17.12.2017,18:34
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Türkiye ve çevresinde AST teknolojisini kullanan banka sayısı 11’e yükseldi'
Türkiye'nin önde gelen bankalarından Ziraat Bankası’nın Azerbaycan'daki iştiraki Ziraat Bank Azerbaycan bankacılık işlemlerinde, dijital veri güvenliğinde uzman şirket KOBİL tarafından geliştirilen yüksek güvenlikli AST teknolojisini kullanma kararı aldı.
 
KOBİL ile varılan anlaşma çerçevesinde bankanın internet ve mobil şubelerinde kullanılacak mIDentity Application Security Technology (AST) çözümü sayesinde Ziraat Bank Azerbaycan müşterileri, mobil ve internet bankacılığı işlemlerini kullanıcı adı, şifre ve SMS girmek yerine yalnızca kendilerinin belirlediği tek bir şifre ile çok daha güvenli şartlar altında tamamlayabilecek.
 
Böylelikle kullanıcılar, ortak kullanıma açık bilgisayarlarda ya da güvenlik duvarının bulunmadığı akıllı telefonlarda işlem yaparken siber hırsızlık riskiyle karşı karşıya kalmayacak. 
 
Tüm akıllı cihazlarda bankacılık işlemleri koruma altına alınacak
 
Uçtan uca kapalı bir devre içinde banka ile müşteri arasında şifreli mesajlaşma sağlayan KOBİL'in AST çözümü, aynı zamanda iki faktörlü kimlik doğrulama duvarıyla güvenliği artırıyor ve cihazları korsan kopyalamaya, hırsızlığa ve diğer manipülasyonlara karşı koruyor.
 
İnternet bankacılığı kullanan birçok banka müşterisinin sahip olduğu iPhone, iPad, Android telefon ve tabletlerde çalışabilen AST, güvenliği otomatik olarak sağlayarak son kullanıcının olası endişelerini gideriyor ve müşteri memnuniyetini artırarak bankalara büyük fayda sağlıyor. 
 
Bölgede bu çözümü kullanan banka sayısı 11’e yükseldi
 
Yaptıkları anlaşma ile ilgili açıklamada bulunan KOBİL Ülke Müdürü Ümit Yaşar Usta, KOBİL olarak 2016 yılında cirolarını yüzde 65, AST lisans satışlarını ise; yüzde 130 arttırdıklarını belirterek 2017 yılı için cirolarını en az yüzde 40 artırmayı planladıklarını söyledi.
 
Usta açıklamasının devamında şunları söyledi:
 
“Online bankacılık işlemlerinde güvenlik zincirinin en zayıf halkasını, banka müşterilerinin kullandığı bilgisayarlar ve akıllı telefonlar oluşturuyor.
 
Bankalar genellikle bu güvenlik riskini SMS gönderimi ile engellemeye çalışıyor. Ancak SMS’ler yönlendirilebilmekte.
 
Böylece araya giren saldırganlar cep telefonuna gönderilen SMS şifreleri aşabiliyor.
 
KOBİL olarak sunduğumuz AST teknolojisi ise; banka ile müşteri arasındaki ilişkiyi kapalı devre esasına göre belirleyip çift faktörlü kimlik doğrulama duvarıyla güvenliği arttırıyor.
 
Ziraat Bank Azerbaycan’ın da bu çözümümüzü tercih etmesi ile Türkiye ve çevresinde AST teknolojisini kullanan banka sayısı 11’e yükselmiş oldu.”
 
KOBİL hakkında;
 
Dijital kimlik ve yüksek güvenlikli veri teknolojisi alanında endüstri lideri çözümler geliştiren Worms, Almanya merkezli Kobil Group 1986 yılında kurulmuştur.
 
120 çalışanıyla akıllı kart, tek kullanımlık şifre, kimlik doğrulama ve kriptografi teknolojilerinde uzmanlaşan Kobil, kimlik bilgileri ve mobil güvenlik yönetimini güvence altına almayı ve güçlendirmeyi amaçlamaktadır.
 
2016 yılında Teknopark İstanbul ofisini açan KOBIL ülkemizde ARGE faaliyetlerini arttırmaktadır.
 
Şirket, aynı zamanda yeni şifreleme standartlarının oluşturulmasıyla ilgili dünya çapında önemli bir rol üstlenmektedir.
 
KOBIL, DATEV, Deutscher Bundestag (Federal Diet), IBM, Migros Bank, Société Générale ve ZDF gibi çok sayıda saygın kuruluşla çalışmalarını yürütmekte ve KOBİL çalışanlarının neredeyse yarısı, önde gelen kriptografi uzmanlarıyla birlikte geliştirme sürecinde görev almaktadır.
 
www.kobil.com
 YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Herkes istihdam meselesine takılmış durumda. Hatta şu an TOBB üyelerinden artı 2 istihdam istendi.
Diğer Yazarlar
Zenginlerden daha mı çok vergi alınsa?
Tanrı’nın yeryüzünde kendine ayırdığı iki toprak parçasından birisi olan Kudüs hiçbir milletin ya da dinin tek başına malı değildir. Özeldir. Kutsaldır. Ata yadigarıdır. Tüm insanlığın ortak mirasıdır.
Girit Adası’nın hukuki statüsü hakkında tarihçiler tarafından kullanılan iki tez vardır.
Meslekî bıkkınlık ya da günümüzün moda tabiriyle “Tükenmişlik Sendromu” uzun yıllar aynı mesleği yapmak zorunda kalanlarda sıkça görülebilen psikolojik bir rahatsızlıktır.
Süper Lig’te 13. Hafta geride kalırken, oluşan görüntüyü Afrika’nın vahşi topraklarında yaşanan yırtıcı savaşlarına benzetiyorum.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Yüksek enflasyon dönemlerinde işletmeleri bekleyen büyük tehlike...
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
Barajlarımızın faydalı hacimlerinin yüzde 90’nı asla görev yapmaz, yapamaz. Yani ihtiyacın on misli baraj yapılmıştır’ demişim.
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?