24.10.2017,12:25
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Adalar, tamamen eğlence ve rekreasyon alanı olarak planlanıyor'
Adalar Belediyesi tarafından hazırlanan 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı son aşamaya geldi, yıl sonunda da askıya çıkması bekleniyor.
Gazete Habertürk'ten Esra Boğazlıyan'ın haberine göre;
 
Plan henüz askıya çıkmadı ama tartışılmaya başladı, hatta kriz bile çıkardı.
 
Planın ayrıntılarının kamuoyuna sızmasıyla birlikte itirazlar yükseldi.
 
Son birkaç gündür sosyal medyanın da gündemine gelen imar planının Adalar’ı ticarileştireceği ve ormanlık alanların yapılaşmaya açılacağı iddia ediliyor. 
 
Plana itiraz edenlerin başında, Adalar Savunması geliyor.
 
Bu planın uygulamaya konulmasıyla birlikte Adalar’da doğal yaşamın tehdit altında kalacağını savunan Adalar Savunması, planın yaratacağı tehlikelere karşı önlem alınmasını istiyor.
 
Peki bu kadar eleştiri alan yeni imar planı neyi kapsıyor?
 
Planın detaylarını Adalar Savunması’ndan Ömer Süvari’yle konuştum.
 
İşte anlattıkları...
 
Planı Adalar Belediyesi hazırladı, İBB Meclisi’nden de geçti
 
''Şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Koruma Kurulu’nun onayında. Oradan da geçtikten sonra Adalar Belediyesi’ne geri gelecek ve askıya çıkacak. Plan hazırlandı fakat Adalar halkına hiçbir açıklama yapılmadı.
 
Planın ayrıntılarını, İBB Meclisi’ndeki komisyon raporlarından edindik. Planın paftasına ulaşmamız mümkün değil. Fakat bu raporlardan çıkan sonuçlara göre; Adalar tamamen eğlence ve rekreasyon alanı olarak planlanıyor.
 
Yaşam alanından çok eğlence alanı olarak...Oysa Adalar böyle bir yükü kaldıramaz. Ulaşım, sağlık gibi yatırımlar yok. Ambulans getirmek için yıllarca eylemler yaptık. Nihayet Heybeliada’ya ve Büyükada’ya geldi. Burgazada ve Kınalı’da yok.
 
Çok ciddi altyapı sorunları var. Kendi içinde bile sorunlarını çözemiyor.
 
Şu anda 14 bin nüfusu var, bu planla birlikte 72 bin nüfus öngörülüyor. Büyükada’nın 44 bin, Heybeli’nin 28 bin nüfusa çıkması planlanıyor.
 
Bu plan bodrum katlara iskân vermeyi, zemin katlara dubleks izni getiriyor, yerleşime açmayı öngörüyor. 2000 metrekare üzerindeki parsellerde 2. bina, 4000 metrekare üzerindeki parsellerde ise; 3., 4. bina fırsatı veriliyor, böylece betonlaşma artacak"
Adalar Savunması'ndan Ömer Süvari, itiraz ettikleri noktaları şöyle açıklıyor: 
 
Plan bütünüyle turizm odaklı
 
''1000 metrekareyi aşan parsellerin hepsinde ev pansiyonculuğuna izin veriliyor. Adalar Belediyesi 1000 metrekare öneriyor, İBB ise; 500 metrekareye indiriyor. Bu da 1200 evin pansiyon olabilme ihtimali demek. Bu evler pansiyon olacak ama herhangi bir denetim yok.
 
Binalar tescilli mi, pansiyonculuğa uygun mu değil mi denetimi yok, zabıta personeli zaten sınırlı. Faytonları kontrol edemiyor, hem yetkisi, hem elemanı yok. ev pansiyonculuğunu nasıl denetleyecek?'' 
 
Adalar’da yaklaşık 150-200 özel mülkiyet alanı var, bu planla birlikte bunlar imara açılıyor. 
 
