeni ürün hatlarının satış performansına ve borçlanma profiline katkısı, ikame ürünlerin piyasa etkisi ve akrilik piyasasındaki uzun vadeli küresel gelişmeler JCR Eurasia Rating tarafından izlenmeye devam edilecektir.”
 
Cengiz Taş: Katma değer yaratmaya devam edeceğiz
 
Aksa Akrilik Genel Müdürü Cengiz Taş, JCR Eurasia Rating tarafından verilen notun gurur verici olduğunu belirterek, “Bu başarıda güçlü bir ekip çalışması, inanç ve azim var. Aksa Akrilik’i bu seviyeye taşıyan değerli çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.
 
Bugün 5 kıtada 50’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Sektörümüzün lideriyiz. Başarımızın tescillenmesi bizi daha büyük başarılar için motive ediyor.
 
Ülkemize katma değer yaratmaya ilk günkü heyecanla devam edeceğiz” dedi.YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Dünya bambaşka bir noktaya gidiyor ve bu dönüşüm, aynı zamanda kabullenilmiş gerçekleri de farklılaştırıyor. Özellikle siber güvenlik meselesi artık, yepyeni bir bakış açısının da yansıması olarak ortaya çıkıyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Yaklaşık bir haftadır yazılı ve görsel medyada sık sık duyduğumuz ve ilk anda çok merak uyandıran bir isim var…
Haziran 2017’de İsviçre’de yapılan Kıbrıs Konferansından yine bir sonuç çıkmadı.
Bülent Ecevit; 1980 ihtilâlinin ardından Hamzakoy’ da “misafir” edildi. Sonrasında siyasi yasaklı olduğu için geçim sıkıntısına düştü.
Bolca tahmin, öngörü ve iddiadan sonra nihayet ligin dörtte birini geride bıraktık.
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
Brüksel'de Avrupa Birliği mahallesi Schuman'dan merhaba.
Ülkemizdeki barajlı santralların yatırım ekonomisi açısından bir felâket olduğunu biliyor muydunuz?
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay