17.03.2018,19:21
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Türkiye ve çevresinde AST teknolojisini kullanan banka sayısı 11’e yükseldi'
Türkiye'nin önde gelen bankalarından Ziraat Bankası’nın Azerbaycan'daki iştiraki Ziraat Bank Azerbaycan bankacılık işlemlerinde, dijital veri güvenliğinde uzman şirket KOBİL tarafından geliştirilen yüksek güvenlikli AST teknolojisini kullanma kararı aldı.
 
KOBİL ile varılan anlaşma çerçevesinde bankanın internet ve mobil şubelerinde kullanılacak mIDentity Application Security Technology (AST) çözümü sayesinde Ziraat Bank Azerbaycan müşterileri, mobil ve internet bankacılığı işlemlerini kullanıcı adı, şifre ve SMS girmek yerine yalnızca kendilerinin belirlediği tek bir şifre ile çok daha güvenli şartlar altında tamamlayabilecek.
 
Böylelikle kullanıcılar, ortak kullanıma açık bilgisayarlarda ya da güvenlik duvarının bulunmadığı akıllı telefonlarda işlem yaparken siber hırsızlık riskiyle karşı karşıya kalmayacak. 
 
Tüm akıllı cihazlarda bankacılık işlemleri koruma altına alınacak
 
Uçtan uca kapalı bir devre içinde banka ile müşteri arasında şifreli mesajlaşma sağlayan KOBİL'in AST çözümü, aynı zamanda iki faktörlü kimlik doğrulama duvarıyla güvenliği artırıyor ve cihazları korsan kopyalamaya, hırsızlığa ve diğer manipülasyonlara karşı koruyor.
 
İnternet bankacılığı kullanan birçok banka müşterisinin sahip olduğu iPhone, iPad, Android telefon ve tabletlerde çalışabilen AST, güvenliği otomatik olarak sağlayarak son kullanıcının olası endişelerini gideriyor ve müşteri memnuniyetini artırarak bankalara büyük fayda sağlıyor. 
 
Bölgede bu çözümü kullanan banka sayısı 11’e yükseldi
 
Yaptıkları anlaşma ile ilgili açıklamada bulunan KOBİL Ülke Müdürü Ümit Yaşar Usta, KOBİL olarak 2016 yılında cirolarını yüzde 65, AST lisans satışlarını ise; yüzde 130 arttırdıklarını belirterek 2017 yılı için cirolarını en az yüzde 40 artırmayı planladıklarını söyledi.
 
Usta açıklamasının devamında şunları söyledi:
 
“Online bankacılık işlemlerinde güvenlik zincirinin en zayıf halkasını, banka müşterilerinin kullandığı bilgisayarlar ve akıllı telefonlar oluşturuyor.
 
Bankalar genellikle bu güvenlik riskini SMS gönderimi ile engellemeye çalışıyor. Ancak SMS’ler yönlendirilebilmekte.
 
Böylece araya giren saldırganlar cep telefonuna gönderilen SMS şifreleri aşabiliyor.
 
KOBİL olarak sunduğumuz AST teknolojisi ise; banka ile müşteri arasındaki ilişkiyi kapalı devre esasına göre belirleyip çift faktörlü kimlik doğrulama duvarıyla güvenliği arttırıyor.
 
Ziraat Bank Azerbaycan’ın da bu çözümümüzü tercih etmesi ile Türkiye ve çevresinde AST teknolojisini kullanan banka sayısı 11’e yükselmiş oldu.”
 
KOBİL hakkında;
 
Dijital kimlik ve yüksek güvenlikli veri teknolojisi alanında endüstri lideri çözümler geliştiren Worms, Almanya merkezli Kobil Group 1986 yılında kurulmuştur.
 
120 çalışanıyla akıllı kart, tek kullanımlık şifre, kimlik doğrulama ve kriptografi teknolojilerinde uzmanlaşan Kobil, kimlik bilgileri ve mobil güvenlik yönetimini güvence altına almayı ve güçlendirmeyi amaçlamaktadır.
 
2016 yılında Teknopark İstanbul ofisini açan KOBIL ülkemizde ARGE faaliyetlerini arttırmaktadır.
 
Şirket, aynı zamanda yeni şifreleme standartlarının oluşturulmasıyla ilgili dünya çapında önemli bir rol üstlenmektedir.
 
KOBIL, DATEV, Deutscher Bundestag (Federal Diet), IBM, Migros Bank, Société Générale ve ZDF gibi çok sayıda saygın kuruluşla çalışmalarını yürütmekte ve KOBİL çalışanlarının neredeyse yarısı, önde gelen kriptografi uzmanlarıyla birlikte geliştirme sürecinde görev almaktadır.
 
www.kobil.com
 YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’de verileri medya yoluyla öğrenenler yandı.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?