Ormanlık alanlar tehlikede. Çünkü plan, 2. ve 3. derece SİT alanları, eğlence ve rekreasyon alanı ilan ediyor. Küçük kır işletmeleri, orman işletmeleri, restoranlar yapılabilecek, ormana ücretsiz girmek mümkün olmayacak.''
 
Yeni imar planıyla ilgili iddiaları Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç’a sordum ve şu yanıtı aldım:
 
Eleştirenlerin hassasiyetlerini değerli buluyorum
 
''İmar kirliliği olmaması için hassasiyetleri önemli. Ancak birçok yanlış bilgi var. Bir kere Adalar’da 2B arazisi yok. Doğal SİT alanlarında kesin yapılaşma yasağı var.
 
Fakat doğal SİT’lerin yeniden değerlendirileceği yönünde Çevre Bakanlığı’ndan açıklamalar var.
 
Bu açıklamalar karşısında ben de endişeliyim. Ama ne 5000’lik ne de 1000’lik planlarda böyle bir şey var. 2. ve 3. derecede doğal SİT alanlarının yapılaşmaya açılması mümkün değil şu anda. Sadece demontabl yapılar yapılabilir. eğer doğal SİT alanlarının yeniden değerlendirileceği gündeme gelirse ne olur bilmiyorum.
 
1/5000’lik planda pansiyon her yere yapılabiliyordu. Metrekare sınırı olmaksızın yapılabilir. Biz bunu tehlikeli gördük. 1/1000’lik planda bitişik nizam binalarda pansiyon için komşu parselden muvaffakiyet getirdik.
 
1000 metrekarenin altında pansiyon yapılamaz hükmü girdik. İBB İmar Komisyonu’nda 500 metrekareye indi.
 
Biz de pansiyon fazlalığından şikâyetçiyiz. Bu planda 2000 metrekareden sonra yüzde 10 emsal artışı var. Yani korumacı bir plan. Fazla bir yoğunluk söz konusu değil.
 
Azami yükseklik 6.50 yani 2 kat. 1. bodrum katı iskân edilebilir fakat ayrı bir bağımsız bölüm olamaz.
 
Bu, kısıtlayıcı hüküm, genişletici değil. 2000 metrekareye 200 metrekare imar yapılabiliyor. Adalar’daki halkın bir kısmı da bu plana korumacı olduğundan karşı.
 
Yani eskisi gibi 12.50, 15.50 yükseklikleri olmayacağı için karşı çıkıyorlar. İBB’den oybirliğiyle geçti. 8 aydır Koruma Kurulu’nda inceleniyor.
 
Hiçbir plan mükemmel değildir ama bu plan korumacı bir plandır."
 
VIDEO İÇİN TIKLAYIN
29 Temmuz 2016
https://www.youtube.com/watch?v=_8OEuWmQYHY

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’nin en önemli sorunların biri hukuktaki aşınma. Bunda yapılan yanlışların çok büyük bir payı olsa da, demokrasiye inanan, normal vatandaşlar açısından başka da bir kapı yok.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Yaklaşık bir haftadır yazılı ve görsel medyada sık sık duyduğumuz ve ilk anda çok merak uyandıran bir isim var…
Haziran 2017’de İsviçre’de yapılan Kıbrıs Konferansından yine bir sonuç çıkmadı.
Bülent Ecevit; 1980 ihtilâlinin ardından Hamzakoy’ da “misafir” edildi. Sonrasında siyasi yasaklı olduğu için geçim sıkıntısına düştü.
Bolca tahmin, öngörü ve iddiadan sonra nihayet ligin dörtte birini geride bıraktık.
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
Brüksel'de Avrupa Birliği mahallesi Schuman'dan merhaba.
İşlenen bu mühendislik ve yatırım ekonomisi sefaletlerinin sonuçlarının ne olduğunu biliyor muydunuz?
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay